Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Zaczynamy świętowanie 510-lecia miasta
Imprezą w WOK „Hutnik” rozpoczną się 24 marca uroczystości związane z nadaniem 510 lat temu Wyszkowowi praw miejskich. Druga część obchodów – Dni Wyszkowa i koncert śpiewaków operowych Ryszarda i Bogusława Morków - zaplanowano jest na czerwiec. Na połowę sierpnia z okazji jubileuszu Wyszkowa zapowiadana jest wizyta prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z małżonką. 
26 marca 1501 r. biskup Wincenty Przerębski, czterdziesty trzeci biskup płocki, uzyskał od króla Jana Olbrachta  (zm. 17 czerwca 1501 r.) zgodę na nadanie osadzie Wyszkowo (Wyszków był własnością biskupów płockich) praw miejskich. Rok później, 10 marca (lub 11 marca) 1502 r., biskup Przerębski, jako właściciel Wyszkowa, nadał mu prawa miejskie. Herb miasta  - czerwony, poprzeczny pas na białym tle – jest zapożyczony z herbu biskupstwa płockiego.
Po 367 latach, ukazem cara Aleksandra z 1 czerwca 1869 r., Wyszków (jak wiele mazowieckich miast po powstaniu styczniowym) stracił prawa miejskie, ponownie otrzymał je w 1919 r. (dekret o samorządzie miejskim z 4 lutego 1919r.).
Obchody z okazji rocznicy 510-lecia nadania Wyszkowowi praw miejskich rozpoczną się w sobotę 24 marca imprezą w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Po krótkim wystąpieniu Burmistrza Wyszkowa prof. Janusz Szczepański, autor monografii „Dzieje Wyszkowa i okolic”, wygłosi wykład pt. Czynniki rozwoju Wyszkowa na przestrzeni wieków. Zagra Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Wyszków, zatańczy Rewia Dziecięca „Sylaba”. Zostanie też ogłoszony konkurs jubileuszowy „Prezent urodzinowy”, którego rozstrzygnięcie nastąpi 2 czerwca, podczas jubileuszowych Dni Wyszkowa. Jedną z atrakcji będzie koncert braci Ryszarda (bas) i Bogusława (tenor) Morków. Natomiast  w połowie sierpnia najprawdopodobniej zawita do Wyszkowa prezydent Bronisław Komorowski z małżonką (przypomnijmy, że na jubileuszu 500-lecia miasta Wyszkowa obecny był prezydent Aleksander Kwaśniewski). 
Przy okazji jubileuszu warto wspomnieć, że w tym roku jubileusz obchodzi też Kamieńczyk – 560-lecie nadania praw miejskich, ale w 1452 r. nazywał się Kamieńcem Mazowieckim.
ES
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2012-03-23 23:14
~n
~Jan z Kolan Małe Kłamstwa!!! Podzielę się z Wami swoim niedawnym odkryciem. Zacytuję na początek fragment tekstu pt. "Małe Kłamstwa" z dn. 10 czerwca 2008 r. opublikowanego na łamach NW ...Zupełnie inną sprawą jest kwestia druku i sprzedaży tygodnika "Wyszkowiak". Ponieważ działamy na tym samym rynku co ten tygodnik nie zamierzamy dyskutować na temat wysokości nakładu i sprzedaży tego czasopisma, by uniknąć zarzutów o walce z konkurencją. Radnym ciekawym prawdy, choćby o nakładzie, podpowiadamy, by obejrzeli faktury z drukarni lub od firmy dostarczającej dodatek telewizyjny - tam nakład jest na pewno precyzyjnie podany. Co do wysokości sprzedaży to proponujemy spacer po wyszkowskich sklepach w poniedziałek wieczorem - gołym okiem będzie widać ile egzemplarzy pozostało po tygodniowej sprzedaży. (podpisane ES, mjk) I czemu niby miało to zaproszenie na poniedziałkowy spacer służyć? Ano temu, by ciekawi PRAWDY, PRAWDY i tylko PRAWDY mieszkańcy na własne oczy przekonali się jak skuteczny i sprzedajny jest NW!!! Kiedy po tygodniu w sklepach zostawały sterty "Wyszkowiaków" i "Głosów Wyszkowa" człowiek nie uświadczył ani sztuki NW. Jak najlepiej przekonać radnego, burmistrza, reklamodawcę czy zwykłego czytelnika o swojej skuteczności? -Zaprosić go na wieczorny poniedziałkowy spacer. Sztuczka polegała na tym, że (czego niejednokrotnie byłem świadkiem) młody pan z NW co rano w poniedziałek objeżdżał miasto zabierając ze sklepów sterty niesprzedanych NW. Dzięki temu spacerujący wieczorem widzieli tylko "W" i "GW". Na tę brukowych lotów sztuczkę dali się nabrać radni, burmistrzowie i kilku reklamodawców. Proceder wczesnego zabierania NW trwał do późnej jesieni ub.r. Dziś już młodzieniec tego nie robi a efekty widać "gołym okiem". Do stert "W", "GW", dołączyły niemniejsze, niesprzedanego NW! Przez ostatnich kilka tyg. spacerowałem i dokumentowałem to niespotykane zjawisko niesprzedanego NW. Mało tego. Zapytałem znajomej sklepowej co się dzieje, bo jestem w szoku? Wszystko potwierdziła. Poranny odbiór i to, że od niedługiego czasu zaprzestano tego procederu. Kuzynka w sklepie na osiedlu powiedziała to samo. Na tym polegała "cudowna" sprzedajność tego czasopisma? Jesteście wielcy
2012-03-21 09:29
~us6da7
Do kwiatka "co za marudni ludzie w tym miescie"no nie w 21 wieku chca chodnikow w tym miejscu i to tam gdzie ich o 1945 r nie zdolano wybudowac,ciagle sie o te chodniki przy ulicy I ARMII WOJOSKA POLSKIEGO upominaja,upominaja sie o lad archytektoniczny ,przesrzegania prawa budowlanego,latania dzior w srodku miasta,sprzeciwiaja sie likwidacji pszedszkoli i szkol,przeciwdzialaniu przestepczosci .No naprawde- to przeciez za trudne dla tej WLADZUNU no i burzy spokoj tej WLADZUNI
2012-03-17 11:40
~autor
Dobrze, że przynajmniej z tego artukułu możemy się dowiedzieć kto i kiedy nadał Wyszkowowi prawa miejsce bo w tekście z zakładki "Ziemia Wyszkowska" na stronie NW piasnym chyba przez jakiegoś rusofila dowiemy się jedynie, który to car i kiedy prawa miejskie odebrał. Droga Redakcjo czas chyba poprawić te niedociągniecie bo tekst jako żywo przypomina "putinowskie" wersje wydarzeń historycznych w rosyjskiej wersji Wikipedii :)
2012-03-16 08:42
~kwiatek
Co za marudni ludzie mieszkają w tym mieście?!
2012-03-16 08:22
~bella
Łał!!! A za rok 511, później 512, 513... Jak się bawić to się bawić! Na Titanicu też orkiestra grała do końca!
2012-03-15 18:58
~A gdzie przeczytałeś,
że to okrągła rocznica?
2012-03-15 15:05
~NIEZADOWOLONY
JAKA OKRĄGŁA ROCZNICA ? ŚWIADCZY TO O POZIOMIE NASZYCH WŁDZ I RADNYCH. PARODIA.
2012-03-15 14:02
~Jeszcze czas na imprezy,
Nie każdy ma czas na rezygnowanioe z imprez.
2012-03-15 13:02
~Zaskoczony
W związku ztym radzę dać sobie na wstrzymanie polityczne
2012-03-15 12:55
~imprezowicz
niektórzy to świętują od 10 lat. Rozumiem, że to jest jedyna forma dowartościowania społeczeństwa. Napaść strawą marnej jakości i już jest OK. Ile jeszcze inwestycji zostanie wyrzuconych z planów? To jest pierwsza potrzeba? Jeszcze czas na imprezy, do wyborów zdążą się pobawić.
2012-03-15 12:44
~Walduś
"A no dlatego że" kup sobie na czas tych uroczystości węgiel aktywowany na kłopott z D
2012-03-15 12:38
~a no dlatego że,
a obecnie rządzącym przewraca się w D....
2012-03-15 12:36
~Sebastjan
Dlaczego do każdej uroczystości lokalnej trzeba dorabiać gębę polityczną.Założyciele Wyszkowa przewracają się w grobach.
2012-03-15 10:32
~Kam
W dużej mierze od mieszkańców Kamieńczyka zależy, jak będzie rozwijać się ich miejscowośc i jacy ludzie będą ich reperezentować. na razie wybierają ludzi, którzy nie byli uczciwi.
2012-03-15 09:53
~Sadkowski, były działacz Samoobrony
Skansen w Kamieńczyku? Jestem za, w końcu skansen jest prezentacją kultury ludowej z danego obszaru. Kamieńczyk, w przeciwieństwie do Wyszkowa, jest miejscowością jednolitą etnicznie ze wszystkimi tego konsekwencjami. Stąd lista osób, którym nie towarzyszy zaściankowy kompleks wyszkowskiej \"aglomeracji\" nie kończy się na moim nazwisku, tudzież potrafiących czytać i pisać.
2012-03-15 08:25
~w78
Brawo świetny pomysł z tym skansenem a w skanseni były dzialacz Samoobrony Sadkowski.
2012-03-15 07:59
~Obchody w Kamieńczyku
w tym roku zapraszamy Państwa na pierwsze obchody zamknięcia szkoły w Kamieńczyku oraz kolejny najazd Turków na tę miejscowość. Teraz również trwają pracę nad dalszym niszczeniem miejscowości przez samorząd. A w przyszłym roku jest planowane przeciągnięcie kościoła z Kamieńczyka do Skuszewa. I tym sposobem Kamieńczyk stanie się faktyczną perłą na skalę kraju. Troska burmistrza i zaangażowanie przez ostatnie 10 lat przyczyniają się do degradacji miejscowości. Chyba, że zrobimy tutaj skansen albo lepsza myśl, zbiornik retencyjny. A miastu Wyszkowowi życzę z okazji tej okrągłej rocznicy 510 lecia, dalszego panowania wszechmocnego burmistrza. A jeszcze zapomniałem, te szkoły, które mają przejąć stowarzyszenia, czy mają odpowiednią liczbę uczniów? Wymagane prawnie jest min. 70 uczniów aby stowarzyszenie mogło przejąć szkołę. Pewnie panie z wydziału oświaty jak i pan z poczty polskiej tego nie wiedzą bo i skąd mają to wiedzieć?
2012-03-14 19:56
~yyy
co tam Wyszkow. W gminie Rząśnik to będzie imprezka. 50 lecie oddania do użytku budynku szkoły oraz nadanie imienia, Już zakrapiają dobrze alkoholem organizując imprezki żeby zebrać pięniądze.To jest reklama nowej władzy. Gdzie odpowiednie służby.
2012-03-14 19:28
~Alka
Wszystko na nie. A to nie są jakies ogromne uroczystości. Moim zdaniem rocznicę warto zaakcentować, jest okazja do przypomnienia naszej historii, naszego dziedzictwa.
2012-03-14 18:17
~zorientowany
510 rocznica to pikuś. Nowosielski chce promować dziesiątą rocznicę swojego rządzenia. To okres chudych lat dla Wyszkowa. Wyszków coraz więcej traci w porównaniu do Ostrołęki czy Siedlec. Absolutna porażka, tylko klakierzy zadowoleni.
2012-03-14 16:59
~Gwoli ścisłości
Wyszków też miał prawa miejskie od 1501 roku, ale czekał rok na ich nadanie. Podobnie było z Kamieńczykiem, tylko dłużej czekali.
2012-03-14 15:21
~oruid
510 okrągła rocznica. To jakis absurd i nikomu niepotrzebne igrzyska. Świętowanie kolejnych rocznic temu miastu i tak nie pomoże w promocji. Wszechobecny syf, brzydka architektura, zabudowa jakby patyków w g.... nawtykał. Chaos. To miasto jest poprostu brzydkie i nieprzyjazne mieszkańcom. Pieniądze przeznaczone na te \"igrzyska\" lepiej by było przeznaczyć na stworzenie nowych terenów zielonych (skwerków, parków, obsadzenie ulic nowymi drzewami, vide I AWP)
2012-03-14 12:44
~Gwoli ścisłości "warto wspomnieć"
W 1452 r. Bolesław IV odnowił prawo miejskie Kamieńcowi, które zostało mu nadane w 1428 r. przez księcia Janusza I. Ale cóż, wypada być wdzięczny redakcji, że w ogóle zechciała "wspomnieć" o Kamieńczyku przy okazji tak zacnego jubileuszu Wyszkowa. Parafrazując klasyka: " Jaki jubileusz, taki gość"
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Udział w różnorodnych warsztatach artystycznych i sportowych koleżankom i kolegom z Zespołu Szkół w Rybienku Leśnym zaproponowała młodzież PaTportu...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa