Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Księże Kanoniku, dziękujemy i obiecujemy pamięć
2 grudnia po długotrwałej chorobie zmarł ksiądz kanonik Stanisław Szulc, wieloletni proboszcz parafii św. Wojciecha, kapelan chorych i niepełnosprawnych, budowniczy kościoła i plebanii, niestrudzony pielgrzym, skromny kapłan, dla wielu mieszkańców Wyszkowa – niekwestionowany autorytet. Jego ziemskie pielgrzymowanie zakończyło się o 18.40 w piątek. Zmarł w swoim pokoju na plebanii.
Ciało ks. Szulca wystawione jest w kościele św. Wojciecha, gdzie modlitwy potrwają do pogrzebu, który odbędzie się we wtorek 6 grudnia.
Trumna z ciałem ks. Stanisława Szulca stanęła w jego ukochanym kościele już w niedzielę 4 grudnia po południu. Wierni licznie gromadzą się, by zmówić modlitwę i oddać pokłon zmarłemu.
W niedzielę podczas kazania na wieczornej Mszy św. pięknie o swoim poprzedniku mówił ks. proboszcz Roman Karaś: - Księże Kanoniku, byłeś proboszczem tej parafii przez ponad 25 lat, tworzyłeś tę parafię, budowałeś kościół i plebanię, budowałeś kościół materialny, ale nade wszystko troszczyłeś się o Kościół duchowy.
Ks. Karaś wspominał czasy, gdy w parafii św. Wojciecha był wikariuszem: - Księże Kanoniku, podziwiałem twoją gorliwość, pracowitość. Ty nie miałeś czasu dla siebie, nie oszczędzałeś się, całe swoje siły, całego siebie oddawałeś Bogu i Kościołowi, ludziom i parafii. Kościół był twoim domem, na plebanię przychodziłeś tylko coś zjeść, i to nie zawsze, położyć się spać.
- Taki był ks. Kanonik. On się nie skarżył, nie narzekał – mówił ks. proboszcz. - Kiedy chorował przez ponad rok i pytałem, jak się czuje, odpowiadał: „Dobrze”. Może ks. kanonik czegoś potrzebuje? Odpowiadał: „Wszystko mam, nic mi nie trzeba.” Księże Kanoniku, troszczyłeś się o chorych i niepełnosprawnych, a potem sam jako chory uczyłeś przeżywać cierpienie. 
Ks. Roman zachęcał, by wierni, którym zmarły proboszcz udzielił chrztu, Pierwszej Komunii Świętej, ślubu, których spowiadał, z którymi pielgrzymował do Częstochowy, Wilna, Loretto, Osuchowej, św. Rozalii, uczył katechezy, modlitwy, którzy słuchali jego kazań, zastanowili się nad tym, jak dziś - w świetle wiary - wygląda ich życie. - Może potrzeba posłuchać głosu serca, sumienia? A dzisiaj, w drugą niedzielę adwentu, Chrystus mówi nam: „Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego” – przypomniał jedno z czytań Pisma Św. - A może nam to życie trochę się pogmatwało, poplątało, a może układamy je według tego, co nam się wydaje. Pogmatwała się hierarchia wartości, może przykazania są niewygodne, Kościół niewygodny, przeszkadza krzyż i rodzina. A dla ks. Kanonika TAK znaczyło TAK, a NIE znaczyło NIE. Ks. Kanonik nie paktował ze złem, głosił prawdę. Przez 50 lat swojego kapłaństwa przeżywał różne sytuacje społeczne i polityczne, ustrojowe, ale zawsze głosił prawdę Chrystusowej Ewangelii.
Ks. Szulc jest też przykładem dla tych, w których życiu „modlitwa, Kościół zeszły na drugi plan, nie ma czasu dla Boga, na niedzielną Eucharystię”. - Ks. Kanonik wstawał o 4.00 rano, by mieć czas na modlitwę, rozmyślanie, brewiarz, różaniec, koronkę, Apel Jasnogórski, adorację Najświętszego Sakramentu – wspominał ks. Karaś. - Nie tracił czasu na oglądanie telewizji. „A po co mi telewizor?” – mówił. – „Wolę poczytać.”
- Dzisiaj dziękujemy Bogu za ks. Kanonika, za jego życie, 50 lat kapłaństwa, w tym 25 lat w Wyszkowie. Dziękujemy za wszelkie dobro, jakiego doznaliśmy od ks. Kanonika, za kościół materialny i duchowy. Ks. Kanoniku, dziękujemy i obiecujemy pamięć i modlitwę. Prosimy o niebo dla Ciebie, a dla siebie o lepsze, światlejsze życie.

Ks. kanonik Stanisław Szulc – proboszcz parafii św. Wojciecha w latach 1984-2008, w latach 1984 - 2004 wicedziekan dekanatu wyszkowskiego.
Urodził się 5 kwietnia 1937r. w Zambskach Kościelnych k. Pułtuska. Jego rodzice, Roman i Władysława, prowadzili gospodarstwo rolne i wychowali ośmioro dzieci, Stanisław był najstarszym z nich.
Już po ukończeniu siedmioklasowej szkoły podstawowej Stanisław Szulc podjął naukę w niższym, a następnie Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. 11 czerwca 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. bp. Tadeusza Zakrzewskiego.
Posługę kapłańską ks. Stanisław rozpoczął w Gostyninie, w 1968 r. został przeniesiony do Nasielska, w 1973 r. do Ciechanowa, a następnie do Chociszewa i Smoszewa. W 1975 r. został proboszczem parafii w Smoszewie, a  rok później - w Gradzanowie.
1 października 1984 r. został proboszczem parafii św. Wojciecha w Wyszkowie. Funkcję tę sprawował nieprzerwanie przez prawie ćwierć wieku, do 24 sierpnia 2008 r. 
W 1985 r. otrzymał tytuł kanonika gremialnego Kapituły Kolegialnej Pułtuskiej, w 1992 r. - kanonika honorowego Kapituły Kolegialnej Pułtuskiej, a w 2002 r. - kanonika gremialnego Kapituły Kolegialnej w Myszyńcu.
Zasłynął jako pielgrzym niestrudzony i odważny (pielgrzymki organizował mimo kar, jakie nakładały na niego władze komunistyczne), w stanie wojennym - organizator Mszy św. w intencji Ojczyzny. Nazywano go również kapłanem – budowniczym. Wybudował kościół w Smoszewie i przebudował świątynię w Gradzanowie, wybudował kościół filialny św. Rocha w Gulczewie, a w 1984 r. rozpoczął największe swoje dzieło budowlane - kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Wyszkowie.
Powszechnie uważany był też za kapelana chorych i niepełnosprawnych; organizował rekolekcje dla chorych, niepełnosprawnych, samotnych i ubogich, dziesiątki osób otrzymały od niego pomoc finansową na leczenie i rehabilitację, przez wiele lat dowoził własnym samochodem osoby niepełnosprawne spoza Wyszkowa na zajęcia rehabilitacyjne w Dziennym Centrum Aktywności. Współpracował także z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wyszkowie, z Domem Pomocy Społecznej w Brańszczyku, z wyszkowskim kołem Polskiego Związku Niewidomych, Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym, wieloma innymi instytucjami i organizacjami społecznymi. Od 8 lat przy parafii św. Wojciecha działa Hospicjum Domowe, na które ks. Szulc zaadaptował pomieszczenia w podziemiach kościoła. 
Za bezinteresowną pomoc duchową i materialną wszystkim potrzebującym, otrzymał w 2000 r. w plebiscycie „Nowego Wyszkowiaka” tytuł „Wyszkowia-nina o Dobrym Sercu”, a w 2003 r. nagrodę Starostwa Powiatowego w Wyszkowie „Zaczyn”. W czerwcu 2011 r., kiedy obchodził 50-lecie kapłaństwa, rada miejska nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wyszków.

SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2011-12-11 10:37
~p.
prawdziwy kapłan ,nie powikłany w układy i politykę ;jak pozostali................w wyszk. parafiach
2011-12-08 21:24
~!
To był wspaniały człowiek!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
- do swoich rówieśników zwraca się licealistka Katarzyna Kamińska, która 3,5 miesiąca temu uległa poważnemu wypadkowi. Z szerokim uśmiechem na ustach...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa