Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA SOMIANKA: Nowoczesny kombajn w akcji na polu kukurydzy
Pokaz zbioru kukurydzy na ziarno odbył się 25 września w gospodarstwie Marka Zgleca w Starym Kozłowie, gdzie od 2007 r. odbywały się Powiatowe Dni Pola. – Od Dni Pola nie odchodzimy – mówi Michał Wiech z firmy Mifarm – ale zmieniamy formułę. Będziemy to robić tematycznie, w przyszłym roku będzie to uprawa zbóż.
Rolników, wójta Andrzeja Żołyńskiego oraz przedstawicieli firm: Pioneer, PRP, Provimi i Barenbrug powitał Michał Wiech z firmy Mifarm, organizator pokazu.  Następnie wszyscy przeszli na pole, gdzie został wykopany głęboki dół. Zszedł do niego dr Tomasz Piotrowski, aby, omawiając profil glebowy, zaprezentować zmiany właściwości gleby po stosowaniu od 5 lat nawozu PRP SOL na polu Marka Zgleca. Rolnicy naocznie  mogli się przekonać, jakie zmiany zaszły w glebie poprzez stosowanie nawozu PRP, jak ważna jest umiejętność czytania ziemi i odpowiedniego nawożenia. 
- Wpisujemy się z naszymi produktami w model rolnictwa zrównoważonego, który ma przede wszystkim opierać się na naturalnych zasobnościach glebowych – podkreślił Mieczysław Falkowski. – Ograniczamy nawozy sztuczne na korzyść tego, co naturalne, czyli biomasy, obornika, gnojowicy, wszelkiego rodzaju poplonów i dążymy do jak najwyższej żyzności gleby.
Marek Zglec zaczął stosować PRP pod rzepak 5 lat temu. - Wtedy już zauważyliśmy  - mówił - zmiany w glebie na lepsze; zmieniła się mocno struktura gleby. Zapadła decyzja, że będziemy stosować PRP na całej powierzchni gospodarstwa (65 ha; ziemie V, III i IIIa klasa). Wszystko nawożone jest PRP (w pierwszym roku – 200 kg/ha, w kolejnych latach – 180 kg). Widzimy w tym efekty. Badania są robione, gleba nie ubożeje, co będzie dalej, będziemy obserwować.
Dr Tomasz Piotrowski udzielił wielu praktycznych porad dotyczących nawożenia gleby. 
- Ten nawóz (PRP) ma za zadanie dać tzw. kopa temu, co się dzieje w glebie, jeżeli chodzi o biologię – powtarzał kilkakrotnie. 
Rolnicy przeszli potem na poletko, na którym została wysiana trawa (mieszanka BG-11). Przedstawiciel firmy Barenbrug Piotr Kowalski polecał sianie traw jesienią. – Trawa siana na jesieni lepiej sobie radzi z wiosennymi suszami – tłumaczył . 
Firma Barenbrug jest hodowcą traw. Dąży do tego, aby z nasion, które oferuje, było nie tylko jak najwięcej trawy z ha, ale żeby to się przekładało na ilość mleka. - Mocno postawiliśmy na to, żeby te trawy miały jak najwyższą strawność – zaznaczył. – Ta trawa ma nie tylko wysoką wartość paszową, także bardzo dobrą strukturę, taką trawę lubi bydło.
Krótko o dziesięciu odmianach kukurydzy, specjalnie wybranych z dużo bogatszej oferty firmy Pioneer, mówił promotor Ryszard Wojciechowski. 
- Sami zobaczycie, jak będziemy je kosili, jaki jest plon, jaka jest wilgotność – zwrócił się do rolników Michał Wiech.
Po skoszeniu poletek, zważeniu, określeniu wilgotności, najwyżej zaplonowała odmiana P8400, gdzie po przeliczeniu na plon suchy uzyskano 14 ton/ha. 
Kukurydzę z doświadczalnych poletek zebrał swoim nowoczesnym kombajnem Class Tucano 450 z przystawką 6-rzędową  Marek Zglec, młody inżynier rolnictwa. Od 2007 r. (był wtedy na III roku studiów na SGGW) prowadzi gospodarstwo, którego profil nieco zmienił:  obecnie produkuje warchlaki (do 25 kg) na sprzedaż oraz bydło opasowe, w produkcji roślinnej dominuje rzepak, ale młody gospodarz nastawia się też na kukurydzę. Wcześniej były krowy mleczne i produkcja tucznika. 
Marek Zglec prowadzi także firmę usługową. W tym roku jego kombajn zebrał różnego rodzaju zboża z ponad 500 ha, zbiór kukurydzy dopiero się zaczął.  
Michał Wiech powiedział, że bardzo dużo rolników uprawia kukurydzę zarówno na terenie gminy Somianka, jak i powiatu. - To jest podstawowa roślina w żywieniu bydła mlecznego - zaznaczył.
Firma TECHPOM z Krzywonosi zaprezentowała zabiegi uprawowe po zbiorze kukurydzy. 
Na zakończenie oczywiście był grill i poczęstunek.  
EB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa