Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Kim jesteś?
W piątek i sobotę, 22 i 23 marca, ok. 1500 osób obejrzało w WOK Hutnik spektakl „Kim jesteś?” Wyszkowskiego Teatru Tańca. Drugie przedsięwzięcie tego typu (po „Być albo śnić” z czerwca 2011 roku), przygotowane pod kierunkiem choreografów Martyny Busławskiej i Łukasza Prochackiego, z muzyką (w przeważającej części) Tomasza Busławskiego, bardzo życzliwie zostało przyjęte. Wywołało emocje, nawet łzy oraz dyskusje dotyczące interpretacji i przesłania przedstawienia.
Bohaterkami opowiedzianej przez ruch i muzykę  historii jest pięć dziewcząt, dla których ważne w życiu jest zupełnie coś innego. Łączy je to, że żyją w swoim świecie, jakby za ścianą. Gdy pojawiają się na scenie swoją różnorodnością od razu budzą zaciekawienie. Kimberley (Ola Bryl) skupia się na swoim wyglądzie, Hanka (Paulina Paź) – to typowa matka Polka, tzw. kura domowa, w wygodnej, nijakiej sukience, Sonia (Karolina Pietruchowska)– bizneswoman, szybka i zdecydowana, co podkreśla też strój (czarne spodnie i biała bluzka), Aga (Karolina Jastrzębska) - odrzucona wielbicielka hip hopu w dresach oraz Malina (Malwina Turek) – zwariowana malarka. Swoje światy ukazują w tańcu. I wtedy pojawia się Gabriela (Martyna Wiśniewska). Uświadamia im, że mają problem, są zamknięte w swoich światach. Czy im to wystarcza? A może czegoś potrzebują?  Okazuje się, że odwagi, tolerancji, akceptacji, prawdy, relacji z innymi. Gabriela prowadzi je do przemiany. Mają w tym swój udział, jak i w życiu, mężczyźni (tancerze: Marcin Pela, Artur Bajll, Łukasz Gilewicz, Robert Fogl, Łukasz Prochacki).
Po przemianie w postacie dziewcząt wcielają się zawodowe tancerki: Karolina Biegaj, Dorota Janowska, Monika Cyngot, Ada Piechówka i Monika Zawadzka.   
To pokrótce fabuła wymyślona przez twórców spektaklu, co nie znaczy, że jedyna interpretacja.
- Teatr tańca pokazuje pewne historie, przekazuje ludzkie emocje i wartości. Pobudza wyobraźnię także widza – powiedziała w NW, zapowiadając premierę, Jolanta Wiśniewska.
I rzeczywiście to przedstawienie zainspirowało wielu do szukania odpowiedzi na pytanie postawione w tytule „Kim jesteś?” Wzbudziło emocje, nawet łzy, co jest zasługą nie tylko układów choreograficznych Martyny Busławskiej i Łukasza Prochackiego (którzy sami też tańczyli), kunsztu młodych wyszkowskich tancerzy i ich starszych kolegów z Warszawy, ale także muzyki, w dużej części specjalnie napisanej dla tego spektaklu przez Tomasza Busławskiego. 
Odbyło się sześć bezpłatnych spektakli, które obejrzało ok. 1500 osób. W trzech jako support wystąpili najmłodsi uczniowie (4-15 lat) Jolanty Wiśniewskiej, Martyny Busławskiej i Łukasza Prochackiego, trenujący w siedmiu grupach. – Ich występ nazwaliśmy „Idzie wiosna” – relacjonuje pani Jola - był wesoły, kolorowy i optymistyczny. Gdy Michał Laskowski śpiewał „Pomaluj mój świat”, dzieci malowały tęczę, którą zaniosły swoim rodzicom.
Środki na wystawienie spektaklu zebrała Fundacja Wyszkowskiego Teatru Tańca, której prezesem jest Jolanta Wiśniewska.  Usłyszała wiele ciepłych słów, odebrała wiele gratulacji i SMS-ów. Cieszy ją to, bo było warto pokonać trudności i wystawić spektakl.  
- To był przepiękny spektakl – dzieli się swoimi wrażeniami Adama Warpas (który już po pierwszej premierze zadeklarował wsparcie dla teatru tańca)  -  o bardzo wysokim poziomie artystycznym. Wzruszający, budzący emocje, ale także refleksję. Szczerze gratuluję zarówno autorom,  jak i artystom – ich twórczość jest dowodem, że to niezwykle zdolni i wrażliwi ludzie. Cieszę się, że tak świetnie się rozwijają. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz zaistnieją na wyszkowskiej scenie. Wierzę, że uda im się także poza Wyszkowem, bo naprawdę są tego warci.
 Elżbieta Borzymek
fot. ES

Podziękowania dla

Burmistrza Wyszkowa, Grzegorza Nowosielskiego – współorganizatora widowiska, dyrektora WOK Hutnik Mariusza Kowalskiego, Adama Warpasa, Polskiego Banku Spółdzielczego, Nadleśnictwa w Wyszków, Rdzewiejących Niezbędników, tygodników „Nowy Wyszkowiak”, „Głos Wyszkowa”, „Wyszkowiak”, Kabaty Dance Studio, I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida, Baru Popularnego, Emila Malanowskiego, Artura Laskowskiego, Piotra Płochockiego, Lidii i Marka Napiórkowskich, Anny Morki, pracowników WOK Hutnik, Ireny Filipowicz, Michała Borka, Filipa i Klaudii Korzuśnik oraz Marty Adler
Fundacja Wyszkowski Teatr Tańca
prezes Jolanta Wiśniewska

 
 
 
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2013-04-03 09:39
~wyszkowiak
Bylem,widzialem wielki słowa uznania dla wszystkich instruktorów.Pragne zwrócić uwage że ta masa naszych dzieci cwiczy katem w wynajmowanych salach gdzies na miescie. W DK Hutnik nie ma dla nich miejsca bo tam rzadzi klika od Sylaby.Nie rozumiem dlaczego nie moga cwiczyc w miejscu do tego dedykowanym jakim jest DOM KULTURY ? I to pytanie zadaje miejscowym władzom i dyrektorowi osrodka? Drodzy mieszkancy, docencie wysiłki ludzi którym sie chce cokolwiek zrobic dla naszych dzieci, mimo ogromnych przeszkód.
2013-03-31 19:11
~Szałajda
Podziękowania dla Grzegorza Nowosielskiego - współorganizatora widowiska! Powinno być: dla Grzegorza Nowosielskiego współodpowiedzialnego za pognanie dzieci z "Hutnika"
2013-03-31 14:15
~Rodzic
wracając do różnicy poziomu tańca między dziećmi a uczestnikami WTT. Dzieci, które przychodzą na zajęcia mają około od 5 do 15 lat. Przychodzą na zajęcia aby się bawić i przy taym nabierają pewnych nowych ruchów, nie nalezy wymagać od nich nie wiadomo jakich umiejętności skoro dopiero uczą się tańczyć. Starsze dziewczęta mają za sobą kilka przetańczonych lat i od nich można wymagać równości w tancu. NIe przesadzajmy drodzy panstwo. Moje dzieko wystąpiło i też jestem z niego dumna, pomimo wszystkiego.
2013-03-28 14:33
~BARBARA
NIC SIĘ NIEPODOBA --TRZEBA ZROBIĆ WSZYSTKO ALBO JESZCZE WIĘCEJ BY RATOWAĆ MŁODZIEŻ Z BEZCZYNNOŚCI TAK OLBRZYMIA DEMORALIZACJA MŁODZIEŻ OBECNIE W WYSZKOWIE . PODERWIJMY ICH DO DZIAŁANIA ,NIECH REALIZUJĄ SIĘ CHŁONĄC WIEDZĘ BY W PRZYSZŁOŚCI NIE MUSIELI KORZYSTAĆ MOPS MŁODZEŻ JEST NASZĄ WIARĄ I NADZIEJĄ
2013-03-28 10:10
~Józef
Drodzy Państwo! Powinniśmy się cieszyć, że naszym dzieciom z Wyszkowa w ogóle się jeszcze chce. Powinniśmy to docenić i ja to czynię. Ale nie ukrywam, że mnie również nie spodobał się pomysł wykorzystania tańczących osób z poza Wyszkowa. To „wyszkowski” teatr? Martwi mnie także przepaść jaką zobaczyłem między występami dzieci i młodzieży przed, a przedstawieniem „Kim jesteś?”. Nie wymagam aby przedszkolaki tańczyły jak dorośli, ale czemu taka różnica skoro uczą ich Ci sami nauczyciele? Nie chcę nikogo urazić, doceniam trud, ale takie są moje przemyślenia.
2013-03-28 09:55
~ala
byłam, jestem zachwycona... tylko w odbiorze przeszkadzała mi rozgadana grupa niezainteresowanej czy niekulturalnej młodzieży, penie to był ukasz ze swoimi kolegami...
2013-03-27 22:14
~autor
No właśnie. Taki np Van Gogh to pewnie jadł tylko kaszankę i salceson albo jeszcze gorsze paskudztwa i dlatego współcześni go nie cenili. Nie od dziś wiadomo, że na sztuce najlepiej znają się dobrze i modnie odżywieni salonowcy
2013-03-27 20:38
~wawa
Są ludzie,którzy żrą tylko kaszankę i salceson,na sztuce się nie znają a komentują i krytykują.
2013-03-27 19:43
~ukasz
bylem z klasa, wynudzilismy sie straszliwie. zaraz pewnie wszyscy mnie zjadą, że nic nie zrozumialem, ale trudno. mnie ta historia nie urzekla.
2013-03-27 19:34
~sebastian28
byłem, widziałem, mega mi się podobało!!! to było CoŚ !!! podziwiam, i gratuluję! było widać mnóstwo pracy! taniec na najwyzszym poziomie w mieście! jaram się tym i do tej pory myslę o tej sztuce! te wystepy dały do myślenia i refleksji! od jutra zapisuje dziecko na zajęcia do wisniewskich! :)
2013-03-27 11:27
~Basia
Gmina dofinansowuje cenne inicjatywy i WTT do takich nalezy. Brawo!
2013-03-27 09:23
~a-z
o dofinansowaniu z GMINY można było przeczytać w lokalnej prasie, podobnie jak o bezpłatnym udostępnieniu domu kultury wraz z obsługa. ładny prezent. tez bym taki chcial.
2013-03-27 09:07
~stokrotka
nie wszystkim musi podobac sie ten spektakl, ale po co od razu krytyka kornelu?! Byles, widziales kornel?skąd wiesz, ile wzieli kasy (i czy wzieli) ze tak jęczysz? a-z ,jak chcesz wysokiej kultury to jedz do teatru Narodowego! jesli ktos przyjechal z zewnatrz to nie mozna od razu stękac! bylo pieknie!nasze dziewczeta wykonaly super prace a p. Wisniewskiej naleza sie wilekie brawa :)
2013-03-27 08:35
~a-z
zespół pani wiśniewskiej to była zbieranina dzieciaków, która wystąpiła przed teatrem. to były nasze dzieci z Wyszkowa. fajnie, niech sie bawia, ale do wysokiej kultury bym tego nie zaliczyl. A zatrudnic tancerzy z you can dance czy skąds tam moze kazdy jak ma kase. poszedlem zobaczyc wyszkowskie dzieci, a zobaczylem warszawe i lans instruktorów.i na to wyciaga sie kase od miasta, a nie na nasze wyszkowskie dzieci.
2013-03-26 23:40
~A.A. L
Kulturę na wysokim poziomie , a taki reprezentuje zespół pani wisniewskiej, nalezy popierać.
2013-03-26 22:40
~kornel
następne darmozjady będą czekać na kase i sępić od miasta ehh motyla noga
2013-03-26 20:47
~W-wy
Piękny spektakl! Gratuluję! Jeszcze jeden zespół, który godnie może reprezentować nasze miasto.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa