Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Pielęgnujmy w sobie przekonanie, że jesteśmy jedną wielką wyszkowską rodziną
Obchody jubileuszu 510-lecia nadania Wyszkowowi praw miejskich rozpoczęła uroczystość w WOK „Hutnik” 24 marca. - Życzę Wyszkowowi, by jego mieszkańcy lubili go i byli z niego dumni – mówił w inauguracyjnym wystąpieniu burmistrz Grzegorz Nowosielski.
To właśnie w marcu – 511 i 510 lat temu - zapadały decyzje dotyczące miejskości Wyszkowa. 26 marca 1501 r. biskup Wincenty Przerębski uzyskał od króla Jana Olbrachta  zgodę na nadanie osadzie Wyszkowo  praw miejskich. 10 marca (lub 11 marca) 1502 r., bp Przerębski, jako właściciel Wyszkowa, nadał mu prawa miejskie.
Z okazji jubileuszu Gmina Wyszków podpisała z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie umowę o współpracy. Podczas sobotniej uroczystości podpisy złożyli pod nią: burmistrz Wyszkowa Grzegorz  Nowosielski i prorektor UKSW ks. Grzegorz Bartosik.
- To wspaniały prezent w roku jubileuszowym – stwierdził burmistrz. – Wyszkowska oświata zyskuje wsparcie, my zobowiązujemy się do promowania uczelni.
- Ważne, żeby umowę wcielić w życie – zaznaczył prorektor.
Głos zabrał też honorowy obywatel Gminy Wyszków ks. Henryk Kietliński.
W krótkim wystąpieniu inaugurującym jubileusz burmistrz Grzegorz Nowosielski podkreślił: - Pielęgnujmy w sobie przekonanie, że jesteśmy jedną wielką wyszkowską rodziną, w której dzielimy się radościami i troskami, możemy na siebie liczyć, wspólnie dbamy o to, co nasze. Chciałbym, aby wyszkowianie widzieli tutaj dom dla swoich dzieci, by rozwijali pasje i odnosili sukcesy. Chciałbym, by ci, którzy jeszcze nie wiedzą, gdzie będzie ich dom, wybierali Wyszków. 
Dzieje Wyszkowa
Wykład „Czynniki rozwoju Wyszkowa na przestrzeni wieków” wygłosił prof. Janusz Szczepański, autor monografii „Dzieje Wyszkowa i okolic”. Przedstawił swoje refleksje na temat Wyszkowa.
Przypomniał, że ogół historyków okresu średniowiecza postrzega Wyszków jako osadę kościelną, zlokalizowaną na wysokim brzegu Bugu, obok przeprawy przez tę rzekę, przez którą przechodził prastary szlak handlowy z Rusi w kierunku Bałtyku. Jej nazwa może pochodzić od pierwszego kapelana kościoła lub zarządcy osady o imieniu Wyszko albo od wysokiego brzegu rzeki, na którym osada powstała. 
- Z tekstu lokacyjnego z 1502 r. dowiadujemy się też o powołaniu w Wyszkowie rady miejskiej na czele z burmistrzem. Wbrew zasadom prawa chełmińskiego, nie pochodziła ona z wyboru, a była powoływana przez płockiego biskupa jako właściciela Wyszkowa. Dalszy rozwój biskupiego Wyszkowa w XVI w. umożliwiały wtorkowe targi oraz odbywające się dwa razy w roku jarmarki. Podczas jarmarku w dzień św. Apolonii, 9 lutego, handlowano futrami, zaś w dzień św. Idziego, 1 września, handlowano głównie zbożem. Ważnym czynnikiem rozwoju Wyszkowa było wybudowanie w 1528 r. mostu przez Bug, który poważnie skracał drogę z Wielkiego Księstwa Litewskiego do Krakowa. Władze miejskie Wyszkowa miały prawo pobierania części dochodu tzw. mostowego. Miasto bogaciło się też dzięki udziałowi w spławie zboża i drewna.
W wyniku III rozbioru Rzeczpospolitej Wyszków dostał się pod panowanie pruskie, przestał być miastem biskupim, stał się miastem królewskim. Na początku XIX w. liczył zaledwie 95 domów, ale znajdował się tu jeden z ważniejszych na Mazowszu urząd pocztowy. Głównym źródłem utrzymania mieszkańców było rolnictwo. Impuls do rozwoju handlu dali osiedlający się w Wyszkowie kupcy żydowscy. W 1865 r. Żydzi stanowili ponad 65% mieszkańców. W 1869 r. Wyszków stracił prawa miejskie. W II poł. XIX w. rolnictwo stanowiło główne źródło utrzymania jedynie dla 10% jego mieszkańców, dla większości było nim handel i rzemiosło.
Na przełomie XIX i XX w. w Wyszkowie zaczął rozwijać się przemysł, do czego przyczyniło się m.in. wybudowanie w 1897 r. kolei nadnarwiańskiej oraz mostu kolejowego. Dla stacji kolejowej w Wyszkowie wybudowano wodociąg, a bliżej mostu - przystań dla statków.
Wkrótce po odzyskaniu niepodległości, w 1919 r., Wyszków odzyskał prawa miejskie.
- Jestem przekonany, że dzisiejszy jubileusz zainspiruje władze Wyszkowa do jeszcze bardziej owocnych działań, dzięki którym w niedalekiej przyszłości Wyszków stanie się jednym z jeszcze bardziej liczących się i piękniejszych ośrodków miejskich na Mazowszu – zakończył profesor swój wykład.
Orkiestra i „Sylaba”
W części rozrywkowej na scenie pojawiły się – jak to określił prowadzący Maciej Czyżewski – artystyczna duma miasta, czyli Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP oraz rewia dziecięca „Sylaba”. Orkiestra zaprezentowała się w nowym repertuarze – rozpoczęła polonezem Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”, zagrała wiązanki melodii filmowych, piosenek „Czerwonych Gitar”, utwory G. Gershwina, a zakończyła marszem „Parada w Wyszkowie”, skomponowanym przez kapelmistrza Franciszka J. Bieganowskiego.
„Sylaba” oczarowała widzów obszernym fragmentem widowiska „Made in Poland”.
Obydwa zespoły publiczność nagrodziła dużymi brawami.
Ogłoszono też jubileuszowy konkurs plastyczny „Prezent urodzinowy” , który trwa do 2 czerwca (regulamin konkursu ma być zamieszczony na stronie www.wyszkow.pl). 
Kolejne imprezy jubileuszowe odbędą się w czerwcu i sierpniu. 
ES
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2012-04-01 23:08
~olo56
Na uroczystości ładnie by było zaprosić biskupa płockiego. W końcu w diececji łomżyńskiej jesteśmy dopiero od niespełna 20 lat a Wyszków od zarania swoich dziejów aż do początku lat 90-tych był zawsze w diedezji płockiej. To biskup płocki nadał Wyszkowowi prawa miejskie a i herb też mamy zapożyczony z herbu biskupstwa. Wyszków był przecież letniskiem biskupów płockich, w tym tego najbardziej nam bliskiego Ferdynanda Wazy, któremu zawdzięczamy drugi w Polsce pomnik świecki - obelisk naprzeciwko urzędu miasta i najprawdopodobniej nasz piękny park, którego jest patronem. Warto się teraz zrewanżować
2012-04-01 22:33
~pytanie - odpowiedź - pytanie
Stolicą był wtedy KrakÓw więc pewnie znali. Nawet jeśli tego nie zapisywali w formie o kreskowanego ;) Istotne jest jak nazywała się miejscowość która otrzymała prawa miejskie w roku 1502
2012-04-01 09:30
~odp
To daje do myślenia. Tylko czy wtedy znali o kreskowane?
2012-03-31 22:38
~pytanie do Kwiatka
W roku 1502 prawa miejskie otrzymał Wyszków czy Wyszkowo?
2012-03-31 22:00
~kwiatek
poprawka To nie Kamieńczyk. lecz Kamieniec otrzymał prawa miejskie.
2012-03-31 21:58
~kwiatek
Brok i Wyszków otrzymały zgodę na nadanie praw miejskich w tym samym 1501 roku, ale biskup Przerębski nadał je Brokowi od razu, a Wyszkowowi rok później. Kamieńczyk w 1428 tez uzyskał zgodę. Zgodę miało i Długosiodło, ale praw miejskich nigdy nie otrzymało.
2012-03-31 21:34
~zabużak
tytułem sprostowania ciekawostki: Kamieńczyk 1428 r.
2012-03-31 18:22
~do "do ciekawostki"
Może i masz rację tyle jakby nie patrzeć to szykujemy się do jubileuszu n a d a n i a praw miejskich a nie ich odzyskania :)
2012-03-31 15:59
~do ciekawostki
wydaje się, że bardziej obiektywne były by daty uzyskania ponownych praw miejskich, bo większość a może i wszystkie te miasteczka po totalnych zniszczeniach przez najeźdźców włącznie z Wyszkowem utraciły prawa miejskie i ponownie uzyskały w latach około 1920-1930.
2012-03-31 14:17
~ciekawostka
czyli daty nadania praw miejskich okolicznym miastom i miejscowościom (z wyjątkiem miast, które prawa uzyskały dopiero w XIX lub XX wieku): Pułtusk – 1257, Ciechanów – 1266 (albo 1400), Ostrołęka – 1373, Różan – 1378, Nasielsk – 1386, Serock – 1417, Ostrów Mazowiecka – 1434, Radzymin – 1440 ( albo 1475), Węgrów – 1441, Kamieńczyk (!!!) – 1452, Brok -1501. Psia krew, nawet Brok jest starszy o rok :)
2012-03-30 15:23
~MaddoG
"Chciałbym, by ci, którzy jeszcze nie wiedzą, gdzie będzie ich dom, wybierali Wyszków" To zdanie jakby pasuje do sytuacji niedawno osiedlonych mieszkańców Natalina... (patrz artykuł o obwodnicy). A ja chciałbym , by ci którzy nie wiedzą gdzie szukać pieniędzy poza kieszeniami własnych mieszkańców, postarali się bardziej i poszukali ich wyżej. Bo pieniądze są i trzeba tylko trochę uporu i konsekwencji żeby je wyrwać.
2012-03-29 16:33
~niezadowolony
A na stronie Gminy Wyszków do dziś nie ma zdjęć z tej uroczystości. Nie była warta wzmianki?
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
„Informatyka w społeczeństwie i życiu człowieka” – to przewodni temat 6. Dnia Nauki w gminie Wyszków, na który zaprosił burmistrz wraz z...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa