Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA SOMIANKA: Wspomnienie - Wacław Główczyk (1944 - 2003)
Listopadowe święto skłania do wspomnień o ludziach, którzy odeszli. Zbyt wcześnie swoje pasje i najbliższych zostawił Wacław Główczyk. Związany był z Somianką, gdzie się urodził 
(9 listopada 1944 r.) i gdzie mieszkał. Zginął tragicznie 10 stycznia 2003 r. w drodze do Leszczydołu Nowin, śpiesząc  na zajęcia z dziecięcym Zespołem Pieśni i Tańca „Wyszków”.  Jego grób znajduje się na cmentarzu w Somiance. 
- To człowiek pędzący, wiecznie poszukujący, twórca i artysta – powiedział NW po jego śmierci dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Marian Popławski. To bardzo trafna opinia.       
- Gdy uczył się w Pułtusku, założył w Somiance teatr – opowiada żona Wacława Główczyka, Hanna. – Próby odbywały się w naszym obecnie domu. Wtedy mieszkali w nim państwo Wróblowie, bezdzietne małżeństwo. On przed wojną był zarządcą pól w majątku w Somiance. Bardzo polubili mojego męża, spędzał z nimi dużo czasu. Potem przepisali mu swój dom. Do dziś stoi tu ich fortepian, meble, które stopniowo restauruję.  
- Nasz dom pełnił w tamtych czasach różne funkcje społeczne. Pani Wróblowa założyła tu bibliotekę. Teatr męża działał bardzo dynamicznie, obsługiwał wszystkie miejscowe imprezy. Gdy młodzi aktorzy wystawiali „Matkę Joannę od Aniołów”, zainteresowała się nim nawet Polska Kronika Filmowa (mam ten film). 
- To były najpiękniejsze lata mojego życia; i teatr, i przyjemność, kultura życia i obycia – tak Zofia Skóra ocenia czas, który spędziła z teatrem Wacława Główczyka, wtedy ucznia Liceum Pedagogicznego w Pułtusku. – Próby były tak wspaniałe, że nie mogliśmy się ich doczekać. Pan Główczyk miał do tego dar, sam szukał aktorów i repertuaru. Pani Wróblowa, w której domu mieliśmy próby, uczyła nas, wiejskie dzieci, jak zachować się przy stole.
 
By pozostały w pamięci
- Ja zamieszkałam z mężem w Somiance w 1973 roku – opowiada Hanna Główczyk. - Mąż miał zawsze sentyment do odwiedzania miejsc znaczących dla dziedzictwa kulturowego. I mnie tam prowadził, np. pieszo do Skork, które były majątkiem rodziny Rakowieckich, do Barcic, gdzie znajduje się najstarszy kościółek i cmentarz. Zaangażował się bardzo, gdy powstawał pomnik w Suwinie, żeby takie miejsca pozostały w ludzkiej pamięci.  
 
Zaraził mnie swoją pasją 
Jednak jego największą pasją była muzyka.  Zespoły ludowe, które zakładał, wzorował na „Śląsku” czy „Mazowszu”, ale sam pisał scenariusze, muzykę, słowa, pamiętając przy tym, by sięgać do źródeł. – Z Bożeną Kuchtą nagrywał pieśni ludowe w wykonaniu starszych mieszkańców gminy – wspomina jego żona. – Był inicjatorem „chodzących”, odbywających się w kolejnych wsiach, dożynek.
- W teatrach obrzędowych („Jak to ze lnem było”, „Darcie pierza”, „Kiszenie kapusty”), które teraz robię,  wykorzystuję to, co udało mu się zgromadzić. Zaraził mnie swoją pasją. W tym roku przygotowujemy „Wigilię”, przedstawienie jasełkowe (zdobyliśmy dotację z programu dla seniorów 50+)  
- Cały czas czerpię z jego archiwum - przyznaje. - Na razie jednak nie mam czasu, żeby się tym zająć  ani pieniędzy, żeby to wydać .

Wacław Główczyk, instruktor choreografii I stopnia, magister pedagogiki. Pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Leszczydole Starym, był chórzystą w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w Technikum Drzewnym i Zespole Szkół Zawodowych w Wyszkowie prowadził ludowy zespół pieśni i tańca, a także zajęcia rytmiki. Kierował domami kultury w Wyszkowie, Ostrołęce, Somiance, a także szkołą w Somiance, OKF „Kino Stare” , był redaktorem naczelnym „Wyszkowiaka”. Założył i prowadził Zespól Pieśni i Tańca „Wyszków”, zainicjował powstanie zespołów ludowych „Przepióreczka” w Jackowie Górnym i „Promyk” w Zespole Szkół w Zabrodziu. 
 
Elżbieta Borzymek
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa