Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Debatowali o bezpieczeństwie... i policji
Reorganizacja sieci gminnych posterunków policji, komunikacja policji z mieszkańcami, niebezpieczne miejsca w Wyszkowie, pokrywanie przez chuliganów kosztów napraw zniszczonego mienia – to tylko niektóre wątki poruszone podczas dwugodzinnej debaty na temat bezpieczeństwa zorganizowanej przez wyszkowską policję 8 listopada na hali sportowej CKU/ZS nr 3. Uwag mieszkańców wysłuchali nie tylko komendant powiatowy policji, starosta i burmistrz, ale również mazowiecki komendant policji i wicewojewoda.
Debaty społeczne na terenie całego Mazowsza organizowane są w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”. - By poznać państwa opinie, nurtujące pytania, wysłuchać sugestii – do dyskusji zachęcał komendant powiatowy policji insp. Adam Krzemiński.
- Odpowiedzią będą nasze działania – dodał mazowiecki komendant wojewódzki policji mł. insp. Rafał Batkowski, zapewniając jednocześnie, że „powiat wyszkowski jest bezpieczny, policja działa dobrze w tym miejscu”.
- Poziom bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza wynosi 75%. Czy to wynik już dobry? Czy możemy go jeszcze poprawić? – zastanawiał się wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek. - Realizujemy wiele programów prewencyjnych, staramy się docierać do różnych grup społecznych, ale nie mamy odpowiedzi, czy nasze działania są właściwie ukierunkowane. Dzisiaj przyszedł czas, żebyście nas państwo ocenili.
O trudnych doświadczeniach Wyszkowa przypomniał burmistrz Grzegorz Nowosielski. - W tej chwili to już inne miasto niż 10 lat temu - zaznaczył. - Nasza wrażliwość na kwestie bezpieczeństwa wynika jednak z tych doświadczeń. Wówczas bohaterska postawa części społeczeństwa doprowadziła do tego, co się nam należy, czyli poczucia bezpieczeństwa. Oczekujemy, że ten stan się będzie poprawiał. Jako samorządowcy czujemy się zobowiązani w pomocy policji.
- Powiat odpowiada za szeroko rozumiane bezpieczeństwo, dziś mówimy o kwestiach związanych z działaniami policji. Ale można zgłaszać również inne kwestie – zachęcał starosta Bogdan Pągowski. Na sali, oprócz mieszkańców, znaleźli się bowiem samorządowcy gmin i powiatu, dyrektorzy szkół, przedstawiciele funkcjonujących na terenie powiatu służb, instytucji i organizacji.
Wprowadzeniem do dyskusji była przedstawiona przez zastępcę komendanta wyszkowskiej policji mł. insp. Sylwestra Gąsiewskiego prezentacja na temat ilości i rodzajów przestępstw popełnianych na terenie powiatu na przestrzeni kilku ostatnich lat.
Posterunki: nie na zawsze i nie na nigdy
Jedną z kwestii poruszonych przez mieszkańców była planowana od 1 grudnia reorganizacja sieci gminnych posterunków policji. Jak już informowaliśmy na łamach NW, projekt zmian zakłada pozostawienie posterunków w Długosiodle i Somiance, ale w zwiększonej obsadzie, która pozwoli na pełnienie całodobowych służb. Swoim działaniem obejmą też część gmin Brańszczyk i Rząśnik. Pozostałe miejscowości oraz cała gmina Zabrodzie będą obsługiwane bezpośrednio przez komendę powiatową.
- Likwidacja gminnych posterunków poczucia bezpieczeństwa raczej nie poprawi – ocenił radny powiatowy Jan Fornal, mieszkaniec gminy Zabrodzie.
- Czy głównym celem tej reformy jest bezpieczeństwo, czy wchodzi element oszczędności? – dopytywał wójt gminy Rząśnik Paweł Kołodziejski. - Nie chcę przesądzać, czy ta reforma przyniesie pozytywne skutki czy nie, ale dochodzą mnie sygnały, że mieszkańcy nie są zadowoleni.
Komendanci Batkowski i Krzemiński zapewnili, że restrukturyzacja nie wynika z oszczędności, a z potrzeby „zwiększenia dyspozycyjności policjantów”, co w przypadku posterunków 4-5 osobowych jest niemożliwe. - Mamy symboliczny posterunek, ale faktyczna obecność policjantów jest ułamkowa – zauważył komendant powiatowy.
- Na państwa terenie będzie większa ilość służb niż do tej pory, aktywność policji będzie większa – zapewnił komendant wojewódzki. - Dla mieszkańców nic się nie zmieni. Liczymy na użyczenie pomieszczeń, w których dzielnicowy będzie mógł się spotykać z mieszkańcami. Takie zmiany zostały już wprowadzone na terenach innych powiatów i mamy pozytywne doświadczenia. Proszę o akceptację naszego przedsięwzięcia. Za kilka miesięcy spotkamy się ponownie i przeanalizujemy sytuację.
- Jeśli po pewnym czasie ocena będzie negatywna, to będziemy zastanawiać się nad kolejnymi zmianami – potwierdził Adam Krzemiński. - Nic nie jest na zawsze i nic nie jest na nigdy.
Bawić się z alkoholem i na trzeźwo
Na uciążliwe sąsiedztwo dyskoteki poskarżył się mieszkaniec ul. Strażackiej: - Panuje bałagan, nie mówiąc o hałasie. Dzwonimy na policję, przyjedzie chłopiec z dziewczynką, nawet nie wysiadają. Bo tam siedzi 30-40 ludzi, piją wódkę, narkotyki, co państwo chcecie, zobaczycie. Tylko szkła rano leżą.
Mieszkańcy skierowali protest do burmistrza, ale „nie odniósł skutku”. - W Polsce panuje swoboda działalności gospodarczej. Burmistrz nie może zamknąć dyskoteki, ja zgody na nią nie wydałem – odpowiedział Grzegorz Nowosielski. - Młodzież chce się spotykać, pobawić, potańczyć. Trudno znaleźć miejsce niekontrowersyjne. Jeżeli jest pijaństwo, narkotyki, to są od tego odpowiednie służby.
O innej rozrywce dla młodzieży, bez alkoholu i narkotyków, mówił Zenon Krawczyk, koordynator programu „Profilaktyka a Ty”: - Musimy się zmierzyć z plagą uzależnień, wskazać młodzieży właściwą drogę.
Wraz z młodzieżą, działającą już w programie, apelował do samorządów oraz innych instytucji i organizacji o wsparcie i współdziałanie.
Niech płaci, kto niszczy
Zastępca burmistrza Adam Mróz zwrócił się do policji o dane dotyczące sprawców wypadków drogowych i chuliganów niszczących gminne mienie. - Żebyśmy mogli się zwrócić o zwrot kosztów poniesionych na naprawy, nawet na drodze powództwa cywilnego. To m.in. połamane zapory drogowe, wyrwy w nawierzchni - wymieniał. - Podobnie ujawniacie państwo sprawców wybryków chuligańskich, którzy zostają ukarani mandatami. Oczekujemy od państwa jako oskarżycieli, żeby nawiązki trafiały do gminy Wyszków.
- Musimy omówić techniczne sposoby. Ale myślę, że bez problemu wypracujemy schemat w tym zakresie – odpowiedział komendant Krzemiński.
Z kolei burmistrz Nowosielski wnioskował o większą kontrolę skupów złomu: - Obserwujemy akty kradzieży studzienek drogowych, barierek, znaków. Po pierwsze często stwarza to zagrożenie, po drugie uzupełnianie braków - to dla nas duże koszty. A przecież złodziej ten złom gdzieś chce spieniężyć.
Policyjna kolęda?
Radny powiatowy Waldemar Sobczak zauważył konieczność polepszenia komunikacji policji ze społeczeństwem. Przykładem na jej brak jest choćby strach przed zgłaszaniem uciążliwych dla mieszkańców bloków rozrób i libacji na klatkach schodowych. - Problem tkwi w komunikacji - ocenił. - Nawet dziś widać raczej osoby publiczne niż społeczeństwo, mimo że debata była nagłaśniana przez kilka tygodni.
- Ta debata świadczy o takim kontakcie, zależy nam na usłyszeniu opinii społeczeństwa – odpowiedział komendant Batkowski. - Jest Internet, w komendzie funkcjonariusze dostępni są cały czas, jest też możliwość kontaktu anonimowego. Dla nas istotna jest informacja i na pewno z niej skorzystamy. Zastanowimy się, co jeszcze możemy zrobić, żeby komunikacja była lepsza.
W podobnym tonie wypowiedział się radny miejski Wojciech Chodkowski. Jego zdaniem dzielnicowi powinni utrzymywać z mieszkańcami bliższy kontakt, a nawet „chodzić jak ksiądz po kolędzie”.
- Nie każdy chce widzieć u siebie policjanta – skomentował komendant wojewódzki. - Nie stosujemy metody, że dzielnicowy musi pukać do każdych drzwi.
Zwłaszcza, że to, zdaniem radnego powiatowego Ryszarda Skocznia, może zszargać opinię prawego człowieka. Tak radny argumentował wniosek, by policjanci nie przywozili wezwań, a przysyłali je pocztą. - Jeśli patrol przebywa w okolicy, to jest to ekonomicznie uzasadnione. Staramy się jednak unikać sytuacji, w których policjanci wyręczają listonoszy – zapewnił komendant Batkowski. Policjanci apelowali, by nie traktować ich formacji tak stereotypowo. Pojawienie się patrolu nie oznacza, że przyjechał po przestępcę.
Z sali padły też uwagi dotyczące nieprzestrzegania przez policjantów przepisów, np. przekraczania prędkości czy niezapinania pasów bezpieczeństwa.
Komendant Krzemiński przyznał, że w ciągu roku otrzymuje średnio kilkanaście skarg na policjantów. Dotyczą głównie niewłaściwego, niegrzecznego zachowania i nadużycia środków przymusu bezpośredniego. - Z tego, co pamiętam, jedna skarga potwierdziła się. Nie chcę jednak dyskutować o hipotetycznych sytuacjach – powiedział, zapraszając do komendy na rozmowę o konkretnych sprawach.
Bezpieczeństwo na ulicach
Mieszkańcy wskazali kilka niebezpiecznych miejsc, wnioskując o budowę chodnika, sygnalizacji świetlnej czy częstsze patrole policji.
O budowę chodnika przy głównej drodze przebiegającej przez Leszczydół Nowiny wnioskował nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski: - Bezpieczeństwo dzieci chodzących do szkoły jest zagrożone. Co 30 sekund przejeżdża tamtędy samochód.
Droga zostanie przebudowana w ramach trwającej modernizacji ul. I AWP. Jak poinformował starosta Pągowski, w przyszłym roku przebudowywany będzie odcinek od ul. Komunalnej do Sosnowej, w 2014 r. – droga w Leszczydole.
- Gmina w tym roku oświetli odcinek drogi powiatowej w Leszczydole, co zwiększy bezpieczeństwo – dodał burmistrz.
Mieszkanki Wyszkowa wskazywały na niebezpieczne przejścia dla pieszych na ul. Białostockiej, skarżyły się na kierowców, którzy nie przepuszczają pieszych na pasach.
Inny uczestnik spotkania zawnioskował o budowę sygnalizacji świetlnej na niebezpiecznym skrzyżowaniu ulic Sowińskiego i Prostej.
Do listy niebezpiecznych miejsc burmistrz Nowosielski dorzucił ul. Serocką i Kościuszki, prosząc wicewojewodę o lobbing o jak najszybszą modernizację.
Z prośbą o częstsze patrole na debatę przyjechał mieszkaniec Plewek, jak się wyraził, „peryferii gminy Długosiodło”, obrzeży powiatu.
Uczestnicy debaty mieli też inne uwagi. Np. zdaniem radnego Skocznia niegospodarnością jest jeżdżenie na patrole dużymi busami. - Jak mamy nie użytkować samochodów? – dziwił się komendant Batkowski. - Nie jest to marnotrawienie środków. Zadaniem policjantów jest patrolowanie powiatu.
Wojciech Chodkowski wnioskował o umieszczenie przy drogach informacji, ile osób ginie w wypadkach samochodowych i włączenie monitoringu wewnętrznego firm, np. sklepów, do sieci miejskiej.
                 SB 
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2012-11-22 20:39
~wawa
MAREK E to nie WAWA.To nie jest ta sama osoba.Nie pocieszajcie się .Oświadczam wam że się mylicie.Marek Eychler NIE JEST SAM i NIGDY NIE ZOSTANIE SAM.Wyszków nie może być bastionem pisu,ciemnogrodem.Wstyd na całą Polskę.
2012-11-21 10:22
~Marek Eychler
Sam to napisałeś trolu, i to nie omykowo
2012-11-20 22:26
~Pytanie do eksperta
Marku E, pomyłkową podpisałęś się swoim drugim loginem na forum Wyszkowskich gazet, pytanie było do Marka E... POWINIENIŚ PRZEPROSIĆ SAM SIEBIE (WAWA=MAREK. E)
2012-11-20 20:27
~wawa
Zakupić KAMERY do monitoringu miejskiego.Niech kamery strzegą nas,naszych domów i naszego bezpieczeństwa.Fotoradary to gra do jednej bramki i kieszeni.Straż Miejska powinna jednak mieć większe uprawnienia nie dotyczące kontroli samochodów.
2012-11-19 23:02
~Pytanie do eksperta
Pytanie do eksperta (Marka E): Co można zrobić dla poprawy bezpieczeństwa na mieście Wyszków ?
2012-11-19 22:59
~mieszkaniec
Policja debatuję, a złodzieje jak szczury panoszą się po mieście i okradają uczciwych obywateli
2012-11-19 13:31
~Marek Eychler
Znaleźli sobie pisowcy zabawę, teraz bzdurne komentarze podpisują moim nazwiskiem. Panie Cabaj i Głowacki, wiecie, że za coś takiego idzie się siedzieć?
2012-11-17 11:38
~Youseff
Nie narzekajcie. Policja naprawdę dużo robi- szczególnie drogówka. a co do likwidacji posterunków to zobaczymy...
2012-11-17 08:53
~a
na co przeznaczane są tak liczne mandaty ? moze tą kasę przeznaczać na remonty dróg i naprawy ,drogi beda ślinić.kultura i bezpieczeństwo na drogach zależy od nas -UŻYTKOWNIKÓW - WSZYSTKICH ŁACZNIE Z POLICJĄ!!!
2012-11-17 08:47
~uuuu
jesteś ekspertem od własnej kabzy- wielce mądry wszechobecny i wszystko wiedzacy wyszkowiak?
2012-11-16 17:28
~ano
gdaczeta jak kury niewiadomo do czego
2012-11-16 08:40
~normalny
Jeżeli sposobem na bezpieczeństwo obecnej władzy w Wyszkowie mają być tęczowe parady miłości to mnie to śmieszy ale nie przeszkadza. Skoro była manifestacja w Wyszkowie w obronie telewizji Trwam to może być parada równości zorganizowana przez Mroza i Nowosielskiego z Platformy.
2012-11-15 21:48
~Marek Eychler
chciałbym żeby ulicami Wyszkowa przeszla parada tęczowej miłosci tej samej płci. Płeć jest nie wazna liczy sie uczucie!
2012-11-15 20:51
~wawa
Strzec trzeba bezbronnych pieszych na pasach i na skrzyżowaniach,przed szkołami i w centrach miast i tam ustawiać kamery a nie fotoradary na zadupiach.
2012-11-15 20:04
~?
a o pijanych kierowcach tez mówili? znam takiego co może udzielić rady jak uniknąć patroli. A może to kwestia stanowiska??
2012-11-15 17:30
~Marek E.
Drogi Kapsztylu, młodzież należy aresztować, portrety zamiast rozkładu jazdy.
2012-11-15 10:42
~Kapsztyl
Drogi Marku E. Co zrobić aby pijana młodzież nie demolowała przystanków autobusowych? Czy powiesić na przystankach portrety Bula K. ? Czy to wystarczy?
2012-11-14 23:01
~to ja
a pan Krzysztof Jerzyna ze Szczecina jest szefem wszystkich szefów i to on jest największym ekspertem ds bezpieczeństwa.....
2012-11-14 20:28
~Marek Eychler
Mendo, nie podszywaj się pod innych, napisz swoje nazwisko
2012-11-14 17:50
~Marek E.
Jestem światowej sławy ekspertem od bezpieczeństwa. Proszę o zadawanie pytań.
2012-11-14 14:57
~jk
właśnie panie kolodziejski -wójcie z rząśnika pan napewno oszczędny nie jest skoro tworzy pan wokół siebie radę doradczą w postaci zastępcy wultańskiego i opiekuna DPSu ludzi kąpletnie nieodpowiednich na te stanowiska .marnotrawstwo publicznych pieniędzy bo z pensji tych fachowców od siedmiu boleści można by zatrudnić 5 policjantów z wynagrodzeniem 2,5 tyś msc.
2012-11-14 14:51
~mieszkaniec
tak czytam i sobie myślę , że najgorzej jak za coś biorą się ludzie bez pojęcia. Debatują o bezpieczeństwie na ulicach w Wyszkowie, a na skrzyżowaniu 11Listopada z Pułtuską świadła 3 dni nie działały i w godzinach szczytu korki ale żadnemu do głowy nie wpadło żeby patrol przysłać
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa było przyczyną wypadku, do którego doszło w środę 15 czerwca na skrzyżowaniu ulic Zapole wczoraj Sikorskiego w Wyszkowie....
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa