Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


W bibliotece czytamy też malarstwo
Wykład „Tajemnice gotyckich madonn”  zainaugurował w miejskiej bibliotece cykl czwartkowych warsztatów „Czytamy malarstwo”. Kulturoznawca Jarosław Górski w interesujący sposób opowiadał, jak należy patrzeć na dzieło sztuki, objaśniał znaczenia i symbolikę zawartą w gotyckich obrazach.
- My nie tylko wypożyczamy i czytamy książki, ale czytamy też malarstwo – powitała przybyłych na wykład dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko. – Dzisiaj rozpoczynamy cykl spotkań poświęconych interpretacji dzieł sztuki. Na początek zajmiemy się gotyckimi madonnami i ich tajemnicami.
Warsztaty prowadzi Jarosław Górski – pisarz, krytyk literacki, kulturoznawca, propagator kultury. Zauważył, że w dzisiejszym świecie obrazy otaczają i atakują widza z każdej strony – obrazy tradycyjne, dzieła sztuki, ale przede wszystkim obrazy w mediach elektronicznych, teledyskach, reklamach, czasopismach. Najczęściej odbieramy je w powierzchowny, płytki sposób, bo one cały czas się zmieniają. A głęboki odbiór sztuki wymaga czasu.
- Sztuką to w dawnych czasach było to, co nie było naturalne. Było sztuczne, stworzone nie przez naturę, lecz przez człowieka, przez ludzki geniusz, większy lub mniejszy. Dziś sztuka otacza nas z każdej strony; niestety, najczęściej marnej jakości.
Główną treścią spotkania była analiza obrazu holenderskiego malarza Roberta Campina (1380-1444) „Zwiastowanie”, będącego centralnym fragmentem tryptyku ołtarzowego. Obraz przedstawia moment, w którym Maria dowiaduje się od Archanioła Gabriela, że została wybrana na matkę Syna Bożego.
- Obraz był malowany z przekonaniem, że będzie oglądany bardzo długo, że ktoś, kto przyjdzie do kościoła, będzie się długo przy nim modlił (w XIV- XV wieku msze trwały po 5-6 godzin). Ten obraz był malowany dla ludzi, którzy oglądać go będą wielokrotnie. Chodziło o to, by oglądający taki obraz z jednej strony obcowali z Pismem Świętym, a z drugiej strony, żeby się nie nudzili, żeby odczytywali z niego różne treści, żeby poruszał ich wyobraźnię. (...) Dziś nawet arcydzieła wielkiej sztuki nauczyliśmy oglądać się w sposób powierzchowny.
W analizę obrazu Campina (a później innego średniowiecznego malarza Jana van Eycka) aktywnie włączyli się uczestnicy spotkania. Zwracali uwagę na wiele „dziwactw” zawartych w obrazie, ale okazywało się, że wszystko to ma sens i symbolikę, dla współczesnych nie zawsze czytelną. Np. biały ręcznik symbolizuje czystość i dziewictwo Marii, gotycka snycerka – chrześcijański kościół, duchową głębię, ława z figurkami lwów – nawiązuje do świątyni żydowskiej, osiemnastokątny stół – bo jest 18 zapowiedzi, że Dziewica urodzi syna, który będzie Zbawicielem. Zdmuchniętą świeca współczesnym odbiorcom sztuki kojarzy się ze śmiercią, wtedy nawiązywała do momentu poczęcia człowieka.
W czwartek, 14 marca, tematem warsztatów w bibliotece będzie „uczta jako metafora”, a 21 marca – „Sekrety martwych natur”. Spotkania będą odbywały się do 27 czerwca.
Dyrektor biblioteki zaprosiła do biblioteki  na wernisaż malarstwa Tatjany Semane, żony ambasadora Łotwy w Polsce, który odbędzie się 19 kwietnia.
ES
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2013-03-19 19:10
~Jerzyk
brawo biblioteka! kurs jest super! :)
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa