Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Koncert pamięci Wacława Główczyka
Pedagog, animator kultury, entuzjasta kultury ludowej i jej niestrudzony popularyzator. Tak Wacława Główczyka, który zginął tragicznie w 2003 r., pamiętają jego współpracownicy i uczniowie. W niedzielne popołudnie 10 marca Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków”, ostatni zespół prowadzony przez Wacława Główczyka, dał w domu kultury koncert, który dedykował swojemu założycielowi.
Wacław Główczyk urodził się w 1944 r. w Somiance. Zginął w wypadku samochodowym w 2003 r. w Wyszkowie. Z wykształcenia by pedagogiem i choreografem. Jako nauczyciel pracował w szkołach w Leszczydole Starym i Somiance, Zespole Szkół Zawodowych, Szkole Podstawowej nr 5. Kierował ośrodkami kultury w Wyszkowie, Ostrołęce i Somiance. W 1965 r. założył ludowy zespół przy Zespole Szkół Zawodowych, którego jakby kontynuacją jest Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków”, działający od 2001 r. w szkole w Leszczydole Nowinach. 
Zespół nadal rozwija się i kształci tanecznie kolejnych młodych ludzi. Występuje z sukcesami na scenach polskich i zagranicznych. Nie jest jedynym śladem, który pozostawił po sobie Wacław Głowczyk. Z jego inicjatywy powstały też „Przepióreczka” w Jackowie Górnym i „Promyk” w Zespole Szkół w Zabrodziu.
 
Piękny koncert
- Moje koleżanki i koledzy zarazili się folklorystyczną pasją bezpośrednio od pana Wacława – zaznaczyła prowadząca koncert Angelika Sarnacka. 
Na widowni zasiedli przyjaciele i sympatycy zespołu, rodziny członków. Obejrzeli piękny koncert. W bogatym programie znalazł się polonez w wykonaniu absolwentów. Obecny skład zaprezentował folklor m.in. z terenu Puszczy Białej, Śląska, Kaszub. Różnorodne prezentacje przeplatały się niczym kolory w wełnianym pasiaku. 
„Chodzony od Wyszkowa” zajmuje szczególne miejsce w repertuarze zespołu. Słowa, które podkreślają znaczenie szacunku dla swoich  korzeni, napisał Wacław Główczyk. Zabawy łowickie zaprezentowali debiutanci, najmłodsza grupa. Przedstawili też „Kaszubskie abecadło” oraz obrazek oparty na popularnym wierszu Juliana Tuwima „Rzepka”, entuzjastycznie przyjęty w tamtym roku przez publiczność francuską, zwłaszcza w Disneylandzie. Natomiast premierowe było wykonanie obrazka „Dwa Michały”. Występy najmłodszych zostały szczególnie ciepło przyjęte przez publiczność. 
Rozruszają wyszkowską młodzież?
– Poziom zespołu rośnie, tańczą w nim dzieci ze szkoły, w żaden sposób „nieprzebierane” – Piotr Skawski chwali swój zespół. – To ciężka praca, wymagająca zaangażowania ich i rodziców. Ćwiczymy przez ok. 4 godziny tygodniowo, a w sezonie czasem w każdy weekend.
Choreograf  przyznaje, że marzy mu się utworzenie zespołu młodzieżowego. Wiele dzieci po zakończeniu szkoły zostawia taniec. Aby nie zabrakło ich następców, już kilkoro przedszkolaków uczestniczy w zajęciach tanecznych. 
– Jest u nas wiele osób, znających się na folklorze i lubiących pracę w tej materii, a póki są chęci, siły się znajdą – twierdzi. – Jeszcze rozruszamy wyszkowską młodzież. A może znajdą się chętni dorośli?
Kierownikiem zespołu jest Krzysztof Ochmański, kierownikiem muzycznym Czesław Kwiatkowski, a artystycznym Piotr Skawski. Zespołowi towarzyszyła kapela w składzie: Czesław Kwiatkowski, Stanisław Kadłubowski, Bartosz Ćwik i Anita Jędrzejczak. Wystąpili: absolwenci - Sylwia Badecka, Joanna Bloch, Karolina Kozon, Wioletta Pudlis, Olga Rutkowska, Angelika Sarnacka, Natalia Siatkowska, Karolina Zbrzeźniak, Maciej Długołęcki, Bartek Kowalczyk, Mateusz Mróz, Przemysław Mróz, Hubert Pudlis, Marcin Salwin, Paweł Szymański, a także: Aleksandra Damętka, Zuzanna Idzkiewicz, Anna Iwańska, Roksana Jeż, Karolina Kowalska, Katarzyna Kowalska, Natalia Kowalska, Julia Ochmańska, Małgorzata Ochmańska, Martyna Ochmańska, Klaudia Sarnacka, Hanna Skawska, Jagoda Skawska, Patrycja Subzda, Paulina Świeżek, Maria Winkler, Karolina Zięba, Kornelia Żmijewska, Daria Żuchowska, Hubert Aksamitowski, Bartek Baliński, Albert Durka, Bartosz Durka, Piotr Durka, Jan Książek, Wiktor Mikołajczyk, Szymon Piecychna, Bartosz Pomaski, Kacper Rozenek, Tomasz Słowicki, Jakub Wójcik, Jakub Zbrzeźniak, Przemysław Zięba, Michał Żmijewski, Oskar Żuchowski.
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Od 25 czerwca gmina i Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na plażę przy moście samochodowym. Woda w Bugu pozytywnie przeszła badania sanepidu. Wkrótce...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa