Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Miejska formacja nie do likwidacji
- Straż miejska wykonuje wiele pracy, której nie widać. Uważam, że jest w naszym mieście potrzebna – mówi burmistrz Grzegorz Nowosielski w odpowiedzi na pytania o ewentualną likwidację tej miejskiej formacji. Na ten krok decyduje się jednak coraz więcej samorządów, zwłaszcza tych mniejszych. Wyszków, przynajmniej na razie, do nich nie dołączy.
Grzegorz Nowosielski przypomina, że dyskusja na temat ewentualnej likwidacji straży miejskiej toczyła się w Wyszkowie kilka lat temu, podczas jego pierwszej kadencji na stanowisku burmistrza. - Gorącym przeciwnikiem był ówczesny komendant policji, twierdząc, że policjanci nie są w stanie np. wykonywać obowiązków strażników na targowisku. Policja nie chce przejmować kwestii porządkowych – relacjonuje. - Policja ma swoje zadania, a straż jest do dyspozycji urzędu. Uważam, że się przydaje. Nawet wójtowie zastanawiają się nad tworzeniem podobnych formacji, które sprawdzałyby, czy mieszkańcy zawierają umowy z firmami na odbiór śmieci, lokalizowałaby dzikie wysypiska.
- Straż miejska wykonuje wiele pracy, której nie widać – podkreśla burmistrz. - Uważam, że jest w naszym mieście potrzebna. Zlikwidowaliśmy stanowisko zastępcy komendanta, więcej strażników pracuje w terenie.
Zdaniem Grzegorza Nowosielskiego w przypadku straży miejskiej wątpliwości samorządów związane są z wykorzystywaniem fotoradarów. - U nas straż nie używa go od dłuższego czasu – dodaje.
Od czasu pierwszej kadencji Grzegorza Nowosielskiego zmienił się szef policji, a nowy w kwestii ewentualnej likwidacji straży miejskiej nie chce zajmować stanowiska. - Pracę straży miejskiej ocenia burmistrz. Ja zgodzę się z każdym jego rozwiązaniem, bo nie mam na to żadnego wpływu. Współpracujemy ze strażą miejską, tak samo jak z leśną czy pożarną. Ale jak jej nie będzie, to dla nas nie będzie koniec świata – komentuje insp. Adam Krzemiński.
 
Straż skontrolowali radni
W grudniu działalność straży miejskiej kontrolowali radni z komisji finansów, zapoznając się ze sprawozdaniem z działalności straży od stycznia do listopada 2012 r.
W tym czasie strażnicy podjęli 1.129 interwencji w sytuacjach m.in. nieprawidłowego parkowania, zaśmiecania, zagrożenia, jakie stwarzały bezpańskie psy, różnych awarii (np. dziury w jezdni, uszkodzenia sygnalizacji, znaków drogowych).
Wypisali 357 mandatów na 32.300 zł, w tym 102 za wykroczenia drogowe i 249 – sanitarno-porządkowe (głównie spożywanie alkoholu lub palenie papierosów w miejscach publicznych, niszczenie roślinności, niewłaściwe gospodarowanie odpadami). Za brak umowy na wywóz odpadów komunalnych ukarana została jedna osoba, pozbywanie się ich w sposób niezgodny z przepisami – 14. Wszczęto 261 postępowań w stosunku do osób, które mandatów nie zapłaciły w terminie.
Strażnicy zatrzymali 5 osób: 3 nietrzeźwe (zostały odwiezione do domów) i dwóch sprawców włamania. 
Ponadto straż miejska zabezpieczała 28 imprez i prowadziła liczne akcje, m.in. „Czyste miasto i gmina”, w ramach której skontrolowała 79 nieruchomości pod kątem posiadania umów na wywóz nieczystości i zlokalizowała 3 dzikie wysypiska. Podczas akcji „Zero tolerancji” przeprowadziła 36 kontroli sklepów z alkoholem, kontrolowała też zachowanie uczniów wokół szkół.
W wyszkowskiej straży zatrudnionych jest 11 strażników (w tym komendant) i jedna osoba cywilna. Pracują od poniedziałku do piątku w godz. 7 - 22. W piątki straż pełni, także nocą, służby z policją. Jeden ze strażników na stałe skierowany jest do służby ze strażą rybacką: przeprowadzono 87 wspólnych patroli, 427 kontroli (232 osoby zostały ukarane mandatami, 57 kg ryb złowionych z naruszeniem prawa zostało wrzuconych do wody).
Jak zapewnił radnych komendant straży Mirosław Wysocki, w miarę możliwości służby pełnione są również w soboty. „Z aktualnego stanu osobowego komisja widzi możliwość zaplanowania służb łączonych z policją w soboty w porze wieczorowo-nocnej, tak jak ma to dotychczas miejsce w piątki” – brzmi jeden z wniosków pokontrolnych.
Straż przeprowadza też systematyczne kontrole na targowisku miejskim, współpracuje z urzędnikami miejskimi i PINB. W jej obowiązkach jest również nadzór nad funkcjonowaniem centrum monitoringu wizyjnego miasta, choć znajduje się ono w komendzie policji, a przetarg na obsługę wygrała spółdzielnia „Szron”.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Udział w różnorodnych warsztatach artystycznych i sportowych koleżankom i kolegom z Zespołu Szkół w Rybienku Leśnym zaproponowała młodzież PaTportu...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa