Magiczny PaT
Młodzież z Wyszkowa od 10 do 15 lipca przebywała na VII Przystanku PaT w Lublińcu. PaT rozpoczął się uroczyście, przywitaliśmy zaproszonych oficjeli, wybraliśmy dla siebie warsztaty. Kolejne dni to wytrwała praca nad: hip-hopem, piosenką aktorską, sztuką kuglarstwa czy pisaniem wierszy, panele profilaktyczne, sztuki dotyczące tych ważnych spraw, koncerty, wspólne tańczenie salsy, rozmowy filozoficzne. Na PaT dzień jest dłuższy niż zwykle. Nie tylko dzień, także noc, bo rozmowy często trwały do świtu.
Jesteśmy ze sobą razem dwadzieścia cztery godziny na dobę, „siejemy dobro”, gramy, śpiewamy, tańczymy. Wykorzystujemy twórczo wspólnie spędzane chwile, mając świadomość wagi haseł, które niesie za sobą program „Profilaktyka a Ty”.
Moda, trend życia bez uzależnień, pewne idee związane z byciem „wolnym”- gdyby zapytać, co przyciąga nas do programu PaT, można by usłyszeć właśnie takie odpowiedzi. Uczestnictwo w tym projekcie jest niepisaną umową „bycia w porządku”.
Na PaT nie sposób się nudzić. Warsztaty tematyczne z różnorakich, dopasowanych do naszych pasji i potrzeb dziedzin, wspólne animacje, dyskusje, dziesiątki spektakli, koncerty - aktywność od rana często do późnej, późnej nocy.
Czwartego dnia wyszliśmy na ulice gościnnego Lublińca, w pochodzie prezentowaliśmy nasze umiejętności w wybranych dziedzinach sztuki. Zakończył się na rynku tzw. PaTosferą, obejmującą między innymi wspólne czytanie myśli Janusza Korczaka, wykonanie przez naszą społeczność piosenki „W lipcu w Lublińcu”, spektakl profilaktyczny. Mieszkańcy mogli sami zobaczyć, kim jest armia młodych ludzi, która odwiedziła ich miasto, przekonać się, co potrafimy razem zrobić.
Ostatni dzień i zakończenie akcji - to przede wszystkim przedstawienie przygotowanych podczas warsztatów prezentacji, wizyta przyjaciela akcji - Jurka Owsiaka, podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie corocznego święta naszej społeczności, jam session warsztatów wokalnych do rana, ostatnie pożegnania...
Jak powiedziała pani Elżbieta Golińska: 7 Przystanek PaT to magiczny przystanek. To wszystko zostanie w nas, będzie żyło przez następny rok, albo i dłużej, Takie chwile ciężko zapomnieć. Trzeba jednak wrócić na ziemię, ale póki jeszcze w nas ta szczególna atmosfera, to „Nie wracajmy jeszcze na ziemię (...), pobujajmy jeszcze w obłokach, w obłokach najlepiej się marzy” (hymn PaT).
Dobrze że to wszystko nie jest tylko marzeniem a żywym, rozwijającym się tworem. Jaki będzie za rok, zobaczymy. Mamy na co czekać. My, społeczność PaT Wyszków.
Jakub Waśniewski
Co to jest "Przystanek PaT"?
„Jesteś potrzebny. Bądź wolny od uzależnień. Staraj się pomagać innym!” to hasło największej ogólnopolskiej akcji profilaktycznej „Przystanek PaT”. Akcja organizowana jest od 2006 roku z myślą o wszystkich, którzy przez sztukę chcą przeciwdziałać zjawiskom patologii społecznej. Każdy, kto chce zrobić coś dla drugiego człowieka, znajdzie tu miejsce dla siebie.
„Przystanek PaT” to coroczne, ogólnopolskie spotkanie młodzieży z całego kraju. Na uczestników każdego roku czeka moc atrakcji. Przez pięć dni odbywają się bezpłatne warsztaty artystyczne prowadzone przez zawodowych instruktorów. Można wziąć udział m.in. w zajęciach teatralnych, wokalnych, tanecznych, literackich, plastycznych, recytatorskich, dziennikarskich, iluzjonistycznych, charakteryzatorskich i technicznych. W programie przewidziane są również warsztaty profilaktyczne, rozmowy filozoficzne koncerty oraz spektakle w wykonaniu grup teatralnych z całej Polski.
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!