Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Dożynki wspólną radością
Po dziękczynnej Mszy św. za tegoroczne plony, której przewodniczył ks. dziekan Waldemar Krzywiński, odprawionej w zabytkowym drewnianym kościele pw. św. Stanisława BM w Barcicach, wyszło słońce. Dożynki powiatowe i gminy Somianka odbyły się w niedzielę 26 sierpnia.
Korowód dożynkowy, który prowadzili starostowie i gospodarze dożynek oraz delegacje gmin z okazałymi, misternie wykonanymi wieńcami, przemaszerował na plac przed remizą OSP.  Przed sceną ustawiono wieńce gmin (sześć z gminy Somianka, która świętowała tego dnia także swoje gminne dożynki). Obrazowo opisał je dziennikarz radiowy Marian Dachniewski, prowadzący uroczystość.
Chmury jeszcze próbowały się zbierać, ale deszcz już nie spadł. Na scenie starostowie dożynek Grażyna Jakacka (matka czwórki dzieci, wspólnie z mężem Romanem prowadzi 22-hektarowe gospodarstwo) i Mirosław Bryczyński (z żoną Ewą prowadzi 50-hektarowe gospodarstwo) przekazali gospodarzom uroczystości – staroście Bogdanowi Pągowskiemu i wójtowi gminy Somianka Andrzejowi Żołyńskiemu - pszeniczny bochen chleba  - Uszanujcie go – zwrócili się do nich. - Ten chleb jest także symbolem polskiego chłopa, jego miłości do ziemi, szacunku do pracy i chłopskiej rzetelności. Niech te wartości staną się drogowskazem waszej pracy, niech budują zgodę i jedność w powiecie wyszkowskim.
- Przyjmuję ten chleb, wypieczony z ziarna z tegorocznych plonów – odpowiedział starosta powiatu. -  Obiecujemy, że będziemy dzielić go tak, ażeby dla nikogo w powiecie wyszkowskim go nie zabrakło. Bóg zapłać.
Otrzymanym bochnem chleba podzielili się najpierw z wójtami i burmistrzem, a następnie, już razem, z mieszkańcami powiatu.
- Spotykamy się dziś, by podziękować za całoroczny trud wszystkim, którzy są związani z rolnictwem, dbają o zagospodarowanie plonów – zaznaczył starosta Pagowski.
- To także okazanie wdzięczności Boskiej Opatrzności i prośba o błogosławieństwo na przyszły rok - dodał. Podkreślił, że dożynki stanowią „ważny element polskiej kultury i tożsamości”. - Cieszę się ogromnie, że ten piękny dożynkowy zwyczaj pielęgnowany jest również w powiecie wyszkowskim – nie krył dumy i zadowolenia. - Dla każdego rolnika ziemia i chleb są świętością.
- Tradycyjny bochen chleba, który co roku otrzymujemy od naszych rolników, to najwspanialszy symbol chłopskiej pracowitości, gospodarności oraz troski o lepsze jutro – dodał wójt Żołyński. Nadal, o czym ludzie zapominają, „bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe”.
- Niech te dożynki będą naszą wspólną radością – apelował starosta. - Rolnikom życzymy jeszcze lepszych plonów w przyszłym roku oraz wiele satysfakcji z pracy.
Podkreślano wielokrotnie, że niezwykle cenne jest kultywowanie tej ludowej dożynkowej tradycji.
Optymistycznie o przyszłości
- Obyśmy potrafili, bo przychodzą czasem cięższe chwile, być dla siebie życzliwi, obyśmy potrafili w takich sytuacjach nieść pomoc sąsiad sąsiadowi – życzył europoseł Jarosław Kalinowski. - Szczęść Boże dla wszystkich, a rolnikom, aby obok tej satysfakcji z tworzenia chleba, odczuwali też satysfakcję ekonomiczną, która pozwoli śmielej patrzeć na przyszłość własnego gospodarstwa i własnej rodziny.
Przy okazji podzielił się informacjami prosto z Parlamentu Europejskiego, dotyczącymi budżetu UE na lata 2014-2020. Projekt tego budżetu, jak się wyraził, „jest dość dobry dla Polski”, o czym świadczą kwoty, wyższe od tych z obecnego budżetu: 80 mld euro na politykę spójności, czyli inwestycje infrastrukturalne i rozwój (teraz to 68 mld), a na rolnictwo – 36 mld euro (29 mld). Co prawda płatnicy netto, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, ze względu na kryzys w strefie euro chcą oszczędności, ale Jarosław Kalinowski uważa, że nasi europosłowie mają szansę obronić dobrą pozycję Polski w projekcie budżetu.
Jego zdaniem w sumie „wsparcie polskiego rolnictwa będzie na poziomie rolnictwa francuskiego, niemieckiego, a o wiele większe niż brytyjskiego”. 
Tadeusz Nalewajk, podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi, wyraził radość, że plony są lepsze niż zapowiadało się wiosną. Mówił także o wprowadzeniu prawdopodobnie jeszcze w tym roku ustawy o ubezpieczeniach rolników (nie będą obowiązkowe, ale rząd myśli o zachętach finansowych), aby nie musieli drżeć o swoje plony, gdy pogoda jest niesprzyjająca, co w ostatnich latach często się zdarza. Nawiązując do słów europosła, powiedział, że zajmuje się właśnie tym, jak wydać po 2014 roku pieniądze, żeby rozwijać polską wieś, żeby w części nie była skansenem.
Marian Krupiński, radny wojewódzki, przekazał list od marszałka Adama Struzika. W swoim i jego imieniu podziękował rolnikom za tegoroczne plony.
Nagrodzeni
Odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznawaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zostali uhonorowani rolnicy, którzy „przyczyniają się do podniesienia poziomu gospodarstw rolnych w powiecie wyszkowskim”:
Gmina Brańszczyk: Janusz Uchal, Ireneusz Rudzki
Gmina Długosiodło: Feliks Rogalski, Eugeniusz Pakieła, Czesław Kulesza
Gmina Rząśnik: Krzysztof Bloch, Michał Wróbel
Gmina Somianka: Piotr Skwarski, Sylwester Kuchta, Jerzy Staśkiewicz
Gmina Wyszków: Lech Grycz
Gmina Zabrodzie: Janusz Puławski, Andrzej Urbaniak
Dyplomy, nagrody pieniężne i statuetki Mlekovity wręczył największym dostawcom mleka Jerzy Księżak, prezes firmy Mleks (ma 4 tysiące dostawców, skupuje ponad 150 mln litrów mleka rocznie). Otrzymali je: Stanisław Świercz – Nowe Płudy, Waldemar Kulesza - Poręba Średnia, Edward Skwarski - Przykory, Sławomir Wróbel - Gulczewo, Wojciech Mościcki - Mościska, Jacek Olbryś - Poręba Średnia, Sylwester Kuchta – Jasieniec, Sylwester Łada - Dudowizna, Jacek Gajewski - Jackowo Górne, Katarzyna Świercz - Barcice, Jan Kapla - Stare Kozłowo, Bogdan Król - Stare Kozłowo, Teresa Szczerba - Stare Kozłowo, Zdzisław Król - Zdzieborz, Jan Rakowski - Barcice, Jan Szyszkowski – Znamiączki.
Starosta Bogdan Pągowski wraz z przewodnicząca rady powiatu Justyną Garbarczyk wręczył nagrody za wspaniałe wieńce delegacjom poszczególnych gmin, a włodarze gminy Somianka – swoim sołectwom.
Nie tylko na ludową nutę
Potem na scenie pojawił się zespół ludowy „Przepióreczka” z Jackowa Górnego, który prowadzi Aleksandra Kalinowska. Tworzą go uczniowie i absolwenci miejscowej szkoły, podzieleni na 4 grupy wiekowe. Młodym artystom akompaniowali: na akordeonie Stanisław Kadłubowski, na kontrabasie Eugeniusz Gąsiorowski, a na skrzypcach 11-letnia Karolina Zwolińska. Zespół, gorąco oklaskiwany, zaprezentował pieśni i tańce Puszczy Białej, z regionu krakowskiego, śląskiego i lubelskiego.
Po tym pasującym do charakteru uroczystości występie, na scenie królowała głównie współczesna muzyka, z przerwą na Kabaret z Kopydłowa.
Wystąpili: wyszkowska rewia „Sylaba”, zespoły Maxx Dance, D-Bomb, Skalar.
Dożynki cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dla dzieci było wesołe miasteczko, dla dorosłych różnorodne stoiska – nie tylko ze smacznym jedzeniem, ale także wieloma interesującymi propozycjami m.in. nauki, wypoczynku.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z dożynek
EB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2012-08-31 15:28
~Pyza-the-best
"Coryto ergo sum incognito". Dosc powoli nawet najbardziej spokojnym i cierpliwym mieszkancom tego powiatu noz sie w kieszeni otwiera.Jm ktos bardziej spokojny, tym wieksza k... w kieszeni nosi gdy czyta na lamach prasy "Nepotyzm rodem z PSL" i ??? nazwisko europosla znajome ! Poslom tego urgrupowania gratuluja tez "spychotechniki"tradycyjnie co jakis czas .Trudno swietowac z przekonaniem ze nowy nastepny podatek w drodze np. ...:podatek od deszczu, podatek od swiniobiocia.Wszystkie balangi-"Pecunia non det"!Morgan Stenley bardzo wyraznie obnizyl prognoze wzrostu PKB! Dekoniunktura w najblizszych 2 latach bedzie rosla ponizej potencjalu. Swieto ludzi myslacych w tych warunkach praktycznie niemozliwe ! J co z tego ?Przeczytac mozna powyzej ! W takim roz...........trwanie to podstawa ! Nie do ruszenia ? Nie do wyrwania ? W tym powiecie rozrosla sie na wszystkie strony ! Oni juz w tym powiecie sa. Nie trzeba ich wiezc ani zapraszac !Oprocz nich inni sa ulotni.PSL jest tu od zawsze, zalatwia lub obieca ze zalatwi,czesciej jednak obieca ! PSL i OSP w Wyszkowie jest stabilne !
2012-08-31 09:06
~"A:
te dożynki to jeden wielki żal...wience kupione komisja oceniajaca to wielka lipa .To najgorsze dożynki .............pod psem
2012-08-30 14:16
~laki
impreza z wiejskimi "celebrytami"
2012-08-30 13:09
~sołtysowa popidowa
najciekawsze punkty dożynek to Nagrody! hej tzymajta mnie bom lecę na kiecęęee.A wieńce też ze snurków,kupione i polecone...mówię wam wsystko pod psem....
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
- do swoich rówieśników zwraca się licealistka Katarzyna Kamińska, która 3,5 miesiąca temu uległa poważnemu wypadkowi. Z szerokim uśmiechem na ustach...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa