Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


BRAŃSZCZYK: Praca, wiara i tradycja
Nie ma piękniejszego ludzkiego gestu niż podzielenie się tym, co dla nas cenne. To wyraz solidarności z drugim człowiekiem. Z takim przesłaniem podzielimy się dzisiaj tym dożynkowym chlebem, z takim przesłaniem wychodzimy dzisiaj do siebie – tegoroczne Gminne Dożynki w Brańszczyku (19 sierpnia) rozpoczął wójt Mieczysław Pękul.
Jeszcze przed dziękczynną Mszą św. odprawioną w kościele w Brańszczyku ks. proboszcz Paweł Stachecki poświęcił bochen chleba przyniesiony przez starostów dożynkowych Ewę i Piotra Abramczyków z Brańszczyka oraz imponujące wieńce dożynkowe przygotowane przez poszczególne sołectwa.
Wieńce prezentowały się wspaniale podczas dożynkowego korowodu, który po nabożeństwie na plac za urzędem gminy poprowadziła orkiestra OSP „Darmanista”. - W dzisiejszym rozpędzonym nowoczesnym świecie okazuje się, że jest jeszcze miejsce, gdzie codzienne życie, codzienna praca pozostaje w ścisłym związku z wiarą i tradycją – zauważył wójt. - Tym miejscem jest polska wieś. To tutaj wciąż jeszcze podstawową wartością jest rodzina, a wybór rolniczego zawodu wynika bardziej z umiłowania ziemi niż z ekonomicznych kalkulacji. Pamięta się tu o wielowiekowej tradycji i kulturze, co pozwoliło zachować wartości doceniane dzisiaj przez resztę społeczeństwa.
Pięknym wyrazem tej tradycji jest dzielenie się dożynkowym chlebem i przygotowywanie przez sołectwa dożynkowych wieńców. Rokrocznie sołectwa wkładają w ich przygotowanie wiele pracy, wymyślają oryginalne wzory. W tym roku konkurs wygrał Knurowiec, wieniec miał kształt studni, na której umieszczono napis „Panie daj żywej wody”. – Trudno konkretnie wskazać wykonawców. Staram się ściągać wszystkich do pomocy, chociaż na jeden dzień – po uroczystości powiedziała nam sołtys Małgorzata Wójcik.
II miejsce zajęły Niemiry, w tym roku przygotowały figury Świętej Rodziny, III – Tuchlin za figurę Matki Bożej.
Nagrodę dla dożynkowych starostów ufundowała firma Kłos-Pasz Jana Jóźwiaka. Podziękowania wszystkim rolnikom, zwracając uwagę na trudne warunki klimatyczne i rynkowe, złożył wójt Mieczysław Pękul: - To dzięki rolnikom i ich ciężkiej pracy codziennie na stole mamy chleb. Fakt dla większości z nas tak oczywisty, że rzadko zastanawiamy się, ile trudu i wyrzeczeń wymaga przygotowanie nam symbolicznego bochna chleba. Powie ktoś, że dzisiaj dzięki maszynom, nowoczesnej technice na wsi pracować łatwiej. To tylko część prawdy. Starsi pamiętają, że jeszcze nie tak dawno z dochodów średniego gospodarstwa można było utrzymać rodzinę. Dzisiaj musi już być to wielkoobszarowe gospodarstwo. Aby prowadzić takie gospodarstwo, potrzebne są stabilne ceny za rolnicze produkty, a tego niestety nie ma. Jak w takich warunkach zachęcać młodych do pozostanie na wsi? A jednak są odważni i na wsi zostają. Za to wam, rolnikom, dzisiaj serdecznie dziękuję.
Życzenia rolnikom złożyli także m.in. starosta Bogdan Pągowski, radny województwa mazowieckiego Marian Krupiński i przewodnicząca rady gminy Beata Pieńkos. Wierszowane życzenia przygotowała lokalna poetka Teresa Styś, muzyczne – orkiestra Darmanista, której wójt przekazał ufundowaną przez gminę tubę.
Tego popołudnia i wieczoru na scenie wystąpili również: kapela góralska „Ciupaga” z Łącka i zespół muzyczny B.M.Di.
Uczestnicy dożynek wprost oblegali przygotowane przez sołectwa stoły biesiadne z tradycyjnymi potrawami i napojami. Konkurs na najsmaczniejsze konfitury wygrały konfitury śliwkowe Teresy Grabowskiej z sołectwa Budykierz.
Wiele emocji wzbudził sołecki turniej przeciągania liny o Puchar Wójta. Najsilniejsi okazali się mieszkańcy Turzyna.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2012-08-27 11:18
~Knurowiec w Puszczy Białej
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.455333751177424.104795.439091269468339&type=3
2012-08-24 14:20
~BOYS
Przecież była "boża nutka"
2012-08-24 13:42
~obserwator
szkoda że nie można było iśc śladem Zabrodzia i Leszczydołu i zaprosić na wysepy Bojsów
2012-08-23 06:43
~Wzmiosle hasla ,po co ?
Praca,wiara i tradycja ? To dlaczego tak trudno potwierdzic haselko w rzeczywistosci ? Jak realne wyniki gospodarcze przekladaja sie na rzeczywistosc ,w hadlu ziemiaki glownie importowane , z innych produktow zywnosciowych /tradycyjnie polskich/ rowniez wiele z importu. PSL sie sam wyzywi ale zaledwie PSL !
2012-08-22 12:53
~Apolinary
A gdzie można zdjęcia obejrzec z dożynek gminnych w Brańszczyku?
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Od 25 czerwca gmina i Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na plażę przy moście samochodowym. Woda w Bugu pozytywnie przeszła badania sanepidu. Wkrótce...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa