Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


DŁUGOSIODŁO: Przynosimy plon w gospodarski dom
Modlitwa dziękczynna za plony, dzielenie chlebem, wyróżnienia dla rolników, występy ludowe, a w końcu i koncert muzyki rozrywkowej – tak w niedzielę, 21 sierpnia Długosiodło obchodziło święto gospodarskie. Wartość dożynek podniosły imponujące wieńce dożynkowe oraz kolorowe stoiska z pysznymi potrawami przygotowane przez sołectwa i funkcjonujące w gminie organizacje.
Parafia w Długosiodle obchodziła nie tylko święto rolników, ale i odpust św. Rocha. Uroczystą Mszę św. odprawił ks. biskup Tadeusz Bronakowski. Po nabożeństwie starostowie dożynek Anna i Marek Blochowie z Łączki poprowadzili dożynkowy korowód na plac targowy, gdzie odbyła się dalsza część święta. Piękne wieńce dożynkowe nieśli mieszkańcy Wólki Grochowej, Grądów Szlacheckich, Znamiączek, Starych Susków, Augustowa, Przetyczy Włościańskiej i Folwark, Marianowa, Łączki, kluby seniora z Długosiodła, z Bloch, Starego Bosewa, „Złota Jesień”, ze Chrzczanki Włościańskiej, Grupa samopomocowa „Supermama” oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (w konkursie wszyscy otrzymali równorzędne, 500-złotowe nagrody). W korowodzie szli również samorządowcy, letnicy i zaproszeni goście.
Starym zwyczajem starostowie dożynek przekazali pokaźny bochen chleba władzom samorządowym. - Przynosimy chleb z tegorocznych plonów. Dziel go i krój, żeby dla wszystkich stało – zwrócili się do wójta Stanisława Jastrzębskiego. On z kolei zapewnił, że podzieli chleb tak, by nie zabrakło go szczególnie najbardziej potrzebującym. - Bez waszego trudu i umiłowania tej ziemi nawet z najlepszych maszyn nie byłoby takich plonów, a chleb nie smakowałby tak, jak ten długosiecki – dodał, zwracając się do rolników.
Z mieszkańcami chlebem dzielili się także przewodnicząca rady Dorota Konopka, starosta Bogdan Pągowski i europoseł Jarosław Kalinowski. Wśród tłumu krążył również znany polityk Gabriel Janowski.
Wyróżnieni rolnicy
Władze (dołączył do nich także wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk) nagrodziły wyróżniających się rolników. Nagrodę za hodowlę koni otrzymali Jan i Elżbieta Piórkowscy z Bud Przetycz, za produkcję mleka - Andrzej i Renata Żebrowscy z Plewk, Jan i Ewa Szyszkowscy ze Znamiączek, Karol i Grażyna Kaniowie z Augustowa, za hodowlę trzody chlewnej - Tadeusz i Małgorzata Rosińscy z Chrzczanki.
Szczególne podziękowania skierowano do emerytowanych rolników. Wyróżnienia starosty i wójta otrzymali: z Łączki - Barbara i Tadeusz Kwiatkowscy, Stefania i Henryk Melionowie, Marianna i Jan Blochowie, z Zalasu - Elżbieta i Jan Puścianowie, z Bloch - Jadwiga i Jan Budni, z Augustowa - Halina i Marian Przasnyscy, Jadwiga i Czesław Iwańscy, z Zygmuntowa - Halina i Józef Kaliszowie, z Plewk - Cecylia i Eugeniusz Ciachowie, ze Starych Susków - Marianna i Mieczysław  Kandybowiczowie, ze Znamiączek - Krystyna i Stanisław Osowieccy, z Prabut - Halina i Stanisław Pałubińscy, Kazimiera i Stanisław Gołębiewscy, Zofia i Roman Sitkowie, z Marianowa - Zofia i Janusz Pyśkowie, Weronika i Jan Zglejszewscy, z Olszaków - Apolonia i Henryk Gołębiewscy, z Chrzczanki Włościańskiej - Halina i Stanisław Łukaszewscy, z Chrzczanki Folwark - Leokadia i Marian Fabisiakowie, z Grądów Szlacheckich - Maria i Mieczysław Łyczkowscy, Krystyna i Jan Pujerowie, z Pecyny Starej - Marianna i Stanisław Mierzejewscy, Apolonia i Tadeusz Szwaczykowie, z Długosiodła - Teresa i Tadeusz Żebrowscy, z Wólki Piasecznej - Helena Rogalska, z Wólki Grochowej - Stanisława Wojcieszek, Kazimiera i Stanisław Gałązkowie.
Dla oka, ucha i podniebienia
Wiele pracy włożyli mieszkańcy przygotowujący stoiska gastronomiczne. Były tak oblegane, że ciężko było zauważyć, jak są barwne i pomysłowe. Wszyscy koncentrowali się na znakomitych regionalnych potrawach; były m.in. pyzy, różnego rodzaju pierogi, kotleciki, ogórki i surówki, wędliny, fafernuchy, ciasta, miody oraz miejscowe specjały alkoholowe. Nic dziwnego, że organizatorzy konkursu kulinarnego nie potrafili wybrać tych najlepszych, wszyscy otrzymali równorzędne (200-złotowe) nagrody.
Stoiska gastronomiczne przygotowali: Marianowo, Grądy Szlacheckie, Przetycz Włościańska i Folwark, Stare Suski, Wólka Grochowa, Augustowo, kluby seniora w Starym Bosewie, Blochach, Długosiodle, Chrzczance Włościańskiej, „Złota Jesień”, Stowarzyszenie Tradycyjnie Nowocześni dla Wsi, grupy samopomocowe „Supermama” i „Wyjątkowa Mama” oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło.
Pięknie prezentowały się również obrazy – efekt pracy artystów i młodzieży na tegorocznym plenerze malarskim. W oczy rzucał się szczególnie duży obraz ilustrujący legendę o trzech sierotach, które okazały się nimfami.
Wrażeń artystycznych dostarczył także warszawski Zespół Pieśni i Tańca „Gaik”. Jednak młodzież tłumnie i z niecierpliwością czekała na kończący dożynki koncert zespołu D-Bomb.     
          SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa