Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA BRAŃSZCZYK: Dziękczynienie i podtrzymywanie tradycji
Rolnicy – za plony, inni mieszkańcy gminy – rolnikom za ich codzienny trud dziękowali w niedzielę, 4 września, podczas Gminnych Dożynek, które odbyły się w Porębie. Jak podkreślali goście, dziękczynienie za plony to również kultywowanie pięknej polskiej tradycji.
Po Mszy św. barwny korowód wyprowadzili z kościoła orkiestra „Darmanista” oraz dożynkowi starostowie Hanna i Wiesław Stalmachowie z Turzyna. Wzrok przyciągały imponujące wieńce przygotowane przez mieszkańców Niemir, Nowych i Starych Bud, Knurowca, Tuchlina, Białegobłota-Kurzej, Brańszczyka, Budegokrza, Dudowizny, Nowej Wsi, Nowego Brańszczyka, Ojcowizny, Poręby Kocęby i Średniej, Przyjm, Turzyna, Trzcianki, Udrzyna i Udrzynka.
Duży bochen chleba, jako symbol tegorocznych plonów, starostowie przekazali wójtowi. Mieczysław Pękul podzielił się nim z mieszkańcami, o pomoc prosząc ks. proboszcza Andrzeja Grzybowskiego. Mniejsze chlebki starostwie przekazali zaproszonym gościom, m.in. samorządowcom, przedstawicielom oświaty, służby zdrowia, urzędnikom, policjantom, opiece społecznej, kombatantom, pracownikom poczty, banku, placówek handlowych, występującym tego dnia zespołom, sołtysom.
W swoim przemówieniu wójt zauważył, że choć wieś zmienia się pod względem cywilizacyjnym i technologicznym, to „esencja” pracy rolnika pozostaje wciąż ta sama. – Jest takie powiedzenie: „dobry gospodarz”, oznacza osobę odpowiedzialną. To sformułowanie wzięło się ze wsi i od rolnika – podkreślił. - Nie zmienia się też wiara rolnika w Boga. Po skończonych żniwach rolnicy idą do kościoła, by podziękować za plony i chleb. My z kolei przybyliśmy, by podziękować rolnikom za to, że codziennie na nasze stoły wędruje chleb.
Wójt mówił również o przywiązaniu do tradycji i kultury: - Dzięki niej przetrwała Polska i polska wieś. Trzeba dbać, by ten skarb narodowy przetrwał dla innych pokoleń.
- To jedno z najpiękniejszych i najbardziej radosnych polskich świąt – potwierdził radny sejmiku mazowieckiego Marian Krupiński. - Żeby rolnikom było lżej, potrzebne jest wsparcie. Wiele zależy od sprawnej pracy samorządów. Staramy się wspierać rolników, na miarę możliwości budżetowych.
Starosta Bogdan Pągowski życzył rolnikom pogody lepszej od tej, która panowała podczas tegorocznych zbiorów. - Warunki były trudne, dlatego każdy kłos jest na wagę złota - podkreślił.
Życzenia „dobrych cen za plony” dołączył Andrzej Różycki, dyrektor warszawskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego.
Tymczasem mieszkańcy z niecierpliwością czekali na wyniki konkursu wieńców dożynkowych. Jury, pod przewodnictwem dyrektor biblioteki Bożeny Głowackiej, pierwsze miejsce przyznało ex aequo wyróżniającemu się m.in. wielkością wieńcowi z Niemir i pomysłowemu – ze Starych Bud. Drugie miejsca otrzymały Knurowiec i Tuchlin, trzecie – Nowe Budy. 
Sołectwa przygotowały nie tylko wieńce, ale i stoły biesiadne, które, po zakończeniu części oficjalnej, były tak oblegane, że trudno byłoby nawet igłę wcisnąć. Nic dziwnego, skoro widokiem i zapachem nęciły m.in. wszelkiego rodzaju wędliny i pieczenie, pierogi, pyzy, rosoły, zupy, bigos, ciasta i domowe trunki.
Kulinarne emocje sięgnęły zenitu podczas ogłaszania wyników konkursu na najsmaczniejsze konfitury, do którego zgłosiły się mieszkanki: Niemir, Brańszczyka, Trzcianki, Budegokrza, Ojcowizny, Poręby Średniej i Starych Bud. I miejsce, tytuł najsłodszej gospodyni dożynek i nagrodę otrzymała Beata Zalewska z Budegokrza, za, jak powiedział wójt, nie za kwaśne, nie za słodkie konfitury wiśniowe. Wraz z Mieczysławem Pękulem konfitury oceniały: przewodnicząca rady gminy Beata Pieńkos i żona starosty Celina Pągowska.
Na ludową nutę zagrały, zaśpiewały i zatańczyły zespoły Oberek i Wyszkowiacy, cygańską - zespół Vanessa & Sorba, rockową - zespół The Hot Hase z Poręby, rozrywkową – zespół Vegas. 
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa było przyczyną wypadku, do którego doszło w środę 15 czerwca na skrzyżowaniu ulic Zapole wczoraj Sikorskiego w Wyszkowie....
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa