Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


W rocznicę wybuchu wojny
Uroczysta zbiórki z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyła się 1 września przy pomniku Gloria Victis. Poczty sztandarowe, syreny, które przypomniały, że 1 września 1939 r. stanął zegar na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie, stwarzały klimat tej uroczystości, która zgromadziła niewielką grupę wyszkowian. 
Obecnych przywitał i zapoznał z przebiegiem uroczystości Julian Bielawski, komandor Bractwa Ligi Rzecznej i Morskiej. Konrad Wróbel, prezes ywszkowskiego koła Piłsudczyków RP przypomniał postać niedawno zmarłego Kazimierza Pióry ps. Perliczka, żołnierza AK, który doprowadził do powstania pomnika, przy którym odbywała się uroczystość. Jego synowi Zbigniewowi przekazał podziękowania za wszystko, co Kazimierz Pióro zrobił dla Wyszkowa.  
Następnie przypomniał najważniejsze wydarzenia z 1 września 1939 r. -  Polacy od początku podjęli bohaterską walkę – podkreślił.
Obraz przeraźliwie piekielny
Ireneusz Elward opowiedział o wydarzeniach wrześniowych na terenie Wyszkowa. – Wyszków bombardowany jest od pierwszych dni września – przypomniał. – Mam kilka relacji, jak Wyszków wtedy wyglądał. 
Oto fragment jednej z nich, bardzo wstrząsający:
„Na lewo i prawo od drogi nie było jednego budynku, jednego metra kwadratowego , który nie byłby objęty huczącym ogniem. Na drodze powstało drugie piekło. Przerażeni ludzie głośno lamentowali (...) I ta skłębiona, zbita, zrozpaczona fala ludzka, pośród morza ognia uwięziona, oddana na pastwę najokrutniejszego przerażenia i paniki, stworzyła obraz przeraźliwie piekielny”.
Apel pamięci poświęcony tym, którzy oddali  życie w obronie ojczyzny we wrześniu 1939 roku, odczytał Julian Bielawski. - Chwała bohaterom – zakończył. 
Bp Stanisław Stefanek, który o godz. 12.00 miał koncelebrować odpustową Mszę św. w kościele św. Idziego, odmówił okolicznościową modlitwę.
Delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicami memorialnymi.
 
*
Medalem Nike Związku Inwalidów Wojennych wyróżniony został starosta Bogdan Pągowski, natomiast Krzyż za Zasługi dla Związku Inwalidów Wojennych otrzymali: Stanisława Kozioł, Tadeusz Staszewski, Bogdan Grzelecki, Giedymin Wróblewski, ks. kanonik Waldemar Krzywiński. 
EB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotniej, 18 czerwca, Gali Muzyki Disco. Największe tłumy przybyły na stadion miejski wieczorem, na koncerty gwiazd wieczoru,...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa