DŁUGOSIODŁO: By nikomu chleba nie zabrakło
O rolniczym trudzie, ale i gościnności wiele mówiono podczas dożynek, które odbyły się w Długosiodle w minioną niedzielę, 19 sierpnia. Niewątpliwą ozdobą uroczystości były piękne wieńce dożynkowe, najczęściej symbolizujące związek rolników z Kościołem.
Zgodnie z tradycją, rolnicy najpierw podziękowali za zbiory podczas Mszy św. odprawionej w kościele św. Rocha w Długosiodle (tego dnia odbyła się także uroczystość odpustowa). Nas-tępnie dożynkowy korowód, prowadzony przez ludową kapelę i starostów dożynkowych Danutę i Grzegorza Pakiełów, przeszedł na plac targowy, gdzie gości (m.in. radnych po-wiatowych i gminnych, samorzą-dowców z sąsiednich gmin oraz przedstawicieli gminnych organizacji i instytucji) powitali dyr. centrum kultury Ewa Krysiak i prowadzący uroczystość dziennikarz radiowy Marian Dach-niewski.
- Dziś kończy się okres żniw. To najlepsza okazja, by podziękować rolnikom za całoroczną pracę – podkreśliła zastępca wójta Ewa Karczewska po otrzymaniu od starostów dożynkowego chleba. Przypomniała słowa Jana Pawła II, który w 1997 r. w Krośnie powiedział: „Oddaję dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej i ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”.
- Pragnę, by nigdy nikomu tego chleba nie zabrakło i by dzielony był sprawiedliwie – dodała pani wójt.
W imieniu starosty i swoim zebranych plonów pogratulował rolnikom radny powiatowy Krystian Pędzich. - Rok był trudny – zauważył. – Między innymi ze względu na warunki klimatyczne, Polskę nękały duże opady, podtopienia, gradobicie. Na rynku panuje trudna sytuacja, niskie ceny. Nieraz słyszę od rolników: „Mam dość.” Ale dalej podejmują ten trud, walczą z przeciwnościami losu. Rolnik jest na służbie 24 godziny na dobę.
Między innymi za tę walkę z przeciwnościami losu gmina – w konkursie Gospodarz Roku – wyróżniła Danutę i Grzegorza Pakiełów (prowadzą 13-hektarowe gospodarstwo w Sieczychach; specjalizują się w hodowli bydła mlecznego, roczna produkcja mleka wynosi 30 tys. litrów; uprawiają głównie zboża i kukurydzę), Urszulę i Krzysztofa Fabisiaków (31-hektarowe gospodarstwo w Chrzczance Folwark nastawione na hodowlę bydła mlecznego, jałowizny i opasów; roczna produkcja mleka - 118 tys. litrów; uprawiają głównie zboża, kukurydzę i ziemniaki) oraz Marię i Zygmunta Szulkowskich (12-hektorowe gospodarstwo rolne w Starych Suskach; uprawiają zboża ozime i jare; specjalizują się w produkcji jałowizny, opasów i trzody chlewnej).
Doceniając trud włożony w przygotowanie dożynkowych wieńców, gmina postanowiła wyróżnić wszystkich jednakowymi nagrodami. Wykorzystując tegoroczne zbiory, klub seniora w Blochach wykonał obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, klub w Chrzczance Włościańskiej – obraz „Jezu, ufam Tobie”, Augustowo – Hostię ozdobioną motywami religijnymi, klub „Złota Jesień” – łódź z kotwicą symbolizującą nadzieję na zbawienie i trwanie pierwszych chrześcijan w wierze, klub w Długosiodle – przypomniał o 10 Przykazaniach Bożych, mieszkańcy Łączki – przedstawili rolników wiozących zbiory (wieniec z napisem „Kto nie pracuje na roli, nie zna tego uczucia niepewności, czy raczej zależności, które towarzyszy rolnikowi”), klub seniora „Bosewskie Starszaki” – wylatującego z gniazda orła białego, grupa samopomocowa „Super Mamy” – kielich liturgiczny, Grądy Szlacheckie – podkowę i Hostię.
Ze sceny podziękowano też artystom biorącym udział w dwutygodniowym plenerze malarskim „Cztery Pory Roku”, zorganizowanym przez fundację „Homo Homini”: Marii Wieczorek, Helenie Wieczorek, Zuzannie Trzcińskiej, Katarzynie Słowikowskiej, Grażynie Bany, Dominice Małgowskiej, Hannie Babilońskiej, Kubie Ćwieczkowskiemu, Łukaszowi Dymińskiemu, Wieńczysławowi Pyrzanowskiemu. Wykonany podczas pleneru mural, przedstawiający gospodarstwo i rolnika przy pracy, budził duże zainteresowanie odpoczywających w parku przy urzędzie gminy.
Uczestnicy dożynek chętnie zaglądali do gastronomicznych stoisk przygotowanych przez sołectwa i miejscowe organizacje. Wszystkie potrawy były tak smaczne, że jury konkursu „Przysmaki kuchni długosiedlskiej” nie potrafiło wybrać tej najlepszej, wszyscy więc otrzymali równorzędne nagrody. Marianowo zgłosiło do konkursu krokiety dziadka Rocha, grupa samopomocowa „Wyjątkowe Mamy” – chleb ze smalcem i ogórkiem kwaszonym, „Super Mamy” – hot doga ziemniaczanego, pasztet z jajkiem, czebureki i kaszankę w cieście, Augustowo – pierogi z serem, Sieczychy – babę w koszuli, klub seniora w Blochach – danie żniwiarza („To, co w ogrodzie u rolnika”), Suski Stare – pyzy z mięsem, klub seniora w Długosiodle – nadziewaną cukinię, paprykę i pomidory, Grądy Szlacheckie – karkówkę z kluskami śląskimi, klub seniora „Złota Jesień” – sałatkę gyros.
Podczas dożynek na scenie zaprezentowali się: wyszkowski zespół „Oberek”, kabaret „Rżysko”, zespół „Baston” i gwiazda wieczoru - zespół „Masters”. Wspólną zabawę zakończył pokaz laserów.
SB
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2012-08-27 15:30
~dona
Nie olał, nie olał, nie wypowiadaj sie jak nie wiesz o co chodzi.
2012-08-23 12:06
~mieszkaniec
Wójt "olał" rolników i ich święto, po co marnować sobie niedzielę.