Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


40 lat naszej poradni
Postanowiłyśmy coś z tym jubileuszem zrobić. Okazało się, że odtworzenie historii poradni wcale nie jest łatwe – rozpoczęła uroczystości jubileuszowe dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie Grażyna Majewska. Jednak to się udało. Uczestnicy jubileuszu wiele dowiedzieli się nie tylko o przeszłości, ale i współczesności jubilatki. – Świętujemy, cieszmy się – zachęcała gospodyni spotkania.     
Uroczystość prowadziła Edyta Żółtowska-Górska. Trudne początki placówki zebrani, 30 września w sali sportowej liceum, poznali z listu pierwszej jej dyrektor i założycielki Cecylii  Matey, którego fragmenty odczytała jej córka Joanna Adler (niegdyś też pracująca w poradni). Poradnia zaczynała działalność w jednym pomieszczeniu w Zespole Szkół nr 1 (wtedy: Zespół Szkół Zawodowych), a namówione do współpracy z nią lekarki, Teresa Eychler i Maria Sienkiewicz, czyniły to społecznie. Obecnie poradnia zajmuje parter i część piętra internatu liceum.  O skali jej działania najlepiej świadczy tych kilka liczb. W roku szkolnym 2010/2011 udzielono w niej 1605 porad (na 17.800 dzieci i uczniów w powiecie), rocznie wydaje się 600 opinii. Średnio rocznie przeprowadzanych jest 450 badań psychologicznych, 700 pedagogicznych (terapii – 100), 1500 logopedycznych (terapii - 550). Pracownicy poradni pomagają młodzieży w wyborze zawodu, od 10 lat prowadzą Szkołę dla Rodziców i Wychowawców, a także m.in.: integrację sensoryczną, diagnozę i terapię dzieci autystycznych, warsztaty umiejętności prospołecznych, wczesne wspomaganie rozwoju dzieci. Współczesność placówki, która ciągle się rozwija i doskonali, przybliżyła wicedyrektor Joanna Korczakowska. 
- To 40 lat solidnej pracy na rzecz dzieci i młodzieży – zauważył starosta. – Jak wynika ze statystyk, co dziesiąte dziecko trafia do poradni. Uhonorował nagrodami pieniężnymi pracownice poradni, które przepracowały w niej co najmniej 20 lat (a zupełnie na to nie wyglądają). Są nimi: Iwona Witkowska – Brejnak, Jolanta Rogalska - Wojciechowska, Grażyna Majewska, Magdalena Talewicz, Marzenna Czyżewska, Lidia Arm, Marta Szmurło, Jadwiga Kochanowicz, Barbara Rojek.   
- Bardzo długo mówiłam: moja pracownia, moje dziewczyny – rozpoczęła Teresa Trzaska, przez 10 lat dyrektor poradni. - Nie było wtedy takiego zrozumienia dla działalności takich placówek – wspominała. - W tej poradni jest wiele pięknych osobowości. Doskonaliły się zawodowo, ale i osobowo. Są to osoby, które kochają ludzi. Za to wam dziękuję.     
Dyr. Majewska podziękowała, jak ją nazwała, mentorce za klimat, który stworzyła za czasów swojego dyrektorowania: że trzeba się rozwijać, nie stać w miejscu. – Staramy się to twórcze podejście kontynuować – zapewniła. 
- 40 lata to czas, w którym warto uruchomić wspomnienia – zauważył zastępca burmistrza Adam Warpas.  – ale może jeszcze lepszy, aby podkreślić rolę, jaką pełnicie dla naszych dzieci, rodziców, szkół. 
Wręczył dyr. Majewskiej pamiątkową statuetkę i kwiaty. Potem ustawiła się długa kolejka szefów placówek, które współpracują z poradnią, aby też wręczyć jubileuszowe podarki. 
O wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka mówiły I. Witkowska-Brejnak i Joanna Grabowska. Krótkie wykłady, poprzedzone satyrycznymi przykładowymi scenkami w wykonaniu kabaretu CKM , prowdaziły: J. Rogalska-Wojciechowska (o roli rodziny w kształtowaniu mowy małego dziecka),  G. Majewska (o kształtowaniu zainteresowań matematycznych dzieci), M. Talewicz (o zniekształceniach w ocenianiu ludzi). Taniec jako profilaktyka – to jedno z wielu zainteresowań psycholog Urszuli Zadwornej, razem z uczennicami ZS w Rybienku Leśnym zademonstrowała taniec w kręgu.
Potem był wspólny obiad i wiele, wiele wspomnień...
EB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Trwa zbiórka środków na zakup protezy dla licealistki z wyszkowskiego „Norwida”, Katarzyny Kamińskiej, która w tragicznym wypadku straciła...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa