Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Mniejszy podatek dla mieszkańców bloków?
Spostrzeżenia do nowych lokalnych przepisów dotyczących odbioru śmieci, które wejdą w życie z dniem 1 lipca, władzom Wyszkowa zgłosiła największa spółdzielnia mieszkaniowa. „Przyszłość” wnioskuje przede wszystkim o zmniejszenie podatku o 30% i wyznaczenie inkasentów, przejęcie przez gminę obowiązku wyposażenia mieszkańców w pojemniki na odpady, zmianę rozliczania podatku z kwartalnego na miesięczny oraz zapisów określających częstotliwość odbierania odpadów.
Tzw. przepisy śmieciowe rada miejska uchwaliła pod koniec grudnia ubiegłego roku. Obecnie urzędnicy i radni pracują nad zmianami, na które pozwoliła nowelizacja ustawy. Dyskutują między innymi nad wnioskami SM „Przyszłość”.
 
Płatności: mniejsze i częściej
W grudniu rada miejska uchwaliła miesięczne stawki podatku na poziomie 10,46 zł za śmieci segregowane i 16,66 za niesegregowane od osoby. Zdaniem władz spółdzielni w przypadku zabudowy wielorodzinnej opłata powinna być zmniejszona o 30%. Nowelizacja ustawy pozwala na różnicowanie stawek dla zabudowy miejskiej i wiejskiej oraz w zależności od rodzaju zabudowy. „Koszt odbioru, czyli koszt m.in. paliwa, pracochłonność z budynków wielorodzinnych jest znacznie mniejszy niż z zabudowy jednorodzinnej” – argumentują władze „Przyszłości”. – „Do tej pory mieszkańcy za odbiór odpadów, m.in. z tego powodu, płacili mniejsze stawki i nie powinny one gwałtownie wzrosnąć tylko dlatego, że się je uśrednia i inny podmiot odpowiada za tę gospodarkę.”
Zdaniem spółdzielni opłata za odbiór śmieci powinna być rozliczana nie raz na kwartał, lecz raz na miesiąc („do 10. dnia następnego miesiąca za dany miesiąc”). „Podatek tzw. śmieciowy będzie kosztem bieżącym utrzymania gospodarstwa domowego. Ze względu na jego wysokość, płacenie go z góry będzie wymagało kredytowania się przez podatników. Gmina zaś będzie te środki trzymała na lokacie. Jest to społecznie niesłuszne i niesprawiedliwe” – uzasadnia.
Przepisy powinny również określać, co uznaje się za selektywną zbiórkę odpadów. Spółdzielnia wnioskuje, by w zabudowie wielorodzinnej było to nie mniej niż 80% objętości frakcji, dla której przeznaczony jest dany rodzaj pojemnika, jednorodzinnej - nie mniej niż 95%. „Należy (…) dać mieszkańcom - podatnikom czas na należytą edukację i zorganizowanie segregacji” – uważają władze „Przyszłości”.
Poza tym przepis dotyczący kar za niewywiązywanie się z segregacji śmieci uderzy w spółdzielnie, które od dawna borykają się z podrzuceniem śmieci do osiedlowych kontenerów.
 
Inkasenci – z wynagrodzeniem
Zgodnie z nowymi przepisami, to spółdzielnie będą musiały egzekwować podatek od swoich mieszkańców. W efekcie mieszkańcy bloków zostaną podwójnie obarczeni kosztami egzekucji od osób unikających płacenia. Po pierwsze - zostały już one wliczone przez gminę do stawki podatku, po drugie – koszty egzekucji poniesie również spółdzielnia. Dlatego władze „Przyszłości” proponują zarządzić „pobór opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w drodze inkasa oraz wyznaczyć inkasentów, administratorów, zarządców zasobami wielorodzinnymi i określić wysokość wynagrodzenia za inkaso”.
„Ponadto oczekujemy zawarcia umowy-porozumienia w kwestii odpłatności za pozostałe czynności, czyli m.in. ewentualne rozniesienie, zebranie, złożenie deklaracji – czytamy w piśmie do burmistrza. Inne rozwiązania, zdaniem spółdzielców w całej Polsce, są niezgodne z konstytucją, czego wyrazem jest zaskarżenie ustawy do trybunału. „Orzeczenie to zapadnie za około dwa lata a problem ten możemy rozwiązać już dziś” – uważa „Przyszłość”.
 
Odbiór śmieci – trzy razy w tygodniu
Uchwalone w grudniu przepisy mówią, że w zabudowie wielorodzinnej śmieci mają być odbierane nie rzadziej niż raz na tydzień i w każdym czasie, kiedy zaistnieje taka konieczność. Spółdzielnia proponuje zmienić zapis na „nie rzadziej niż trzy razy w tygodniu w poniedziałek, środa, piątek z wyjątkiem, gdy dni te wypadają w święta oraz w dni poprzedzające dni świąteczne i w każdym czasie, kiedy zaistnieje taka potrzeba”.
Taki zapis, zdaniem spółdzielni, jest bardziej precyzyjny: „Tak ustalona częstotliwość daje większą gwarancję niezalegania odpadów i uniknięcia konfliktu z ich odbiorcą co do terminów odbioru. Proponowana przez nas częstotliwość była stosowana w spółdzielni i się sprawdziła”.

Pojemniki – niech zadba gmina
Spółdzielnia proponuje, by gmina - w ramach opłaty - przejęła obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymania ich w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.
Zarząd i rada nadzorcza spółdzielni wskazują, że administratorzy budynków wielorodzinnych, ze względu na brak zaplecza, myjni z oczyszczalnią ścieków i urządzeń, nie mają technicznej możliwości naprawy i mycia pojemników. „Robienie tego każdy na „swoją rękę” doprowadzi do odprowadzania nieczystości po myciu gdzie popadnie” – czytamy w uzasadnieniu.
 
Zmiany w przepisach śmieciowych, również w kontekście propozycji SM „Przyszłość”, burmistrzowie i radni omawiali podczas spotkania w poniedziałek 18 marca. Do chwili zamknięcia tego numeru NW rozmowy trwały. Do tematu powrócimy więc w kolejnym wydaniu.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2013-03-24 19:33
~aaa
Jedno proste pytanie czy ktoś widział aby smieciarki osobno zabierały papier ? plastik ? i resztę odpadów ? Przecież posegregowane odpady i tak za każdym razem są zbierane przez jendą smieciarkę. Czy to nie jest czysta paranoja
2013-03-21 08:52
~Sowa
W ustawie nie dokonano uscislenia definicji, kto jest wlasciciekem budynkow wielolokalowych pozostajacych w zarzadzie wielolokatowym , nieprawdaz ? Brak rowniez kwot granicznych jaka gmina moze przyjac odnoszac sie do ilosci mieszkancow .Odpowiedz gminy mozna przewidziec !
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
- do swoich rówieśników zwraca się licealistka Katarzyna Kamińska, która 3,5 miesiąca temu uległa poważnemu wypadkowi. Z szerokim uśmiechem na ustach...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa