Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


LIST DO REDAKCJI: Rodziny nie powinny być karane opłatami za śmieci
List otwarty do burmistrza miasta i gminy Wyszków Grzegorza Nowosielskiego w imieniu rodzin wielodzietnych.
W związku ze zmianami, które mają wejść od 01.07.2013 dotyczącymi wywozu nieczystości komunalnych stałych (śmieci), uważamy za niesprawiedliwe i krzywdzące wyliczenie opłat za ich wywóz w zależności od ilości zamieszkujących daną posesję osób, zamiast ilości rzeczywiście wyprodukowanych śmieci .
Czy którykolwiek z decydentów wziął pod uwagę i tak już mało ciekawy los rodzin wielodzietnych o niskich dochodach w przeliczeniu na jedną osobę?
Dlaczego w Waszej „superulotce” dotyczącej odpadów komunalnych 2013 nie podaliście przykładu, ile zapłaci rodzina z większą liczbą dzieci?
Dlaczego władza zamiast popierać rodziny wielodzietne, jawnie działa na ich szkodę i zamierza niesłusznie wyłudzić od nich pieniądze, których i tak brakuje?
Dlaczego chcecie odebrać nawet to, co uda się zaoszczędzić?
Jednym słowem najbardziej na nowych zmianach ucierpią rodziny wielodzietne, którym i tak się nie przelewa.
A co z rodzinami, które produkują niewielką ilość śmieci?
Żeby udowodnić, że jest to możliwe, podaję przykład własnej rodziny.
Nasza rodzina składa się z sześciu osób: mąż, żona i czwórka dzieci w wieku 13 lat, 12 lat, 2 lata, 3 miesiące. Na utrzymanie pracuje jedynie mąż. W związku z tym żyjemy bardzo oszczędnie, a co za tym idzie – produkujemy bardzo małą ilość śmieci, które już od dawna segregujemy. Dlatego jestem w stanie stwierdzić, ile możemy ich faktycznie wyprodukować. I tak jest to: 1 raz na miesiąc 120 litrowy worek plastiku, 1 raz na trzy miesiące 80 litrowy worek szkła. Metal, tj. puszki, zbieramy, by potem sprzedać je w skupie. Papier miękki, typu torebki po cukrze, mące, miękkie kartony używamy jako rozpałki do pieca; papier śliski dzieci zanoszą na zbiórkę makulatury do szkoły. Odpady zielone i organiczne kompostujemy, by potem wykorzystać je jako nawóz do ogródka. Śmieci, których już nie da się segregować, zostaje niewiele. Jest to często niepełny kontener 120 litrowy – jeden raz na dwa tygodnie.
Rodziny takie jak nasza powinny być przykładem za taką postawę i nie powinny być karane opłatami za śmieci, których nie są w stanie wyprodukować. Dlatego opłaty powinny być wyliczone od rzeczywistej ilości wyprodukowanych śmieci, a nie ilości osób żyjących we wspólnym gospodarstwie domowym.
Liczę, że pan burmistrz sprawiedliwie i uczciwie podejdzie do tej sprawy.
Justyna Tchórzewska 
mieszkanka Wyszkowa
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2013-03-24 23:21
~do loki i szuszu
Jeśli kiedykolwiek zostalibyscie burmistrzami, robilibyscie to samo co burmistrz. Bo patrzylibyscie na Gmine z innej perspektywy. Znalibyscie koszty i musielibyście je rozliczyć na mieszkańców. Pokrzykiwać jest łatwo, gorzej podejmować nie zawsze popularne decyzje.
2013-03-24 08:26
~wwy
Okazuje się, że gdy przychodzi do zapłaty za śmieci to nikt ich nie produkuje.Dopiero później odnajdujemy tony śmieci wysypane w pobliskich lasach i łąkach. O \"ekologicznej\" postawie takich rodzin jak opisana może świadczyć istnienie setek minispalarni śmieci w Wyszkowie. Wystarczy odwiedzić osiedla domów jednorodzinnych w okresie jesienno-zimowym aby przekonać się o czym piszę.
2013-03-21 15:58
~lulu
Nasze władze potrafią zarobić na najbiedniejszych. Niech zwolnią niepotrzebnych pracowników w gminie. Dzięki śmieciom dostanie pracę kilka osób. Ciekawe kto to będzie?
2013-03-21 14:55
~loki
Tak wygląda polityka lokalnego układu, że najważniejsza jest ciepła posadka a ludzi ma się gdzieś. Czekam na wybory, żeby wywalić na śmietnik darmozjadów z burmistrzami na czele.
2013-03-21 01:57
~szuszu
No coz referendum o nowych wyborach konieczne. Trzeba zacząć zbierac podpisy. Jak mozna dwukrotnie zwiększyć stawki a niektorym jeszce więcej?
2013-03-20 22:05
~www
No właśnie urzędnicy siedzą i myślą jak dokopać społeczenstwu juz problem szkół rązwiązali zwalniając sprzątaczki.Teraz biorą się za odpady śmieciowe szkoda, ze nie biorą się za swoich nie potrzebnych urzędnikow tu oszczędności,a w gminie przyjecia jakie to żałosne.Mam nadzieję,ze w końcu ktoś się wezmie za ten bałagan i zrobi z tym porządek.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa