Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA ZABRODZIE: Stąd płynęły psalmy
Przypominając historię życia ks. Henryka Nowackiego, społeczność Adelina świętowała ósmą rocznicę nadania szkole jego imienia. „Znasz li tę wieś, gdzie lśni kościółek biały / Plebania tuż, przy końcu dworek mały / A z boku klasztor Sióstr Samarytanek / Stąd płyną psalmy w niebo każdy ranek” – napisał ks. Nowacki – kompozytor, nauczyciel organistów, wieloletni proboszcz parafii w Niegowie.
Najważniejsze fakty z życia swojego patrona uczniowie przypomnieli w programie artystycznym, przedstawionym 20 kwietnia podczas uroczystości w kościele w Mostówce. Rozpoczęła ją Msza św. odprawiona przez ks. proboszcza Janusza Grygiera. 
Urodzony w 1891 r. Henryk Nowacki miłością do muzyki zaraził się od ojca – organisty. „Mój ojciec… uderzał w klawisze, a ja z dala bezbłędnie je nazywałem” – napisał w swojej Epopei.
W 1911 r. został organistą w kościele seminaryjnym i dyrygował chórem kleryków. Dwa lata później przyjął sakrament kapłaństwa. „Wiedział, że jego droga kapłańska i artystyczna musi dążyć do Piękna – Boga. Powołanie najszczytniejsze artysty, to myśl Boga ująć w formę sztuki” – można przeczytać w jego Pamiętniku.
Ks. Nowacki był m.in. pionierem odrodzenia chorału gregoriańskiego, redagował czasopisma poświęcone muzyce kościelnej, był dyrektorem chóru Archikatedry Warszawskiej. Komponował pieśni, msze wielogłosowe, utwory na orkiestrę.
Tuż przed wybuchem II wojny światowej został proboszczem parafii w Niegowie. Funkcję tę pełnił do 1956 r., będąc jednocześnie kapelanem Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego w Niegowie. Organizował pomoc dla dzieci upośledzonych umysłowo, wykształcił kilka sióstr-organistek. W czasie wojny schronienie na plebanii znaleźli Żydzi i oficer Tadeusz Filipczak.
„Dobrze wspominam te 16 lat duszpasterstwa w Niegowie” – napisał w Kronice Parafialnej. – „Wprawdzie jak wszędzie, tak i tu nie brakło ciężkich, a zawsze pouczających doświadczeń. Parafianie odnosili się do mnie z szacunkiem i zaufaniem.”
Po wojnie patron szkoły założył w Niegowie Szkołę Muzyki Kościelnej, w której kształcili się przyszli organiści. „Tak chciałbym stan organistów uczynić kapłanami sztuki kościelnej… Gdy zabieracie się kłaść ręce na wasz instrument, wspomnijcie na waszą misję wychowawczą” – apelował w swoim Pamiętniku. 
Ks. Nowacki zmarł w Warszawie w 1968 r. Zgodnie ze swoim życzeniem, został pochowany na cmentarzu w Niegowie.
 
*
 
Za przygotowanie szkolnej uroczystości wójt Adam Ołdak podziękował dyr. szkoły Katarzynie Jackowskej, nauczycielom, uczniom i ks. Grygierowi: - Uroczystość godna patrona szkoły. Myślę, że wiele osób dowiedziało się, kim był ks. Nowacki, bo w naszej gminie wiedza o nim jest chyba wciąż niewielka.
Po części oficjalnej ks. proboszcz zaprosił wszystkich do zwiedzenia wystawy „Świat Małej Kolei”.
Przygotowując się do obchodów Dnia Patrona, uczniowie wzięli udział w konkursach, które rozstrzygnięto 19 kwietnia, podczas okolicznościowego apelu:
• „Moja Mała Ojczyzna”: 
- wiedzowy:
I miejsce - Kinga Kostrzewa, II - Dominika Jezierska, III - Paulina Nida, wyróżnienia - Mariusz Królikowski i Justyna Osman
- plastyczny:
I - Patrycja Żołędowska i Jagna Derlicka, II - Daria Pękul, Dominik Ołdak, III - Martyna Pakuła i Nina Laskowska, wyróżnienie - Michał Świętoń.
• plastyczny „Portret naszego patrona”:
I - Patrycja Żołędowska, II - Mateusz Staśkiewicz , III - Julia Urbanowska, wyróżnienia - Aleksandra Kostrzewa i Wiktoria Wróblewska
• wiedzowy o patronie:
I - Piotr Mościcki, II - Kinga Roguszewska, III - Paulina Nida, wyróżnienia - Justyna Osman i Weronika Perzanowska.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa