Nie ja ciemno piszę, ale wy ciemno czytacie
W tym roku minęło 30 lat, odkąd I Liceum Ogólnokształcące w Wyszkowie nosi imię Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji 17 i 18 października miały miejsce uroczyste obchody rocznicowe. Pierwszego dnia odbyły się dwa konkursy związane z patronem, natomiast czwartkowe wydarzenia miały charakter oficjalny. Wzbogaciła je tradycyjna plenerowa inscenizacja utworu Norwida „Bema pamięci żałobny rapsod”.
Dyrektor szkoły pan Władysława Klimaszewskiego powitał recytatorów przybyłych nie tylko z Wyszkowa, ale także z Długosiodła, Łochowa, Ostrołęki, Rząśnika, Rybna, Leszczydołu Nowin i Pułtuska, a następnie oficjalnie otworzył obchody rocznicowe.
Najpierw zaprezentowały się zespoły zgłoszone do I Konkursu Śpiewania Poezji Cypriana Kamila Norwida. Oceniało ich jury pod przewodnictwem pani Jany Dąbkowskiej.
Podczas XI Konkursu Recytatorskiego Twórczości C. K. Norwida zaprezentowało się dwudziestu trzech uczestników, porywając publiczność swoimi recytacjami.
Podczas ogłoszenia wyników pojawił się przedstawiciel starostwa, naczelnik wydziału edukacji pan Krzysztof Arbaszewski. Pogratulował dyrektorowi I LO tej inicjatywy, a uczestnikom podziękował za zainteresowanie wybitnym poetą. Pani Ewa Saulewicz, przewodnicząca jury, wyraziła podziw dla młodzieży, która podjęła trud interpretacji utworów Norwida. Laureatów (nazwiska obok) uhonorowali dyrektor liceum pan Władysław Klimaszewski oraz przedstawiciel władz powiatowych. Nagrody książkowe ufundował starosta pan Bogdan Pągowski, który oba konkursy objął swoim patronatem.
Przeszłość – jest to dziś, tylko cokolwiek dalej
Czwartkowe uroczystości rozpoczęła plenerowa inscenizacja „Bema pamięci żałobnego rapsodu”. Uczennice w czerni, w barwnych wieńcach jako płaczki żałobne oraz uczniowie jako rycerze, we własnoręcznie wykonanych zbrojach, po wysłuchaniu utworu w muzycznej interpretacji Czesława Niemena, przeszli w kondukcie żałobnym pod pomnik patrona w parku miejskim, by złożyć tam jesienne bukiety. W tym roku również nie zabrakło jeźdźców na koniach.
Oficjalną część obchodów uświetnili zaproszeni goście, m.in. starosta pan Bogdan Pągowski, dyrektor II LO im. Cypriana K. Norwida w Ostrołęce – pani Teresa Gierwicz, dyrektorzy wyszkowskich placówek oświatowych.
Dyrektor I LO pan Władysław Klimaszewski przybliżył historię nadania imienia placówce. W roku szkolnym 1979/80 o miano patrona liceum rywalizowali dwaj poeci - Cyprian Norwid i Krzysztof Kamil Baczyński. Zwycięzcą plebiscytu został Cyprian Norwid. 4 listopada 1980 roku rada pedagogiczna na czele z dyrektorem panem Józefem Bułatowiczem zatwierdziła program zapoznawania się z życiem i twórczością poety. Uroczystość nadania imienia Cypriana Kamila Norwida wyszkowskiemu liceum odbyła się 23 maja 1982 roku, w rocznicę śmierci poety. - I wtedy pierwszy raz pojawia się imię Kamil – zauważył dyrektor Klimaszewski. – Tak myślę, może z tęsknoty za Baczyńskim?
Również 23 maja 1982 roku odsłonięto pomniki nowego patrona szkoły - w parku miejskim (który był jeszcze wtedy własnością liceum) oraz w parku przy szkole, a także płaskorzeźbę poety w szkolnym holu - dokonał tego wybitny norwidolog prof. Juliusz Wiktor Gomulicki.
- Ten patron pomógł wam w tym, że jesteście najlepszą szkołą w powiecie wyszkowskim - wyraził przekonanie starosta pan Bogdan Pągowski. - Po 30 latach można stwierdzić, że wybór patrona był słuszny - ocenił. - Utożsamiacie się z nim.
W imieniu rady rodziców gratulacje szkole złożyła pani Renata Bartosiak. – Niech to wydarzenie będzie inspiracją do dalszych, równie wartościowych działań - życzyła
- Jesteśmy dumni, że właśnie C. K. Norwid, który towarzyszy nam zarówno na lekcjach języka polskiego, gdy pochylamy się nad jego bogatą twórczością, jak również na przer-wach, gdy życzliwie spogląda na nas ze swojego portretu, patronuje naszej szkole – zapewnił w imieniu swoich kolegów Maciej Szcześnik, przewodniczący samorządu uczniowskiego.
Jednak niełatwym zadaniem było przybliżanie młodym pokoleniom tej trudnej twórczości. Nie bez przyczyny przecież w trakcie uroczystości kilkakrotnie przytaczano słowa Norwida: „Nie ja ciemno piszę, ale wy ciemno czytacie”. Wbrew słowom poety, jednak jego twórczość stanowi wyzwanie dla czytelników, wymaga od nich aktywności i współpracy. - C. K. Norwid był obecny wśród uczniów tej szkoły na różne sposoby - zauważyła prowadząca uroczystość. Jakie to były sposoby, przypomniała prezentacja, którą przygotowali i przedstawili Anna Buźniak i Michał Niedźwiedź z kl. IIIc. Były to formy organizowane w różnych latach przez wyszkowskie liceum, m.in.: konkurs norwidowski „Białe Kwiaty”, Turniej Jednego Wiersza (inspirowanego poezją patrona), Konkurs Recytatorski Poezji Norwida, spektakl Szkolnego Koła Teatralnego „Teraz Norwid”. Od 15 lat jesienią odbywa się, zainicjowana w 1998 roku przez polonistkę panią Marię Czuber, plenerowa inscenizacja „Bema pamięci żałobnego rapsodu”, w której uczestniczą klasy drugie.
Wyszkowscy licealiści uczestniczą też, z sukcesami, w Ogólnopolskim Konkursie „Bliżej Norwida” (są w nim kategorie: recytacja, poezja śpiewana, fotografia i prace plastyczne), organizowanym przez XXIV LO im. Cypriana K. Norwida w Warszawie. Włączyli się też do akcji tego liceum „Czytanie Norwida” (niekonwencjonalne lekcje z osobami niekoniecznie zawodowo związanymi z językiem polskim). Potrójnym sukcesem zakończył się ich udział w ogólnopolskim konkursie literackim na pracę inspirowaną twórczością Norwida w Krakowie.
Formy pracy I LO z patronem można też było obejrzeć na ciekawej fotograficznej wystawie.
Uroczystości rocznicowe zakończyły występy artystyczne licealistów, którzy recytowali wiersze patrona oraz zaprezentowali ich muzyczne interpretacje.
Laureaci I Konkursu Śpiewania Poezji C. K. Norwida:
kategoria gimnazjum: I miejsce - zespół z Gimnazjum w Długosiodle: Patrycja Wilczyńska i Wioleta Zdunek oraz akompaniująca im na gitarze Marianna Kubiak, II - Stella Śledziewska i grająca na skrzypcach Maryla Modzelan z Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie
kat. szkoły ponadgimna-zjalne: I - duet z LO im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie: Emilia Śliwowska i grający również na gitarze Jarosław Gołoś, II - Ewa Rapacz, Natalia Iwańska, Monika Turek i Michał Gigoń z Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie, III - Piotr Lewandowski i Hubert Zduńczyk, reprezentanci gospodarzy.
Laureaci XI Konkursu Recytatorskiego Twórczości C. K. Norwida:
kat. gimnazjum: I - Karolina Pujer z Gimnazjum ZSP w Rząśniku, II - Karol Pych z Gimnazjum w Długosiodle, III - Olga Anna Karasiewicz z Gimnazjum ZSP w Rząśniku, wyróżnienie - Jagoda Skawska z Gimnazjum w Leszczydole Nowinach.
kat. szkoły ponadgimnazjalne: I ex aequo - Patrycja Kulasińska z I LO w Wyszkowie oraz Justyna Jasińska z LO w Łochowie, II ex aequo - Aleksandra Bojarska i Paulina Mierzejewska, obie z II LO w Ostrołęce, III - Aleksander Trol z I LO w Wyszkowie, wyróżnienie - Joanna Hejne z LO w Pułtusku.
Norbert Bandurski
Bartłomiej Cieśluk
EB