Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Pamiętamy i pamiętać będziemy
Szkoła Podstawowa nr 5, która od 15 lat nosi imię Żołnierzy Armii Krajowej, kultywuje tradycje patriotyczne i żołnierskie.  

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Uroczystość jubileuszowa odbyła się 12 października. Dyr. Zespołu Szkół Zbigniew Szczerba serdecznie powitał gości, m.in. żołnierzy Armii Krajowej, na czele z kpt. Edmundem Muszyńskim, prezesem Obwodu Warszawa –Wschód Światowego Związku Żołnierzy AK, ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego, p.o. kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowa-nych, ks. Henryka Kietlińskiego, przyjaciół szkoły Zofię i Jana Dawidzkich.
W swoim wystąpieniu nawiązał do szczególnej roli szkoły w wychowaniu patriotycznym młodego pokolenia. – Szkoła ukształtowała te patriotyczne postawy – mówił, nawiązując do bohaterskich postaw młodych Polaków podczas II wojny światowej. – Nasza szkoła jest kontynuatorem tej działalności – podkreślił. W minionym 15-leciu odbyło się tu wiele spotkań z kombatantami, szczególnie bliskie relacje nawiązali ze szkołą nieżyjący już druh Świst - Stanisław Sieradzki i Danuta Rytel (obchodziła w gronie uczniów i nauczycieli SP5 swoje ostatnie, 93 urodziny; zmarła 30 kwietnia br.). 
Uczniowie uczestniczyli w wielu konkursach plastycznych oraz wiedzy o tamtych czasach i ludziach, festiwalach piosenki, robili kąciki patrona, wystawy rocznicowe dla środowiska. 
- Powstała Izba Pamięci, gdzie p. Helena Świderska prowadzi żywe lekcje historii – wymieniał kolejne działania dyr. Szczerba. – Jestem dumny i szczęśliwy, że poznałem wielu ludzi związanych z AK, którzy byli dla mnie wzorem patriotyzmu. Na zawsze zostaną w mojej pamięci. Wymienił: Stanisława Sieradzkiego (uczestnik szkoleń w pobliskiej Giziewiczce, ponad 60 osób wyprowadził kanałami ze Śródmieścia podczas Powstania Warszawskiego, wspaniały gawędziarz), prof. Ludwika Maciąga (ps. Sas, żołnierz Oddziału Zenona, uczestniczył w wydobyciu pocisku V2 z Bugu), Danutę Rytel (ps. Mewa, uczestniczka bitwy pod Pecynką i Akcji Burza), a także ks. infułata Zdzisława Króla, swojego wuja (kapelan rodzin katyńskich, zginął w katastrofie pod Smoleńskiem). 
- My, społeczność Szkoły Podstawowej nr 5, pamiętamy i pamiętać będziemy – zapewnił, nawiązując do słów Jana Pawła II: „Trzeba, aby ta pamięć o przeszłości trwała i ci, co pamiętają, winni przypominać o tych, co odeszli”. 
Minister Ciechanowski podziękował żołnierzom AK za to, że są z nami, dając świadectwo patriotyzmu, a nauczycielom za to, że młodzież wychowują w duchu polskości. Apelował, by uczniowie uczyli się szczególnie historii. – Będziemy silniejsi w Unii, będąc Polakami – zauważył.
Wzruszające było wystąpienie Edmunda Muszyńskiego, zaniepokojonego tym, że duch narodu jest niszczony. - Tu (w szkole - EB) kształtuje się ducha narodu polskiego, jego świadomość, jego godność - podkreślił. - Bóg, Honor, Ojczyzna - niech nie będą w waszym życiu epizodami – zwrócił się do uczniów - ponieście je w świat.
- Polska w Wyszkowie jest piękna, żyje – te słowa ks. Henryk Kietliński, honorowy obywatel gminy Wyszków, skierował do ministra Ciechanowskiego. Przypomniał tragiczny los żołnierzy AK po wojnie.
- Niech etos tych żołnierzy będzie wykorzystany w dalszej pracy szkoły, aby każdy uczeń czuł się żołnierzem najlepszej sprawy - naszej, narodowej. Możemy być Europejczykami, ale przede wszystkim jesteśmy Polakami - podsumował.  
W części artystycznej, pod kierunkiem Anny Ropelewskiej, Heleny Świderskiej i Adama Rutkowskiego, uczniowie przypomnieli piosenki z czasów wojny i okupacji. Recytowali wiersze. „Byli, są, będą tacy, jak ich pamiętamy i w sercach naszych pozostawiamy” – zauważyła w swoim wierszu „Wspomnienie”, poświęconym żołnierzom AK, uczennica Wioleta Rosłoniec. 
Goście zwiedzili też szkołę, obejrzeli okolicznościowe wystawy. Mariola Czarnowska, przedstawicielka zasłużonej dla Wyszkowa rodziny Rytlów, przekazała do Izby Pamięci pamiątki po swoim ojcu Antonim Rytlu, m.in. dzienniczek, który prowadził jako nauczyciel wyszkowskiego liceum. Są w nim oceny jego uczniów, m.in. ks. Kietlińskiego. 
Unikalne zdjęcia wyszkowskiej Huty Szklannej Robotniczej oraz podręcznik inż. Jodłowskiego ze zbiorów Jerzego Sztompki, żołnierza AK Mirosław Widlicki przekazał Małgorzacie Ślesik-Nasiadko, dyrektor Powiatowo-Gminnej Biblioteki Publicznej
Elżbieta Borzymek
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Zobacz także


Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Od 25 czerwca gmina i Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na plażę przy moście samochodowym. Woda w Bugu pozytywnie przeszła badania sanepidu. Wkrótce...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa