Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Rewolucja po gimnazjum
Szkoły ponadgimnazjalne, a wraz z nimi samorząd powiatowy, przygotowują się do rewolucyjnych zmian, które wejdą w życie już w tym roku. Rząd stworzył nową strukturę szkolnictwa zawodowego, w której nie ma już między innymi liceów profilowanych. „Po nowemu” będą również uczyły ogólniaki. - Podstawa programowa kończy się na I klasie liceum i technikum. Pod koniec I klasy uczniowie będą wybierali od dwóch do czterech przedmiotów, których chcą się uczyć na poziomie rozszerzonym – dodaje Tere-sa Trzaska, w zarządzie po-wiatu zajmująca się oświatą.
Ponieważ reforma wprowadza liczne zmiany, środowisko nauczycielskie i samorząd mają wiele wątpliwości. By je rozwiać, do Wyszkowa przyjechały Anna Wesołowska, radca ministra w departamencie kształcenia zawodowego i ustawicznego oraz Emilia Maciejewska z Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej.
Szkolnictwo ponadgimnazjalne będzie opierało się na 3-letnich zasadniczych szkołach zawodowych (dotychczas były 2-letnie), 3-letnich liceach ogólnokształcących, 4-letnich technikach, szkołach policealnych (system kształcenia nie dłuższy niż 2,5 roku) i 3-letnich szkołach specjalnych przysposabiających do pracy. Z myślą o dorosłych szkoły będą mogły prowadzić kwalifikacyjne kursy zawodowe.
Wyszkowskie zespoły szkół nie będą już w tym roku prowadziły naborów do liceów profilowanych. Likwidowane będą też 2-letnie licea uzupełniające i 3-letnie technika uzupełniające dla młodzieży; do 2015 r. mogą być przekształcane w licea ogólnokształcące dla dorosłych.
Reforma wprowadza też nową klasyfikację zawodów i stopniowy system egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. 23 zawody będą miały trzy stopnie kwalifikacji, 72 – dwa, 98 – jeden.
Na podjęcie uchwał o zamiarze likwidacji i przekształcenia szkół samorządy mają czas do końca tego miesiąca. 29 lutego radni powiatu wyszkowskiego podejmą decyzje dotyczące stopniowej likwidacji liceów profilowanych w Zespołach Szkół nr 1 i 2 oraz w Długosiodle, Uzupełniającego Liceum Ogólno-kształcącego dla Dorosłych w Zespole Szkół w Zabrodziu i przekształcenia Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Zespole Szkół w Długosiodle w Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.
 
48% - technikum, 47% - liceum
Dyrektorzy szkół przedstawili już w starostwie propozycje kierunków kształcenia na nowy rok szkolny. Odpowiadają wynikom ankiety przeprowadzonej przez Poradnię Psycho-logiczno – Pedagogiczną wśród gimnazjalistów, którzy w tym roku kończą szkołę. Na ok. 900 uczniów, wypowiedziało się w niej 657. 
48% zadeklarowało chęć kontynuacji nauki w technikum (najczęściej wymieniane kierunki to: gastronomia, budownictwo, informatyka, ekonomia, mechanika, fryzjerstwo), 47% - liceum, 11% - szkole zawodowej, 5% - innych formach, w tym liceum profilowanym (naboru jednak nie będzie).
ZS nr 1 chce utworzyć technikum budownictwa, obsługi turystycznej, żywienia i usług gastronomicznych. ZS nr 2 - technikum elektryczne, mechaniczne, organizacji reklamy, handlowe, spedycyjne/lo-gistyczne, informatyczne, mechaniki pojazdów samochodowych. Nowy zawód to technik urządzeń i systemów energii odnawialnej (na bazie powstającego dzięki środkom unijnym Mazowieckiego Edukacyj-nego Centrum Energii Odnawial-nej). ZS 2 uruchamia też liceum dla dorosłych i policealną szkołę dla dorosłych o kierunkach technik pojazdów samochodowych i technik administracji. W obu zespołach szkół tworzone będą też wielozawodowe klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej.
ZS w Długosiodle tworzy nowe technikum – agrobiznesu, a w Zabrodziu (oprócz technikum gastronomicznego) – policealną szkołę o kierunkach: opiekun medyczny, opiekun dziecięcy, terapeuta zajęciowy.
 
Uczniowie zdecydują
Reforma dotyczy nie tylko przedmiotów zawodowych, ale i ogólnokształcących. Naukę w szkołach ponadgimnazjalnych rozpoczną uczniowie, których nowa podstawa programowa objęła najpierw w szkołach podstawowych, a potem w gimnazjach. - Podstawa programowa napisana jest w kontekście efektów: co ma umieć uczeń kończący szkołę, co będzie sprawdzane na egzaminie maturalnym – na spotkaniu z nauczycielami mówiła Anna Wesołowska.
- Podstawa programowa kończy się na I klasie liceum i technikum. Pod koniec I klasy uczniowie będą wybierali od dwóch do czterech przedmiotów, których chcą się uczyć na poziomie rozszerzonym – dodaje Teresa Trzaska, w zarządzie powiatu zajmująca się oświatą.
Efektem może być brak pracy dla nauczycieli niektórych przedmiotów. - Wiem, że nauczyciele są zaniepokojeni – przyznaje Teresa Trzaska. – Ale na razie nie umiem nic powiedzieć. Jak przygotujemy plany nauczania dla poszczególnych przedmiotów, będziemy wiedzieli, dla kogo zabraknie pracy. Mam nadzieję, że w tym roku nie będzie kłopotów. Nowa podstawa programowa będzie obowiązywała tylko w pierwszej klasie. Problem może pojawić się w następnych latach.
Jak podkreśla Teresa Trzaska, ważne, by gimnazjaliści byli przygotowani do wyboru szkoły, a później - świadomego podjęcia decyzji o profilu kształcenia. - Sugerujemy wójtom zatrudnienie w gimnazjach doradców zawodowych, żeby to kierunkowanie było prowadzone dużo wcześniej - dodaje. W tym roku starostwo wraz z Centrum Kształcenia Praktycznego i Poradnią Psycho-logiczno - Pedagogiczną realizuje program, w ramach którego w gimnazjach funkcjonują punkty konsultacyjne doradztwa zawodowego.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2012-03-07 13:23
~ktoś
A kto w poprzedniej kadencji odpowiadał za edukację - Pągowski czy Sobczak? Zapaść nie następuje w ciągu roku. Najlepiej uczyli w szkołach wiejskich bo każdego chcącego się uczyć można przypilnować i podejść do niego indywidualnie. Ale szkoły wiejskie likwiduje się. Kto to robi?
2012-03-05 13:15
~oruid
Teresa Trzaska jako Wicestarosta odpowiedzialny za edukację = zapaść edukacyjna w Wyszkowie. I do tego jeszcze jej płacą za nic nierobienie.
2012-03-01 12:09
~do abro
sowy to jedne z najgłupszych ptaków . W dzień nic nie widzi a w nocy robi uuuchuuu.
2012-02-29 18:25
~abro
A ja myślałem, że sowy są m mądre a tu proszę jaki komentarz....
2012-02-29 18:00
~mycha
Sowa tu mycha, nie denerwuj się !Nauczycieli też zwalniają. Ich koniec jest bliski! A może Ty chciałabyś spróbować tego miodu zamiast myszek?
2012-02-29 15:57
~cytat
"Nowy zawód to technik urządzeń i systemów energii odnawialnej" Znaczy się mają być kierownikami tych wiatraków co to ich w Olszance nie chcą??
2012-02-29 15:34
~sowa
uczniow coraz mniej szkoly likwidują a dlaczego nauczycieli sie nie zwalnia, po co tych magistrów za pieniądze utrzymywać jeszcze, a przynajmniej tych po technikach krawieckich rolniczych
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Trwa zbiórka środków na zakup protezy dla licealistki z wyszkowskiego „Norwida”, Katarzyny Kamińskiej, która w tragicznym wypadku straciła...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa