Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Wyszków świętował odzyskanie niepodległości
 Inaczej niż w latach ubiegłych, wprowadzając kilka nowości, Wyszków obchodził Święto Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się już w piątek 9 listopada od spotkania burmistrza z pierwszakami gminnych podsta-wówek, po południu odbył się I Przegląd Pieśni Legionowych. W sobotę obchody przeniosły się do Rybienka Leśnego, gdzie po krótkiej uroczystości patriotycznej wystartował I Wyszkowski Bieg Niepodległości. Świętowanie 94. rocznicy odzyskania niepodległości zakończyła w niedzielę Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Idziego.

Żeby polubiły swoje miasto
Spotkanie władz samorządowych z najmłodszymi uczniami, pod hasłem Powitanie Wyszkowskiego Pierwszaka, odbyło się po raz pierwszy. Choć uroczystość miała charakter oficjalny, przebiegła w miłym i swobodnym klimacie.
Przed ustawioną w hali WOSiR sceną dzieci, w galowych strojach, usiadły wyraźnie zadowolone, bo na każdym miejscu czekała na nie maskotka.
Prowadzący spotkanie dyr. WOSiR Marek Wiśniewski i licealistka Beata Wierzchołowska zaprosili pierwszaków do rozmowy na temat symboli gminy Wyszków oraz burmistrza - „pana, co rządzi całym miastem”, jak wytłumaczył jeden z pierwszaków.  
- To wasze pierwsze tak poważne spotkanie z Wyszkowem. Chciałbym, żebyście lepiej poznali swoje miasto i jeszcze bardziej je polubili – przywitał się z dziećmi Grzegorz Nowosielski, przypominając o 510. rocznicy nadania Wyszkowowi praw miejskich. – Wy również jesteście częścią samorządowej rodziny. Jest nas prawie 40 tys. i musimy się trzymać razem.
W takt piosenki „Jedzie pociąg z daleka” dzieci utworzyły długie kolumny, a zatrzymując się przy burmistrzu oraz radnych miejskich: Elżbiecie Piórkowskiej, Lucynie Sosnowskiej i Zofii Gałązce, otrzymywały legitymację wyszkowskiego pierwszoklasisty.
Smaczną niespodzianką dla nich były słodycze, a artystyczną – występ rewii „Sylaba”.
Pokoleniowa nauka patriotyzmu
W piątek, również na hali WOSiR, odbył się I Przegląd Pieśni Legionowych, którego gośćmi specjalnymi byli marszałek Związku Piłsudczyków RP Edmund Ząbek oraz obchodzący 80. urodziny Honorowy Obywatel Gminy Wyszków ks. Henryk Kietliński. Z tej okazji serdeczne życzenia złożyli mu kombatanci.
- Pan burmistrz zaprosił mnie tutaj, żeby pokazać, że wyszkowianin żyje długo i szczęśliwie – żartobliwie zauważył Jubilat. – Wszędzie podkreślam, że jestem wyszkowianinem. Życzę, by nikomu w tym mieście nie brakowało ani pracy, ani chleba.
Przegląd pieśni był też okazją do wręczenie podziękowań fundatorom sztandaru, który Wyszków z okazji 510-lecia nadania praw miejskich otrzymał 15 sierpnia. – To szczególny symbol, który wynika z serca lokalnej społeczności – podkreślił burmistrz Nowosielski. – Drodzy darczyńcy, nasze miasto 15 sierpnia wkroczyło w nowy rozdział historii. Wpisaliście się w nią jako mecenasi budowania lokalnej historii. W imieniu wszystkich mieszkańców Wyszkowa serdecznie dziękuję.
Przegląd rozpoczęli przedstawiciele wyszkowskiego koła Związku Piłsudczyków RP Ireneusz Elward („Mamy uczyć się patriotyzmu nawzajem, pokoleniowo”) oraz Konrad Wróbel, który podziękował wszystkim, którzy pomogli w organizacji spotkania. – Marszałkowi Piłsudskiemu przyświecała idea łączenia narodu. I takie działania jak dziś powinniśmy podejmować – dodał Edmund Ząbek.
W przeglądzie wystąpiło 19 zespołów i solistów. Można było usłyszeć tak znane utwory jak: „O mój rozmarynie”, „Pierwsza kadrowa”, „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Białe róże”, „My pierwsza brygada”. Występy oceniało jury w składzie: przewodniczący Józef Bieganowski, Irena Zdunek, Danuta Kmiecik i płk Janusz Krubły.
Najlepsi otrzymali szable, a zdobywcy pierwszych miejsc – także ufundowane przez urząd miejski finansowe nagrody specjalne (w wysokości 300 zł).
W kategorii solistów I miejsce zajęła Karolina Eychler (w nagrodę bez eliminacji zakwalifikowano ją do udziału w konkursie „Supertalent Wyszkowa”), II – Michał Laskowski, III – Aneta Puchalska. Wśród zespołów wokalnych I miejsce jurorzy przyznali reprezentacji Szkoły Podstawowa nr 5, II – Zespołu Szkół nr 3, III – Zespołu Szkół nr 1.
W kategorii zespoły wokalno-instrumentalne I miejsce zajął  zespół folklorystyczno-estradowy Bractwa Ligi Morskiej i Rzecznej, II – zespół „Boża Nuta” z Brańszczyka, III – Zespół Szkół nr 2.
W kategorii chóry laureatami zostali: I – Gimnazjum w Zabrodziu, II – zespół śpiewaczy „Wyszkowiacy”, III – zespół śpiewaczy „Nadbużanie”.
Drugie miejsce przypadło jedynemu wykonawcy w tej kategorii – orkiestrze „Darmanista” z Brańszczyka.
Stanowimy jedną Polskę
Hymnem państwowym, zagranym przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP pod batutą ppłk. Franciszka Bieganowskiego, rozpoczęły się sobotnie uroczystości. 
- Spotkaliśmy się, by uczcić pamięć bohaterów poległych w walce o niepodległą Polskę – przywitał licznie zgromadzonych w Rybienku Leśnym pod pomnikiem ku czci zamordowanych w 1920 r. przez czerezwyczajkę bolszewicką dyrektor WOK „Hutnik” Mariusz Kowalski.
- Przez 120 lat Polska była wykreślona z polityki europejskiej, jakby jej nie było - przypomniał ks. Zenobiusz Mosakowski, podkreślając zasługi Józefa Piłsudskiego w jednoczeniu narodu. 
- I dziś takie porozumienie jest możliwe – apelował ksiądz. - Niech zatrze się w to święto, uroczyste i piękne, konflikt bratobójczy, w której każda ze stron politycznych obiecuje swojej „armii” nie tylko zwycięstwo polityczne, ale i unicestwienie przeciwnika. Jedność w narodzie to jest siła. Myśl Piłsudskiego: Polska jest albo silna, albo jej nie będzie. Cieszymy się, drodzy, że tu jesteśmy: są dzieci, jest młodzież, są starsi, są ludzie reprezentujący różne ugrupowania polityczne. Stanowimy jedną Polskę.
Modlitwę o pomyślność dla Ojczyzny odmówił kapelan wyszkowskiego koła Związku Piłsudczyków RP ks. Paweł Stachecki.
Ks. dr hab. Józef Łupiński, wykładowca na Wydziale Teologicznym UKSW i w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży,  przybliżył wydarzenia, na których dziś budujemy patriotyzm, podkreślając, że to nie tylko miłość do ojczyzny, stawianie dobra ojczyzny ponad własne. - Prawdziwy patriota nie chce skrzywdzić nikogo, ceni drugiego człowieka - zaznaczył.
Kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje władz, szkół i organizacji.
I Wyszkowski Bieg Niepodległościowy
Po raz pierwszy został zorganizowany Wyszkowski Bieg Niepodległościowy. Zgromadził 122 uczestników, głównie uczniów, którzy w sobotę przebiegli uliczkami Rybienka Leśnego.
Bieg odbywał się w 5 kategoriach. Zwyciężyli: 
800 m (dla dzieci do lat 13): Angelika Bereska (SP2), Ola Piechocińska (SP2), Julia Zysk (SP5) oraz Aleksander Wyszyński (SP5), Bartłomiej Bala (SP Lucynów), Marcel Wysocki (SP1). 
1000 m (gimnazja): Magdalena Oczkowicz (Gimn. nr 1), Karolina Nadaj (Zabrodzie), Karolina Pokraśniewicz (Gimn. nr 3) oraz Przemysław Stryjek, Mateusz Pieńkosz, Sebastian Kołoszko (wszyscy Gimn. nr 2).
1500 m (szkoły ponadgimnazjalne):  Natalia Nadaj (ZS Zabrodzie) oraz Mateusz Domalewski (ZS nr 3), Rafał Fedorczyk (I LO), Przemysław Kuciński (ZS nr 1).
2012 m (dla chętnych): Ewa Chreścionko (Wyszków), Mariola Nadaj (Warszawa), Iza Jankowska oraz Kamil Gajewski (Tłuszcz), Rafał Fedorczyk (Wyszków), Dariusz Rogulski (Wyszków). Najmłodszym uczestnikiem biegu był Wojciech Laskowski (6 l.), najstarszym – Mieczysław Joniuk (73 l.).
Jedyną uczestniczka marszu nordic walking była Teresa Szymańska z Wyszkowa.
Kibicujący biegaczom mogli się ogrzać przy żarzących się kłodach drewna, pośpiewać pieśni legionowe (na akordeonie grał Stanisław Kadłubowski), pobawić się z końmi, ciesząc się jesiennym słońcem. 
Dyplomy i statuetki zwycięzcom wręczali burmistrz Grzegorz Nowosielski i prezes Piłsudczyków Konrad Wróbel. 
Organizatorami imprezy byli:  Burmistrz  Wyszkowa,  WOSiR,  Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański,  Bractwo Ligi Morskiej i Rzecznej, WOK „Hutnik”.
Niepodległość zdobywana i wymodlona
Obchody Święta Niepodległości zakończyła niedzielna Msza św., którą odprawili w kościele św. Idziego ks. dziekan Waldemar Krzywiński i ks. Jerzy Krysztopa, proboszcz parafii w Zuzeli, z której pochodził kard. Stefan Wyszyński. Uroczysty charakter nadała nabożeństwu obecność licznych pocztów sztandarowych (centralne miejsce zajmował sztandar Gminy Wyszków), władz gminy i powiatu. Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP.
- Chcemy prosić o błogosławieństwo dla nas wszystkich – zgromadzonych przywitał ks. Krzywiński. - Tworzymy małą ojczyznę, ale jakże ważną cząstkę umiłowanej ojczyzny. Chcemy, by była silna, mocna, niepodległa. Nie chcemy podziałów, sensacji. Chcemy jedności, to w niej możliwy jest rozwój i wzrost. Chcemy dzisiaj też wspominać tych, którzy oddali życie za wolność ojczyzny.
- Wpatrujemy się w to dumne, piękne słowo – niepodległość – w kazaniu temat niepodległości – „zdobywanej, wycier-pianej, wymodlonej” - kontynuował ks. Krysztopa.
Po odpowiedź na pytanie, jaki porządek powinien panować w naszej ojczyźnie, odesłał do kazania z 1980 r., w którym kard. Wyszyński mówi o porządku religijnomoralnym, rodzinnym, ładzie życia społeczno-zawodowego i życia narodowego.                    - Dzisiaj jest wielu ojców naszej wolności, ale w dużej mierze był nim również kard. Wyszyński – podkreślił ks. Krysztopa, prosząc zebranych o modlitwę w intencji jego beatyfikacji.
 
 SB, ES 
 
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Zobacz także


Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2012-12-14 21:28
~Julia
dzieki wam na innej stronie bylo Zyśk glupki : )
2012-11-17 19:01
~biedronka
Bieg Niepodległościowy fajna inicjatywa, dobrze gdyby wpisał się w tradycję Wyszkowa!
2012-11-17 14:21
~891
Kto mógł, ten pojechał na Marsz Niepodległości do Warszawy. Z lokalną platformą, pisem, pslem, czy innymi lewakami wstyd się pokazywać.
2012-11-14 16:17
~890
Dlaczego zaraz ludzie ciemni,pisiorku.
2012-11-14 14:25
~Szmatnia
Czuję żenadę! Czuję wielką żenadę! Tyle hajsu wydać na wątpliwej wartości obchody. Lepiej byłoby przekazać tan hajs potrzebującym np. PSL-owi. Oni wszyscy mają długi które muszą spłacić. Zrozumcie to ludzie ciemni.
2012-11-14 12:57
~Kwiatek A.
W sumie było ciekawie, ale przegląd piosenek legionowych organizacyjnie wymaga zdecydowanej naprawy.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Prawie 90 osób wzięło udział w zorganizowanym 11 czerwca przez Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji spływie kajakowym rzeką Bug. Mimo początkowych obaw, pogoda...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa