Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA ZABRODZIE: Sortownia wraca jak bumerang
Radni gminy Tłuszcz zdjęli z porządku obrad sesji, która odbyła się 29 listopada, punkty dotyczące planowanej w Wólce Kozłowskiej sortowni odpadów. Ponieważ gminę naglą terminy, wizja utworzenia sortowni, której sprzeciwiają się także mieszkańcy gminy Zabrodzie, staje się coraz odleglejsza. To jednak nie uspokaja ani mieszkańców Wólki, ani władz Zabrodzia.
Utworzeniem sortowni na terenie nieczynnego od 2006 r. wysypiska śmieci w Wólce Kozłowskiej czują się zagrożeni zwłaszcza mieszkańcy sąsiadującej z nią Dębinek i Lipin. Od Wólki dzieli ich zaledwie gruntowa droga i doskonale pamiętają unoszący się stamtąd fetor i nieczystości.
Pomysł zorganizowania zbiórki odpadów poddających się recyklingowi próbował przeforsować poprzedni burmistrz Krzysztof Białek, czemu od początku sprzeciwiali się i mieszkańcy, i władze gminy Zabrodzie. Po ich skargach, Samorządowe Kolegium Odwoławcze kluczowe decyzje cofnęło do ponownego rozpatrzenia, co pod dużym znakiem zapytania stawia możliwość pozyskania środków unijnych.
Sprawę przyszło kontynuować nowemu burmistrzowi Tłuszcza Pawłowi Bednarczykowi, który na listopadowym spotkaniu z władzami i mieszkańcami gminy Zabrodzie usłyszał stanowcze: „NIE dla sortowni”.
O jej przyszłości radni Tłuszcza mieli zadecydować na sesji 29 listopada, w której wzięli udział również samorządowcy z gminy Zabrodzie. Burmistrz Bednarczyk przedstawił dwa projekty uchwał: jeden o odstąpieniu od utworzenia sortowni, drugi – mający uzupełnić wniosek o dofinansowanie inwestycji złożony do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Oba punkty radni zdjęli jednak z porządku obrad. Nie podejmując decyzji, znacznie zmniejszyli szanse na realizację konfliktowej inwestycji. 
Mieszkańców Wólki i władze Zabrodzia, reprezentowane przez wójta Adama Ołdaka, przewodniczącego rady Andrzeja Garbarczyka oraz radnych Alinę Teodorczyk, Dorotę Szydłowską i Jana Ślendaka, niepokoi jednak, że samorządowcy z Tłuszcza nie chcą ostatecznie z sortowni i kompostowni zrezygnować. Wśród radnych padały nawet głosy, by gmina nie rezygnowała z „wszystkich postępowań administracyjnych. To nie musi być Wólka Kozłowska”.
- Szkoda, że wykazaliście się państwo pasywnością i niekompetencją – ocenił jeden z mieszkańców Wólki. - Radni nic nie zrobili, żeby uaktualnić raport oddziaływania inwestycji na środowisko, bo on jest już stary i nieprawdziwy. We wniosku do MJWPU też jest już dużo nieprawdy.
- My, mieszkańcy, nie zgadzamy się na sortownię, kompostownię. Mimo wszystko ta sprawa ciągle jak bumerang wraca – kontynuowała inna uczestniczka sesji.
- Temat wysypiska musi być ostatecznie w tej gminie zamknięty – wtórował im były radny Tłuszcza. - Mieszkańcy nie zgodzą się na żadne rozwiązania śmieciowe. Mieli obiecane, że tam będą tereny rekreacyjne. Oni nie chcą gangreny, żeby mówiło się, że Tłuszcz śmieciami słynie. 
Burmistrz Bednarczyk zauważył, że sam z projektu zrezygnować nie może. Cytował radnych, którzy na komisjach zwracali się „do władz, aby podjęte zostały działania w sprawie wydania decyzji środowiskowej przez gminę dla inwestycji sortowni i kompostowni w Wólce Kozłowskiej”. - Sugerowano, aby udać się do państwa, którzy sprzeciwiają się inwestycji i spróbować z nimi negocjować - relacjonował. - To ja dzisiaj proponuję radnym ponegocjować z mieszkańcami. 
- Czy państwo radni czytali raport oddziaływania na środowisko? Wydaje mi się, że nie – słów krytyki nie szczędził radnym również wójt Ołdak. W raporcie napisano m.in., że funkcjonujące do 2006 r. składowisko odpadów nie wywołało żadnych konfliktów społecznych. - W tym raporcie jest też zapis, że ścieki, które nie spełniają wymogów, będą odprowadzane na nieczynne składowisko w celu zmniejszenia pylenia oraz ich biodegradacji. Proszę się ludziom nie dziwić, że tego nie chcą – kontynuował wójt. - Kto z państwa chciałby przy takim wysypisku mieszkać, bądź też przy sortowni odpadów? Jestem przekonany, że ani przewodniczący rady, ani poprzedni burmistrz, który przygotował ten projekt. Problem polega na braku kontaktu z mieszkańcami. Na etapie planowania należało się z nimi spotykać i rozmawiać. A nie teraz na sesji czepiać się obecnego burmistrza, że chce odstąpić od realizacji. 
Po sesji burmistrz Bednarek złożył w MJWPU pismo, w którym wyjaśnia, że skoro uchwały nie zostały podjęte, nie ma możliwości uzupełnienia wniosku. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2011-12-12 12:57
~pozytywny przykład z Polski
A jednak samorządy oświetlają obwodnice! Panowie z gminy do roboty: oto przykład z Polski: http://www.super-nowa.pl/art.php?i=22359
2011-12-07 22:45
~mrok
Jak bumerang powraca też brak oświetlenia wiaduktów w Niegowie i w Głuchach. Czy Wójt na prawdę czeka aż ktoś tam się zabije???!!! Kiedy w końcu zostaną włączone lampy??? Tam jest strasznie niebezpiecznie. Kiedy w końcu Wójt przestanie sobie żartować i zapali lampy?
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
„Informatyka w społeczeństwie i życiu człowieka” – to przewodni temat 6. Dnia Nauki w gminie Wyszków, na który zaprosił burmistrz wraz z...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa