Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Tak daleko nam do siebie i tak blisko
Remont ul. I AWP, realizowany przez powiat, ale z dofinansowaniem gminy Wyszków i Unii Europejskiej, budzi niepokój i emocje zarówno wśród mieszkańców, jak i samorządowców. Chodzi przede wszystkim o podłączenia do kanalizacji deszczowej i podziemne przyłącza energetyczne. Inwestycja ma trwać jeszcze do 21 października, ale wszystko wskazuje na to, że nie zakończy się likwidacją starych, betonowych słupów i linii napowietrznej.
W ubiegłym tygodniu obowiązki służbowe nie pozwoliły staroście i jego zastępcy na wzięcie udziału w sesji rady miejskiej, na której radni chcieli omówić te problemy.
Na spotkanie z przedstawicielami starostwa radni miejscy czekali od kilku tygodni. W odpowiedzi na zaproszenie zastępca burmistrza Adam Mróz otrzymał od wicestarosty Zdzisława Bociana informację, że – ze względu na obowiązki służbowe – starosta i wicestarosta nie mogą wziąć udziału w sesji.
Radni powstrzymali się od komentarzy. Jan Abramczyk, przewodniczący komisji finansów poinformował jedynie o wynikach rekontroli inwestycji, która objęła m.in. ul. I AWP. Mieszkańcy zgłosili radnym m.in. niezadowolenie z powodu niemożności podłączenia się do kanalizacji deszczowej. - Komisja wnioskuje o zorganizowanie powtórnego spotkania burmistrza i starosty z mieszkańcami ulicy w celu wypracowania wspólnego stanowiska związanego z przełączeniem linii (niskiego napięcia – red.) – pisze również komisja. - W obecnym stanie linia napowietrzna wraz z przyłączami wygląda bardzo nieestetycznie i psuje wizerunek nowo wyremontowanej ulicy.
Z kolei podwykonawca zgłosił radnym problem z przebudową skrzyżowania ulic I AWP i Pułtuskiej. - Zaprojektowano na tym skrzyżowaniu łuk o promieniu 6 m, który pierwotnie wynosił 10 m. Łuk ten utrudni skręt w prawo, w ul. Pułtuską, samochodów ciężarowych i autobusów – informuje komisja.
Okazuje się również, że projekt nie przewiduje wymiany starych, zniszczonych włazów na studniach kanalizacji sanitarnej oraz remontu nawierzchni w obrębie skrzyżowania z ul. I AWP. - Komisja wnosi o pilne spotkanie pana burmistrza z panem starostą w celu omówienia występujących problemów – brzmi podsumowanie. - Należy zwiększyć decyzyjność gminy na wspólnie realizowanych inwestycjach ze starostwem poprzez wspólne uzgodnienia w fazie opracowania dokumentacji projektowej.
Jan Dziubłowski przypomniał, że schowanie kabli pod ziemię i usunięcie słupów było jednym z założeń inwestycji. - Trzeba przekonać ludzi – podkreślił.
Nie można się z nimi dogadać 
– tak z kolei rozmowy z przedstawicielami starostwa podsumowują mieszkańcy ul. I AWP, którzy do naszej redakcji przyszli w poniedziałek, 3 października. To już kolejne osoby zgłaszające nam problemy przy przebudowie ulicy.
Zauważają, że przed inwestycją liczyli się z kosztami i deklarowali współfinansowanie budowy podziemnej linii energetycznej, ale nie brali na siebie finansowania całego przyłącza. - Na spotkaniach mówiono, że kto ma liczniki na zewnątrz, nie będzie płacił za przyłącze – mówi jeden z naszych czytelników. - Oczekujemy, że podłączenia i naniesienia geodezyjne będą w gestii starostwa. Ja nie jestem inwestorem. Jak ktoś zabiera prąd, to niech płaci za jego podłączenie.
Mieszkańcy twierdzą, że wystarczająco dużym kosztem jest dla nich przebudowa chociażby pokrywającej posesje kostki, którą – w miejscach wykopów – trzeba zdjąć, a nawet schodów. - My już koszty ponieśliśmy. Kilka razy już musieliśmy regulować wjazdy do garaży – dodają. A koszt samego przyłącza nie jest mały. - 50 m kabla razy 25 zł plus robocizna – szacują.
Podobnie jak inni mieszkańcy, o czym już pisaliśmy, krytykują wielkość i ustawienie skrzynek. Skarżą się, że po pierwsze stoją nierówno, a po drugie nie można ich przekręcić nawet o 90 stopni. 
W związku z powyższym, jak twierdzą, „nikt nie robi podłączeń, każdy czeka”.
Niech ludzie zrozumieją
Tymczasem wicestarosta żadnych zmian nie przewiduje. Po raz kolejny na łamach NW powtarza, że samorząd nie może finansować inwestycji prowadzonej na prywatnej działce. - Nie możemy położyć nawet metra kabla w czyjejś posesji. Obowiązuje nas dyscyplina finansów publicznych. Niech ludzie to zrozumieją – apeluje.
Skrzynki zostaną w obecnych miejscach, tak by energetycy nie musieli później wchodzić na prywatne posesje. Z tego samego powodu nie można ich również obrócić. - Nie można ich stawiać, gdzie i jak się chce. A co, jeśli ktoś postawi sobie później ogrodzenie? – pyta wicestarosta.
W niektórych miejscach skrzynki zostały przesunięte poza pas drogowy, tak by nie stały w chodniku. Ponieważ objęty będzie 5-letnią gwarancją, wszelkie przebudowy (w tym związane z podłączeniem podziemnej linii energetycznej) w tym czasie będą niemożliwe. 
Jak informuje Zdzisław Bocian, dotychczas przyłącza zbudowało ok. 30% mieszkańców. Prace potrwają do 21 października i starostwo nie przewiduje już wspólnych spotkań z mieszkańcami. - Kończymy projekt, spotkania już były. Nie będziemy zmieniać projektu dla kilku osób. Był czas na konsultacje, odbywały się spotkania, projekt był wyłożony – odpowiada. - Nikt nikomu prądu nie odetnie. Najwyżej będą dwie linie.
Zdaniem wicestarosty, pozostawienie linii napowietrznej nie przeszkodzi w odbiorze inwestycji. - Realizujemy projekt, który kończy się kosztorysem wykonawczym. Usunięcie słupów nie jest warunkiem otrzymania dofinansowania – wyjaśnia.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2011-10-07 21:01
~wawa
Powalony,chyba myślisz o złodziejach,którzy rozkradli przez te lata S8 na 8mln.Autostrady to Ty masz może zabłocone ale nie z błota.Fuszerka na stadionie to nie sprawa polityki.Kto żle zrobił ten naprawi i będzie miał mniejszy zysk.Skaczecie za byle co do gardeł tej P.O. Kolejne wybory macie przegrane.Zmiencie prezesa.
2011-10-07 21:00
~-lodzinka-
Są zajęci innymi sprawami, wybory wybory a po wyborach kontrole, oj ruszą ruszą urzędnicy na Wyszków, co najmniej trzy...
2011-10-07 18:53
~POwalony
Cała ta inwestycja jest wynikiem współpracy powiatu i miasta. Czyli jak w rządzie gdzie koalicja PO i PSL dopuszcza się zaniedbań na ogromną skalę. Efektem tego są autostrady z błota, dwukrotnie przepłacone i nafaszerowane fuszerkami stadiony, nasza S8, gdzie uzupełnienie braków już będzie kosztowało 8mln. To przykre. I AWP to lokalny twór koalicji PO i PSL. Nie głosujmy na Mroza i Pągowskiego. Dajmy im żółtą kartkę
2011-10-07 15:08
~Renata
A gdzie nasz spec od drzew pan kandydat Mróz? To, że trzeba je było wyciąć to może i miało sens, ale żeby nie zaprojektować miejsca na nowe nasadzenia... POwinien się pan wstydzić, taki ekolog, tyle drzewek ostatnio nasadził i kwiatuszków. Ujmujące. Ale kiedy trzeba konkretów okazuje się,że nie można na niego liczyć. Głos oddany na Mroza i PO to głos stracony!!!
2011-10-06 19:35
~Zielony
Gdzie są drzewa?, czy redakcja byłaby tak uprzejma zadać to pytanie inwestorowi? To jest wbrew przepisom iludzkiej logice.
2011-10-06 19:10
~Basia
Właśnie Mrozu! Ty nie możesz o nic zadbać w samym Wyszkowie a chcesz zmieniać Polskę z Senatu. Twój PR jest naiwny. Ty jesteś nieskuteczny
2011-10-06 17:33
~?
Bociany już odleciały. Jeden został. Nielot.
2011-10-06 11:38
~observator
Kompromitacja. Tak to bywa jak za inwestycje w mieście biorą się mieszkańcy wsi. A z drugiej strony co na to władze Wyszkowa. Gdzie jest Burmistrz? Czy to dobry przykład dbania o to miasto? Burmistrz pewnie na urlopie albo na zwolnieniu lekarskim albo gdzieś wyjechał w delegacje. Nieroby.
2011-10-05 23:50
~Renata
A jakie jest stanowisko Mroza na temat tej inwestycji, jakie Jastrzębskiego? Panie Bocian jak wystawisz kogoś na burmistrza to słupy ogłoszeniowe na wyłączność już macie. Skrzynki. Przypomnę, że na przedłużeniu IAWP czyli ul. Daszyńskiego można było puścić kable ziemią i ukryć skrzynki, nikt do dziś żadnych problemów nie robi. Dlatego nie ma co głosowaći na Jastrzębskiego ąni na Mroza.
2011-10-05 20:43
~nn
Co Wy ludzie chceta od Bociana i Pągowskiego, chłopy roba kampanię wyborczą dajta im spokój. Na wasze sprawy znajdą czas przed kolejnymi wyborami samorządowymi
2011-10-05 16:31
~Wit
Czego wy oczekujecie od Bociana? Prosty chłop, ktory niewiele w życiu widział, zaserwowal miastu troche innowacyjności ze skrzynkami, zapomniał ze to on jest dla mieszkańców a nie oni dla niego, Bocian gdzie jest zieleń? Cierpliwość sie skończyła, jak zjada kontrole, to ciekawe skąd weźmie pieniądze w budżecie powiatu na dokładkę do tej inwestycji, szans na jej rozliczenie i wsparcie unijne juz nie ma.
2011-10-05 15:59
~FRED
Te skrzynki to innowacja na skalę kraju.Tylko patrzeć jak zaczną nam tu zjeżdżać z całej Polski,aby coś podobnego zrobić u siebie.Nigdzie w Polsce czegoś takiego nie ma
2011-10-05 13:42
~jak na wyciągnięcie dłoni
nie wierzysz, zobacz: http://www.youtube.com/watch?v=UdHEKtS69PM
2011-10-05 13:40
~oruid
Qrwa. W tym mieście z każdą inwestycją musza być problemy? Jeszcze się chyba nie zdażyło by cos było nie tak. Przykłady można mnożyć. Przypomnijcie sobie 4 razy zrywany asfalt na odcinku Sowińskiego między Prostą a Pułtuską, rubeplac, wodociąg na Skuszewie, chodnik w Lucynowie, pozyskanie środków na Obwodnicę Północną, itd. Jaka władza takie inwestycje i sposób ich wykonania. Chyba rzeczywiście jest tak jak mówi mój znajomy. To miasto dotknięte jest jakąś klątwą.
2011-10-05 12:43
~123
Cały obraz Pana Bociana, z nikim się nie będzie spotykała i nic nie bedzie zmieniał ? To pytanie do Pana, dla kogo jest ta zmina dla mieszkańców czy Pana ?
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotniej, 18 czerwca, Gali Muzyki Disco. Największe tłumy przybyły na stadion miejski wieczorem, na koncerty gwiazd wieczoru,...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa