Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


DŁUGOSIODŁO: by czas nie zaćmił i niepamięć...
W tym roku wypada 150. rocznica wybuchu powsta-nia styczniowego. W powiecie miały miejsce różne inicjatywy, upamiętniające to wydarzenie. 26 lutego w Starym Bosewie odbyła się konferencja naukowa z udziałem historyków z renomowanych uczelni, zaprezentowano również wybrane eksponaty z Muzeum Wojska Polskiego.
Konferencję zorganizowali gmina Długosiodło oraz powiat wyszkowski. Uczestniczyli w niej m.in. samorządowcy z Długosiodła i ościennych gmin, nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski, nauczyciele, członkowie Klubu Seniora, kombatanci, uczniowie ze szkół w Długo-siodle oraz z trzech wyszkowskich (I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół nr 1 i 2). Zebranych powitały dyrektor GCKSiR Ewa Krysiak oraz dyrektor Zespołu Szkół w Starym Bosewie Beata Rydzewska. Prelekcje gości poprzedził występ dzieci ze szkoły podstawowej w Długosiodle, przygotowanych przez Julitę Gąsiewską. Rozpoczęły go od poloneza, w programie znalazły się m.in. utwory związane z powstaniem styczniowym: „Hej, strzelcy wraz” czy „W krwawym polu”. Zostały wręczone nagrody w konkursie plastycznym „Powstanie styczniowe w Puszczy Białej”: W kategorii kl. I-III nagrody otrzymali: Jakub Kaniewski, Wiktoria Samsel i Bartosz Andruszkiewicz, w kat. kl. IV-VI – Weronika Andruszkiewicz, Cezary Skarpetowski i Bar-tłomiej Andryszczyk.
– Propozycja obchodów powstania wyszła od prezydenta Komorowskiego – przypomniał Stanisław Jastrzębski. – 22 sty-cznia odbył się objazd po miejscach pamięci narodowej. Na początku XXI w., my współcześni, możemy nasz współczesny patriotyzm i jego pojmowanie odnieść do sytuacji sprzed 150 lat.
Starosta Bogdan Pągowski zapowiedział odsłonięcie we wrześniu tablicy pamiątkowej w Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku, gdzie mieścił się szpital powstańczy. Zmarło w nim 50 powstańców, zostali pochowani na cmentarzu w Brańszczyku. O popowsta-niowych losach bohaterów, małych potyczkach i dużych bitwach mówili prof. Jolanta Sikorska-Kulesza z Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Adam Dobroński z Uniwersytetu w Białymstoku. Zbiory Muzeum Wojska Polskiego z okresu Powstania Styczniowego zaprezentował kustosz Mikołaj Kubacki.
– Powstanie styczniowe jest o tyle trudnym obiektem do badania, że zbiory są rozproszone – stwierdził. – Muzeum Wojska Polskiego założył Józef Piłsudski, który powstanie otaczał wielką estymą. Trudności w pozyskiwaniu tych pamiątek wynikają z niszczącego upływu czasu, obawy przed represjami za posiadanie broni, mundurów, itp. Dlatego wszelkie rzeczy, nawet drobne, są cenne.
Kustosz opowiadał o powstaniu poprzez historię rzeczy: broni, mundurów, chorągwi, rzeczy osobistych, itp.
Klub Seniora zaprezentował wystawę z archiwalnymi rodzinnymi zdjęciami oraz przedmioty wykonane na Przystanku Rękodzieło (głównie ozdoby wielkanocne, cieszące się dużym zainteresowaniem, a także rzeźby, palmy wielkanocne, biżuterii i origami 3D). Wystawa utrzymana była w klimacie ludowym Puszczy Białej.
– Współczesna Europa staje się Europą regionów, nie państw, mieszkańcy subregionów starają się znaleźć coś, co można zaoferować innym – na zakończenie zaznaczył Stanisław Jastrzębski. – Mamy piękny dorobek wielu pokoleń. Dlatego z panem starostą postanowiliśmy zainicjować dotarcie do najdalszych historycznych zapisków poświęconych tym stronom. Jeśli powstałoby coś takiego na terenie też sąsiednich powiatów, powstałby przepiękny szlak historyczny. Musimy szukać swojego pomysłu na siebie i tożsamości we współczesnym świecie.    
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2013-03-16 06:40
~Stasiulek kombinatorek
"Współczesna Europa staje się Europą regionów, nie państw". T.W" Michał" chyba na głowę upadłeś. Oj Stasiulku kombinatorku byłeś, jesteś i zostaniesz człowiekim pogardy.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej było przyczyną groźnie wyglądającej kolizji w centrum Wyszkowa, do której doszło we wtorek 7 czerwca. Opel, uderzony...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa