Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Uwagi do 10 kwietnia
Dyskusja publiczna nad planem Rybienka odbyła się 22 marca w urzędzie miejskim. Uczestniczyło w niej kilkanaście osób. Zadawały wiele konkretnych pytań. Najwięcej dotyczyło wprowadzenia przeznaczenia usługowo-mieszkaniowego dla działek oraz zapisów związanych z terenami zalewowymi. Wyjaśnień udzielali Iwona Kozon z urzędu miejskiego i projektant. 
Poprzednie spotkanie w sprawie planu Rybienka odbyło się 19 maja ub. roku. Kilka  z poruszanych wtedy kwestii powróciło. Jeden z mieszkańców nadal obawia się, że wprowadzenie przeznaczenia usługowo-mieszkaniowego działek (60% zabudowy na takiej działce musi być usług, a 40% – mieszkań, podczas gdy na działkach mieszkalnych – tylko do 30% usług) może zakłócić życie mieszkańców tego jednorodzinnego osiedla, zmienić jego charakter, grozi hałasem. Jego zdaniem, takie przeznaczenie jest niezgodne ze studium, z czym nie zgadza się Iwona Kozon.  
- Po to jest wyłożony projekt planu – przypominała - że można zrobić uwagi. 
- Ja mówię o tej części, co jest przy Baśniowej – sprecyzował mieszkaniec.  
- To było na wniosek inwestora na wykonanie takiego zapisu i takiego przeznaczenia. 
- Jeśli ja chciałbym sobie jakąś wieżę tam postawić 100 m do góry? – dopytywał.
- Jeżeli ktoś ma pomysł np. na wieżę widokową, na pewno burmistrz musiałby się nad tym zastanowić, bo to fajna sprawa – dodał projektant.  - Jeśli są wnioski mieszkańców o jakiekolwiek przeznaczenia – kontynuował -  to dlaczego władze gminy mają temu być przeciw? Zastrzegł, że musi to być zgodne z prawem, nie rodzić konfliktów. 
- Dopuszczamy usługi, ale usługi muszą w granicach działki zamknąć swoje uciążliwości - zapewnił. 
- Jest wyłożenie po to, żeby zgłaszać swoje uwagi – powtórzył. 
- Każdy, kto nie jest zainteresowany danym przeznaczeniem na swojej nieruchomości, to może uwagę złożyć – poinstruował - i na pewno pan burmistrz nie będzie robił problemów. 
- Jesteśmy w sytuacji , kiedy mamy drugie wyłożenie, każdy mógł się zapoznać i tylko pan składa wniosek. Możemy domniemać, że ci, który obejrzeli ten plan, zgadzają się z tym przeznaczeniem - podsumował.  
Inny zgłoszony problem związany był z terenami zalewowymi. W nowym planie są sztywne zapisy wynoszenia budynków i innej infrastruktury ponad poziomy, które są określone w zapisie do planu: dla budynków poziom zero - ponad 88,14, studzienek – 87,80 (przy rzędnej poziomu morza 87,53). Dotyczy to tylko oczywiście nowych budowli.
Jeden z mieszkańców obawia się, że te zapisy zablokują inwestycje drogowe w Rybienku, bo bardzo podrożą ich koszty. Pytał, czy burmistrz albo PWiK brali pod uwagę, że żeby wybudować drogę ze  studzienką kanalizacyjną w niektórych miejscach trzeba będzie podnieść teren o 2,5 m?
- Takie są zasady, pewne niezależne od nas - usłyszał od Iwony Kozon, która powiedziała, że nie obawia się zablokowania inwestycji.  
- Mamy dwie główne drogi , a reszta to piasek. Wszystkie wioski dookoła maja ładniejsze drogi niż w Rybienku i wydaje mi się, że to może być problem – nie ustępował mieszkaniec.
- Nie przewidzimy wszystkich sytuacji –  włączył się projektant – żeby sobie i im zostawić furtkę.
Była też mowa m.in. o zabezpieczeniach przciwpowodziowych, o konieczności uregulowania Bugu. Iwona Kozon poinformowała, że Bug jest pogłębiany tylko na wysokości Kani Polskiej na dł. 5 km. RZGW wycofała się też z planów wybierania z rzeki piasku do sypania nasypów przeciwpowodziowych.  
- Czy jest przymus uchwalenia tego planu, który uderza w większość mieszkańców? – chciał wiedzieć pierwszy z mieszkańców.
- Jesteśmy u kresu procedury. Przymusu nie ma, ale jaki jest sens odstąpienia – odpowiedziała Iwona Kozon. 
- Może zostawić to, co jest. Uważam, że 99% nie chce zmian. Pani powiedziała, że są 4  wnioski. Na podstawie tych czterech jest cały plan zmieniany.
- W poprzednim w ogóle nie mogliśmy nic robić. Teraz tylko musimy wynieść budynki. Jeśli spełni pan zapisy w planie, można budować – był innego zdania drugi z mieszkańców. - Gmina już to uzgodniła z RZGW. Starostwo decyduje, a nie RZGW. 
Padło też pytanie o kolorystykę budynków, dachów. Zapis w planie jest, że dachy mogą być tylko: brązowe, czarne, szare i czerwone. 
Jeśli zgłoszone do 10 kwietnia uwagi nie będą zbyt znaczące, plan w maju powinien trafić na sesję miejska, w czerwcu – do wojewody, a od listopada może wejść w życie.
EB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2012-04-03 22:41
~aga
Widać zdolnosć lobbwania byznesu weselnego z Rybienka
2012-03-30 19:16
~nn
Miejmy nadzieję, ze dla Rady Miejskiej i Burmistrza fakt, że po zmianie planu cześć Rybienka Leśnego i Latoszka, będzie "zalewowe" co wiąże się ze znaczącym ograniczeniem prawa zabudowy, rozbudowy i przede wszystkim spadkiem wartości cen działek z chwilą wprowadzenia nowego planu, będzie „znaczące” i nowy plan NIE ZOSTANIE WPROWADZONY, w przeciwnym razie będzie szereg pozwów sądowych i nikomu niepotrzebna „wojna” z Urzędem Gminy Wyszków. No chyba, że Gmina zabezpieczyła środki w budżecie Gminnym, na wypłatę odszkodowań.
2012-03-28 16:33
~123
Dobre plany rozwoju Gminy Wyszków, z Rybienka Leśnego, Drogoszewa i Gulczewa robią poldery zalewowe, Zakrezie - erozja skarp i zakaz zabudowy, zaś Natalin pod obwodnicę i gdzie Ludzie mają się Budować w tym mieście? Zastanawia mnie tylko, dlaczego wbrew woli większości mieszkańców, wprowadza się nowe niekorzystne dla nich plany zagospodarowania, jaki mają w tym interes, dlaczego nie liczą się z mieszkańcami ? Wg mnie powinny pozostać stare-obowiązujące dotychczas i nie budzące tyle kontrowersji i niezadowolenia społecznego.
2012-03-28 13:28
~Uwaga
Wszystkie uwagi są znaczące, zależy jednak dla kogo co jest "'znaczące".
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotniej, 18 czerwca, Gali Muzyki Disco. Największe tłumy przybyły na stadion miejski wieczorem, na koncerty gwiazd wieczoru,...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa