Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Andrzeja Zakrzewskiego powrót do szkoły
W ramach programu „Powrót do szkoły” (Back to school) I Liceum Ogólnokształcące oraz Szkołę Podstawową nr 1 odwiedził 4 listopada Andrzej Zakrzewski – absolwent tych szkół, pracownik Komisji Europejskiej, tłumacz języka niemieckiego, niderlandzkiego, angielskiego, rosyjskiego, a wkrótce chorwackiego. - Wracam do mojej szkoły, by choć w minimalnej części spłacić dług szkole, w której się uczyłem – powiedział podczas spotkania.
Program „Powrót do szkoły”, realizowany od 2007 roku w krajach, które sprawują w danym czasie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, to inicjatywa Komisji Europejskiej. Urzędnicy instytucji Unii Europej-skiej wracają do swoich szkół, by młodszym kolegom przybliżyć ideę Unii Europejskiej. Opowiadają o swojej pracy. W Polsce ta akcja trwa od 3 do 10 listopada, a uczestniczy w niej ponad 200 osób.
Andrzej Zakrzewski ma 45 lat, jest synem Marianny (długoletnia pracownica PSS Społem) i Stanisława (pracował w fabryce mebli). Koledzy z liceum zapamiętali go jako gitarzystę - grał w zespołach rockowych „Zakład Karny” i „Wolna Elekcja”. Przeszedł do historii liceum jako laureat (znalazł się w I dziesiątce) ogólnopolskiej olimpiady języka niemieckiego.
Jego koleżankami z klasy „c” (matura w 1985 r.) są znane wyszkowianki: okulistka Adriana Wrzesińska, laryngolog Katarzyna Piórkowska, logopeda i terapeutka Aneta Pakieła (kandydowała do sejmu).   
Obecnie czas dzieli między Brukselę (od poniedziałku do piątku;  po mieście porusza się na rowerze, nie zapominając o odblaskowych elementach) i Warszawę, gdzie mieszka jego rodzina, a dzieci, 7-letni syn i 13-letnia córka, chodzą do szkoły (które też odwiedził w ramach projektu). Od kilku lat pracuje w Komisji Europejskiej, Bardzo lubi swoją pracę, chociaż wymaga nieustającego kształcenia się i wiedzy z bardzo różnych dziedzin, a przede wszystkim świetnej znajomości ojczystego języka.  
W piątkowym spotkaniu uczestniczyli licealni nauczyciele Andrzeja Zakrzewskiego: Ilona Kowalkowska, której zawdzięcza znajomość języka niemieckiego (uczyła go już  w podstawówce, w klasie swojej córki zprowadziła społecznie lekcje) oraz Gabriela Sieńkowska, nauczycielka chemii. 
- Unia Europejska to 27 państw, 23 języki, prawie 500 milionów mieszkańców, gąszcz najróżniejszych instytucji, funduszy, programów. Czasami trudno się w tym połapać. Myślę, że nasz dzisiejszy gość jest najlepszą osobą, by nam choć trochę przybliżyć tę Unię – zapowiedziała Andrzeja Zakrzewskiego nauczycielka Katarzyna Mielcarz.
- Unia Europejska to temat – rzeka – potwierdził gość - trudno opowiedzieć o tym w czasie godziny. Mogę opowiedzieć o własnych doświadczeniach. Pracuję jako tłumacz, więc jestem świadkiem różnych wydarzeń jako jeden z tych, którzy starają się ułatwić komunikację osobom, które spotykają się, podejmują różnego rodzaju decyzje dotyczące nas wszystkich.  
- Istotą Unii Europejskiej są wspólne wartości – zauważył - wspólny świat przekonań (wywodzących się m.in. z kultury greckiej, rzymskiej, chrześcijaństwa). 
Omówił pokrótce symbole Unii Europejskie takie jak: hymn, flaga, Dzień Europy (obchodzony 9 maja od 1986 r. na pamiątkę ogłoszonej w 1950 r. Deklaracji Roberta Schumana, która zapoczątkował proces jednoczenia Europy).
- Moim zdaniem symbolem Unii Europejskiej powinien być stół konferencyjny, przy którym wypracowuje się kompromis, wspólne stanowiska - dodał.
- Wszelka wiedza jest potrzebna. Ma to szczególne znaczenie dla tłumaczy. Nawet jadąc windą, czytam instrukcje obsługi – mówił. - Polecam, żeby uczyć się wszystkiego. Kiedy jest się młodym człowiekiem, trudno myśleć o tym, co będziemy robić za 5 lat (z perspektywy czasu sam żałuje, że nie przykładał się do nauki wszystkich przedmiotów). 
Zachęcał do nauki już teraz (prawie nieobecnego w szkołach, a przydatnego ze względu na kontakty Unii z Rosją) języka rosyjskiego, bo łatwiej przyswaja się obce języki w  młodym wieku. 
Spotkanie w liceum trwało prawie 3 godziny, uczniowie zadawali wiele pytań, ale i sami odpowiadali na pytania związane z Unią Europejską. Za dobre odpowiedzi gość nagradzał ich unijnymi gadżetami.
Spotkanie w „jedynce” przebiegało podobnie. Uczniowie też byli bardzo aktywnie, chętnie i trafnie odpowiadali na pytania.  
   ES, EB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2011-11-16 20:16
~-koleżanka
Andrzej to przesympatyczny człowiek. Oprócz swoich zdolności lingwistycznych dał się zapamiętać wspaniałą grą na basie.Trzeba go częściej zapraszać do Wyszkowa. Pozdrowienia!
2011-11-09 20:51
~Nina
Gratulacje dla rodziców. Na pewno są dumni, ze wychowali takiego syna!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Trwa zbiórka środków na zakup protezy dla licealistki z wyszkowskiego „Norwida”, Katarzyny Kamińskiej, która w tragicznym wypadku straciła...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa