Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


AKTUALNOŚCI: Zmarł Bolesław Wolski ps. Zasłona
20 lutego 2013 r. wieczorem w Olsztynie zmarł, po krótkiej chorobie, honorowy obywatel gminy Wyszków Bolesław Wolski (syn ostatniego przedwojennego burmistrza Wyszkowa, Stanisława Wolskiego), żołnierz Szarych Szeregów.  2 marca obchodziłby 86. urodziny.
 
Bolesław Wolski urodził się 2 marca 1927 r. w Kępie Nadbrzeskiej (obecnie w granicach Otwocka), jako jedno z czworga dzieci Wincentyny i Stanisława Wolskich. Jego ojciec, Stanisław Wolski, w latach 1931–39 był burmistrzem Wyszkowa, a w 1945 r. – został burmistrzem Bartoszyc.
Bolesław w Wyszkowie zamieszkał wraz z rodzicami w 1928 r. Tu skończył szkołę podstawową, gimnazjum i I klasę liceum. Już w październiku 1939 r. wstąpił do drużyny harcerskiej, zorganizowanej przez phm. Jerzego Rytla przy Polskim Związku Powstańczym. W 1940 r. wyszkowska drużyna została włączona do Szarych Szeregów. Przyjął okupacyjny pseudonim „Zasłona”. Miał 16 lat, kiedy został drużynowym oddziału Bojowych Szkół Szarych Szeregów (BS). Ukończył kurs instruktorski Wielkiej Dywersji i Szkołę Podchorążych „Agricola”. O uczniu o kryptonimie E-22 Stanisław Grzybowski w książce „Nadzieja z tamtych lat” napisał: najmłodszy ze wszystkich, nerwowy i ambitny. W tej klasie byli także m.in. Kazimierz Pióro „Perliczka”, Stanisław Grzybowski „Wicherski” i Mieczysław Jodłowski „Orlik”.
20 sierpnia 1943 r., wspólnie z harcerskim oddziałem Kedywu Warszawskiego, uczestniczył w akcji „Sieczychy”. W lipcu 1944 r. wstąpił do oddziału partyzanckiego AK pod dowództwem por. Mirosława Wyszyńskiego ps. Dołhun. Miesiąc później został ranny w akcji „Burza”; w rejonie Jadów – Tłuszcz. 
4 września 1944 r. do Wyszkowa wkroczyli Rosjanie. W 1945 r. Wolscy musieli opuścić nasze miasto. Bolesław zamieszkał u ciotki w Powsinie, gdyż rodzice wyjechali na Ziemie Odzyskane. Maturę zdawał w Warszawie,  gdzie w 1952 r. ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Podjął pracę w Olsztynie, gdzie mieszkał do chwili śmierci. Przez ponad 30 lat był wiceprezesem Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych RP w Olsztynie.
Ale Wyszków miał zawsze swoje miejsce w jego sercu. 23 września 2004 r. otrzymał honorowe obywatelstwo Gminy Wyszków. Powiedział wówczas: 
- Noszę w sercu dwa miasta. Dawny Wyszków z pajęczyną wąskich, brukowanych uliczek o nazwach dziś niebyłych, pełen nadbużańskiej zieleni i zapachu pól uprawnych, wcinających się w miasto, nieuregulowanym, ale jakże czystym Bugiem, malowniczymi odpustami i jarmarkami, Kurpiankami w pięknych, tradycyjnych strojach, ubieranych przed przybyciem do miasta... Tych zachwytów wystarczyłoby na poemat o mieście naszej młodości. Nowy Wyszków to powód do dumy. Obecny w przewodnikach turystycznych, folderach promujących jego walory. Własne środki przekazu, w tym prasa na dobrym poziomie, pozwalają na śledzenie bujnego życia miasta. Górująca ponad wszystkim atmosfera lokalnego patriotyzmu to wielki atut wiecznie żywego Wyszkowa, którego obywatelstwo przyjmuję z ogromną wdzięcznością. Boże, pobłogosław miasto, które przygarnęło mnie z rodziną, nauczyło cenić przyjaźń, naukę, kochać nade wszystko Polskę.
Był skarbnicą wiedzy o dawnym Wyszkowie. Miał wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Zasługi ZHP z mieczami, Krzyż AK.
Cześć Jego pamięci!
Elżbieta Szczuka
 
*
26 lutego o 13.00 w kaplicy Domu Pogrzebowego „Apokalipsa” w Wyszkowie przy ul. Pułtuskiej odbędzie się symboliczna uroczystość pożegnania Bolesława Wolskiego, w której wezmą udział między innymi władze Wyszkowa i przedstawiciele Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Olsztynie, gdzie Bolesław Wolski mieszkał.
 
 
 
 
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2013-02-21 18:59
~pwd
Wielka strata. Czy jeszcze żyją ci harcerze, którzy brali udział w akcji w Sieczychach?
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
- do swoich rówieśników zwraca się licealistka Katarzyna Kamińska, która 3,5 miesiąca temu uległa poważnemu wypadkowi. Z szerokim uśmiechem na ustach...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa