Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Wszędzie czekała śmierć
Pobudka o 5 rano, niewolnicza praca, życie w brudzie i głodzie, liczne choroby, śmiertelna gorączka, robactwo pod pachami, bicie i znęcanie. Strach, czy przeżyję kolejną godzinę, kolejny dzień – o tym wszystkim mogli posłuchać uczniowie ZS nr 2 w Wyszkowie podczas spotkania z sierż. rez. Piotrem Rogalskim, więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych.    
Żywa lekcja historii odbyła się 21 września w Bibliotece Pedagogicznej w Wyszkowie. O swoich wojennych przeżyciach opowiadał uczniom sierżant rez. Piotr Rogalski – więzień niemieckich obozów koncentracyjnych w Stutthof, Buchenwaldzie i Mauthausen Gusen. Trafił do obozu w Stutthof 2 lutego 1943 r. z łapanki. Miał wtedy zaledwie 16 lat. Następnie przewieziono go do obozów w Buchenwaldzie i Mauthausen. Zwolniony został 5 maja 1945 roku. Pochodzi z Sielunia w powiecie makowskim. 
Wzruszył się, mówiąc o milionach osób, które zginęły w komorach gazowych, zostały powieszone, zabite strzałem w tył głowy albo umierały z wycieńczenia i głodu. 
Jako młody chłopak przeżył tak wiele: pobudka o 5 rano, potem niewolnicza praca, do jedzenia tylko brukiew. Głód, brud, bicie i znęcanie oraz choroby. – Nie życzę nikomu tego, co przeszedłem – mówił. Obecnie, mając prawie 90 lat, mógł przekazać młodym, swoje doświadczenia. – Jeżeli chodzi o Polskę, to tylko usiąść i płakać – podsumował polską historię. 
Dzięki temu spotkaniu historia dla uczniów ożyła. Przestała być tylko szkolnym przedmiotem. Z zaciekawieniem wsłuchiwali się w każde słowo świadka tragicznych wydarzeń. 
Dziękując za spotkanie, młodzi ludzie wraz organizatorem spotkania Małgorzatą Komor wręczyli gościowi dyplom i kwiaty. – Czasami warto jest spojrzeć na życie w inny sposób - podsumowała to przejmujące spotkanie Małgorzata Komor, podkreślając, że żyjąc w czasach pokoju, często tego nie doceniamy.
Łucja Kukwa
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2011-09-28 21:16
~kat
tak jesli chodzi o naszą przyszłość to też usiąsć i płakać
2011-09-28 14:32
~bąk
brawo takie lekcje są potrzebne,ponieważ młodzież z książek uczy się o jakiś historiach mrożących krew w żyłach nie dając wiary że coś takiego mogło się wydarzyć,a tak mają namacalny dowód !!!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Na naszym terenie doszło do kolejnych oszustw na starszych osobach. Dwie rodziny zostały oszukane przez osoby podające się za policjanta i pracownika pomocy społecznej. W...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa