Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


BRAŃSZCZYK: Pamięć o Hubalu jest wśród nas żywa
W 73. rocznicę pobytu mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i jego oddziału w Porębie, 30 września, odbyła się uroczystość upamiętniająca bohaterskich żołnierzy i to wydarzenie z czasów II wojny światowej.
Na przyjazd szwadronu imitującego oddział mjr. Hubala (ze Stowarzyszenia im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich i Stowarzyszenia im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich) przed porębskim kościołem oczekiwała miejscowa spo-łeczność wraz ze sztandarami Ochotniczej Straży Pożarnej w Porębie i wszystkich szkół z terenu gminy oraz jej władzami samorządowymi, na czele z wójtem Mieczysławem Pękulem i wójtem gminy Ostrów Mazowiecka Waldemarem Brzostkiem.
Żołnierze złożyli meldunek o przybyciu oddziału proboszczowi ks. prałatowi Andrzejowi Grzybowskiemu, który zaprosił wszystkich na uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny i wspólnoty biorącej udział w tym wydarzeniu. Witając przybyłych, ks. prałat wyraził uznanie dla nauczycieli za przekazywanie uczniom historii ich rodzinnej ziemi. Ze szczególną atencją zwrócił do ułanów, których obecność w sposób tak wyrazisty przypominała oddział hubalczyków. Podziękował też władzom gminy Brańszczyk za współorganizację uroczystości przypominającej bohaterskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego i jego oddział, czczącej ich pamięć, będącej także nauką patriotyzmu. Takiej postawy, która dziś ma wyrażać się gotowością w służbie Ojczyźnie tu, gdzie żyjemy i pracujemy.
Kazanie ks. prałat rozpoczął poetycką legendą o pielgrzymach udających się po relikwie do Stolicy Piotrowej, gdzie usłyszeli od papieża takie słowa: „O! Polacy! o pielgrzymi! / Na cóż wam relikwia nowa? / Wasza ziemia krwią się dymi / I dość świętych kości chowa.” (fragm. „Legenda o garści ziemi polskiej” Władysław Bełzy). Poezja, kontynuował ks. prałat, ale taka, która odzwierciedla dzieje naszego środowiska, przypomina nam o tym, że za wolność tej ziemi walczył i oddał życie mjr Hubal. Świadectwem, zapewne jednym z wielu, jest tablica pamiątkowa poświęcona Hubalowi i jego oddziałowi we frontonie porębskiego kościoła, którą wmurowano 30 kwietnia w rocznicę śmierci Hubala. Jesteśmy dumni, mówił dalej ks. prałat, że pamięć o Hubalu jest wśród nas żywa, i nie wolno nam zapomnieć. Ta dzisiejsza uroczystość jest szkołą prawdziwego patriotyzmu. Skończyła się wojna, ale walka toczy się dalej w parlamencie, w studiach telewizyjnych, szkołach, uniwersytetach i sądach.
Patriotyzm nakazuje nam troskę o Ojczyznę, już nie z orężem w ręku, ale ci, co kochają Polskę, nie mogą zgodzić się na to, by była „byle jaka”, by była wyzuta z wartości. Tych wartości, które przywołują nam słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, widniejące na sztandarach.
Oprawie liturgicznej towarzyszyła Młodzieżowa Orkiestra „Darmanista” pod kierunkiem Dariusza Pieńkosa oraz chór parafialny pod kierunkiem Michała Sitka. Po Mszy św. orkiestra i chór wystąpili z koncertem utworów o tematyce żołnierskiej, nagrodzonym gromkimi oklaskami.
Następnie przemaszerowano na łąkę za plebanią, by tam obserwować inscenizację ataku kawalerii na pozycje niemieckie i szarżę kawaleryjską z pokazem umiejętności jeźdźców w wykonaniu Stowarzyszenia im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich i Stowarzyszenia im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich; w niemiecki oddział wcielili się „żołnierze” z Rembertowa.
Wszyscy uczestnicy uroczystości, a śmiało można powiedzieć, że ponad 700 osób, z uznaniem przyglądali się wyczynom ułańskim. Podziwiano również bryczki i konie, a dzieci z radością korzystały z jazdy konno pod okiem ułana. Imprezę wieńczył wspólny poczęstunek przygotowany przez mieszkańców wsi Poręba Kocęby (przepyszne flaki), Białegobłota Starej Wsi (leczo) i OSP z Białegobłota (super-bigos), był też grill z kiełbaskami i dużo wspaniałego ciasta.
Serdeczne podziękowania należą się również Lokalnej Grupie Działania „Równina Wołomińska”, która współfinansowała uroczystość.
Dyr. GDK Maryla Puścian
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa było przyczyną wypadku, do którego doszło w środę 15 czerwca na skrzyżowaniu ulic Zapole wczoraj Sikorskiego w Wyszkowie....
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa