Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA BRAŃSZCZYK: Tu się uczy kochać ojczyznę
Niezwykła uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenia w Mękalinach w czasie II wojny światowej i piątą rocznicę nadania szkole imienia Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” odbyła się na placu Szkoły Podstawowej w Knurowcu. 
Mszę św. odprawili księża Henryk Kietliński i proboszcz parafii w Brańszczyku Paweł Stachecki. 
- I ja jestem z tego właśnie pokolenia – podkreślił ks. prof. Kietliński, nawiązując do placówki w Mękalinach i opisując jej znaczenie, przeżycia rodaków walczących z okupantem, ich cierpienie, szlachetną postawę wobec uciekinierów i jeńców, którzy właśnie tam znajdowali schronienie i opiekę. Przypomniał, że w młodzieńczych latach w Grądach wynosił chleb tym, którzy walczyli o wolną Polskę. Podkreślił też znaczenie nazwy placówki AK o kryptonimie „Mrowisko”. Mrowisko to społeczność godna podziwu i w pracy, i ofiarności, a w Mękalinach tej tragicznej nocy szlachetni ludzie, choć katowani i mordowani, nie zdradzili, oddając życie za Polskę, za pokój i wolność przyszłych pokoleń. - O męczennikach nie wolno zapomnieć! – przywołał prośbę Jana Pawła II.
- Przeżyliśmy, by dawać świadectwo – kontynuował, szczególnie zwracając się do Andrzeja Kukwy, który z mękalińskiej pożogi ocalał jako 2,5-letni chłopiec. - Jakże wielki dar okazał ci Bóg. Jesteś wielkim łącznikiem.
 - I tak się cieszę – mówił – że tu, w Knurowcu jest Polska, że tu uczy się, jak kochać Ojczyznę, jak wyrażać miłość czynem potwierdzonym. A patron szkoły zobowiązuje do uczciwości i braterstwa, wszak pięć lat temu, w dzień nadania imienia szkole, składaliście śluby, które mają kształtować wasze postawy. 
Jak przypomniała dyr. szkoły Renata Jechna, w gajówce Mękaliny znajdowała się skrytka z dokumentacją Ośrodka „Poraj” z Poręby oraz skład broni i amunicji. Przybywali tu m.in. łącznicy Związku Walki Zbrojnej, a następnie AK. - Za przynależność i organizowanie tego ruchu tragicznego dnia 25 grudnia 1943 r. w godzinach porannych mieszkańców Mękalin i osoby z nimi współpracujące poddano najcięższej próbie. Ginęli w miejscu swojej pracy: na podwórku gajówki, w stodole na klepisku, w spichlerzu na podłodze, pod szumiącymi sosnami Puszczy Białej – podkreśliła dyrektor.
Ofiary hitlerowców to: gajowy Antoni Pieńkos, jego żona Anna, syn Stanisław, córka Anna Kukwa i jej mąż Stanisław (rodzice ocalałego Andrzeja), żołnierz AK Karol Głowacki, robotnicy Stanisław Bednarczyk i Kazimierz Nowowiejski oraz pomoc domowa Janina Kacpura. Oprócz chłopca przeżył żołnierz AK Henryk Filip Pieńkos „Skowroński”.
- Nadanie tego imienia zobowiązuje, mając za wzór ludzi o takim harcie ducha, dobrze zorganizowanych, gotowych poświęcić własne życie za wolność ojczyzny, staramy się choć w części być tacy jak oni – zapewniła Renata Jechna. 
Za wszelkie działania podejmowane przez szkołę podziękował Andrzej Kukwa. Ze wzruszeniem mówił o ojczyźnie jako kolebce, którą chwalić i kochać całym życiem będziemy i o szkole, w której wiedza przekazywana jest nie tylko słowem, ale też wzorem, jak dawać świadectwo o kolejach życia i poświęceniu obrońców ojczyzny. Odwołał się też do „kołyskowych wartości” przekazanych przez babcie, które są bezcenne w kształtowaniu osobowości młodego człowieka.
Z kolei wójt Mieczysław Pękul wspomniał o latach milczenia i zapomnienia o żołnierzach AK. Prawda w końcu zwyciężyła, a my, żyjąc w wolnym kraju, jesteśmy zobowiązani do pielęgnowania historii i pamięci o bohaterach tamtych, jakże ciężkich lat.
Przewodnicząca rady gminy Beata Pieńkos, składając życzenia wspólnocie szkolnej, zapewniła o wsparciu radnych w działalności naukowo-wychowawczej szkoły w Knurowcu.
- Należymy do ostatnich przedstawicieli żołnierzy AK i tak bardzo cieszymy się, że postawa młodzieży buduje i daje nadzieję – podsumował prezes Okręgu Warszawa Wschód ŚZŻ AK Edmund Muszyński.
Życzenia przekazali również leśnicy i myśliwi oraz dyrektorzy szkół. Urzekający występ uczniów, w ich wykonaniu patriotyczne wiersze i piosenki oraz ludowe tańce, ucieszył widzów, którzy nagrodzili młodych artystów głośnymi oklaskami.
Podczas uroczystości dyplomy i nagrody otrzymali laureaci konkursu plastycznego „Patriotyczna pocztówka”:
Klasy 0-I: Kinga Wróbel z SP w Nowych Budach, Amelia Przychodzka z SP w Sieczychach, Amelia Szydlik z SP w Nowych Budach
Klasy II-III: Agnieszka Piórkowska z SP w Porębie, Kinga Piórkowska z SP w Knurowcu, Karolina Puławska z SP w Brańszczyku
Klasy IV-VI: Olga Górecka z SP w Porębie, Aleksandra Kulesza z SP w Sieczychach, Paulina Deptuła z SP w Porębie.
Wyróżnienia: Marta Piórkowska z SP w Białymbłocie, Bartłomiej Obudziński z SP w Trzciance.
Gimnazja: Paulina Uzdowska z PG w Porębie, Anna Banaszek z PG w Brańszczyku, Katarzyna Szladewska z PG w Porębie.
Maryla Puścian
opr. SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2012-05-11 21:17
~JS
No i trzeba pamiętać też o Marii Żywirskiej autorce książki - Puszcza Biała jej dziej i kultura...
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
- do swoich rówieśników zwraca się licealistka Katarzyna Kamińska, która 3,5 miesiąca temu uległa poważnemu wypadkowi. Z szerokim uśmiechem na ustach...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa