Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA SOMIANKA: W somiankowskim dworze
Kilkanaście lat temu właścicielem zabytkowego, ale zrujnowanego dworu w Somiance został Paweł Esse, prawnik i wydawca. Kupił go od potomków przedwojennych właścicieli. Teraz odrestaurowany dom tętni życiem.
Dwór w Somiance, zbudowany w latach 30. XIX wieku, w momencie zakupu był w opłakanym stanie. Jego renowacja, przy której dużo pomagali miejscowi rzemieślnicy, zajęła 5 lat, ale pracy nadal jest bardzo dużo. Teraz to dom rodzinny, w którym Olga i Paweł Esse wychowują troje dzieci. 
W ubiegłym roku za przeprowadzenie  prac remontowych, konserwatorskich i rewaloryzacyjnych zabytkowego dworu w  Somiance państwo Esse zostali laureatami konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2010”.
- To był ubogi dwór, jeśli chodzi o wystrój – mówi Paweł Esse. – Były tylko na suficie rozety z masy papierowej. Na przedwojennych zdjęciach widać, że to był dwór, który dopiero się podnosił z upadku po I wojnie światowej. Potem przyszedł jeszcze światowy kryzys. 
Dzięki temu, że nie było przedwojennej dokumentacji, państwo Esse mogli sami zdecydować o wystroju wnętrz.  Fachową pomocą służył im Wiesław Winkler, główny konserwator rzeźb w warszawskich Łazienkach i sztukator. To on wykonał m.in. głowy polskich par królewskich umieszczone nad drzwiami obszernego holu.
- To wszystko robione jest tak jak 200 lat temu, ręcznie – pokazuje odnowione pokoje Paweł Esse. 
Wśród kilku reprezentacyjnych pomieszczeń zainteresowanie budzi pokój różowy ze względu na znajdujący się w dawnej wnęce na piec posąg Tadeusza Kościuszki oraz supraporty (malowidło lub płaskorzeźba nad drzwiami - ES) i umieszczone w nich panoplie (motywy dekoracyjne naśladujące ułożoną grupę rozmaitej broni – ES) . 
- Kiedyś było tak, że w dworach starą broń wieszało się na ścianach, robiło się z niej kompozycję – tłumaczy gospodarz. – Te trzy supraporty są tak skomponowane, że to, co jest od wschodu, pokazuje wschodnią broń: turecką, mongolską, kołczan na strzały. W drugim jest polska broń, z polskim orłem, w trzecim - broń zachodnia. 
Do porządku trzeba było doprowadzić nie tylko budynki. Odrestaurowany został zdziczały i zarośnięty park wokół dworu. Jest tam dużo nowych nasadzeń. A także plac zabaw, w którym oprócz dzieci właścicieli często bawią się somiankowskie przedszkolaki, zaś jesienią zbierają w parku kasztany. 
- To jest dwór otwarty – podkreśla Paweł Esse. – Mamy mnóstwo pomocnych osób. My, na ile to możliwe, staramy się pomagać w sprawach prawnych, administracyjnych. Żyje nam się tu sympatycznie. 
Właściciele dworów zrzeszyli się w Stowarzyszeniu Domus Polonorum - to prywatna organizacja, mająca na celu opiekę nad zabytkami kultury ziemiańskiej, znajdującymi się w posiadaniu właścicieli prywatnych oraz  krzewienie tradycji polskiego dworu szlacheckiego. Paweł Esse jest sekretarzem tego stowarzyszenia od 8 lat.
W Somiance państwo Esse znaleźli to, co lubią  - są poza miastem i na swoim. A ponadto przywrócili do życia zabytkowy dworek.
ES 
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2011-08-31 22:46
~kizy
Pan Esse to ma hajs , chyba jest zarejesrtowany u jakiegoś prywaciaża na 1320 zł. brytto. :)
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotniej, 18 czerwca, Gali Muzyki Disco. Największe tłumy przybyły na stadion miejski wieczorem, na koncerty gwiazd wieczoru,...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa