Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


AKTUALNOŚCI: Rocznica powstania w Getcie Warszawskim
19 kwietnia, od otwarcia wystawy w bibliotece miejskiej, rozpoczną się wyszkowskie obchody 70. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim. 8 maja przed pomnikiem Mordechaja Anielewicza wyszkowianie oddadzą hołd powstańcom, a w „Hutniku” odbędzie  sesja naukowa „Mordechaj Anielewicz - bohater dwóch narodów. Współcześni powinni przywracać naszej pamięci tych, których już nie ma”. W obchody włączają się również wyszkowskie szkoły.
Przygotowywana przez bibliotekę wystawa nosi tytuł „Byli naszymi sąsiadami - wyszkowscy Żydzi”. Przedstawia różnorakie aspekty historii Żydów wyszkowskich, prezentuje nielicznie zachowane fotografie i przedmioty, dokumentację fotograficzną i artykuły prasowe na temat odwiedzin Żydów po latach. Materiały (książki, czasopisma, dokumenty, ikonografia, kartografia) pochodzą ze zbiorów biblioteki oraz osób prywatnych, m.in. odwiedzających Wyszków po latach Żydów i ich potomków. Wystawę przygotowują Mirosław Powierza z pracowni regionalnej, Urszula Piątek i Ewa Łapińska z czytelni naukowej. Swoje zbiory przekazał także Jan Długołęcki, laureat tegorocznej edycji konkursu „Supertalent Wyszkowa” w kategorii recytacja. 
Wystawa będzie czynna do 2 maja. Następnie zostanie przeniesiona do WOK „Hutnik”,  gdzie od 8 maja będzie można ją oglądać ponownie. 
O getcie w szkołach
Wyszkowskie szkoły przyłączyły się do akcji „Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Do 18-19 kwietnia odbywają się pogadanki tematyczne, prezentowany jest film poświęcony tragicznym wydarzeniom w warszawskim getcie. Uczniowie przygotowują też papierowe znaczki - żonkile według wzoru, który jest ogólnopolskim symbolem obchodów; będą propagować akcję na ulicach miasta.
Gimnazjum nr 2 jest organizatorem konkursu „Getto Warszawskie – życie za murem”: plastycznego dla klas V – VI i literackiego dla gimnazjów. Prace przyjmowane będą w sekretariacie szkoły do 19 kwietnia. Laureaci konkursu ogłoszeni zostaną podczas sesji naukowo – edukacyjnej 8 maja.
Mordechaj Anielewicz – bohater dwóch narodów
Na ten dzień planowane są główne uroczystości. Spotkanie przed pomnikiem Mordechaja Anielewicza w Wyszkowie (w tym roku mija 10 lat od jego odsłonięcia) rozpocznie się o godz. 11.00.
Następnie w „Hutniku” odbędzie się sesja edukacyjno – naukowa „Mordechaj Anielewicz – bohater dwóch narodów. Współcześni powinni przywracać naszej pamięci tych, których już nie ma”. Zaprezentowany zostanie rys historyczny powstania, sylwetka Mordechaja Anielewicza, a także przedwojenny polsko – żydowski Wyszków i ślady wyszkowskich Żydów. Sesję poprowadzi Mikołaj Mirowski, współpracujący z Muzeum Historii Żydów Polskich dziennikarz, publicysta i historyk. Wśród prelegentów pojawią się Kamila Radecka – Mikulicz, kurator Galerii „Zagłada”, badacz Muzeum Historii Żydów Polskich oraz prof. Janusz Szczepański, który opowie o historii Wyszkowa w aspekcie zamieszkującej go ludności żydowskiej. Promowana będzie najnowsza książka prof. Szczepańskiego, „Społeczność żydowska na Mazowszu w XIX i XX wieku”. 
Przewidziana jest także prelekcja wyszkowskiego regionalisty oraz wspomnienia członków rodzin wyszkowskich Żydów, zaprezentowany zostanie film nakręcony przez uczniów Gimnazjum nr 1 „Uporządkować przeszłość”, nagrodzony w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 
Do współpracy w organizacji sesji zaproszona została Akademia Humanistyczna w Pułtusku. Będzie można zapoznać się z jej publikacjami o tematyce żydowskiej.
*
Gmina Wyszków organizuje uroczystości we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. 8 kwietnia odbyła się tam konferencja, podczas której Wyszków reprezentował Wojciech Chodkowski, przewodniczący komisji promocji rady miejskiej.
opr. SB
O wyszkowskich Żydach czytaj w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2013-04-17 09:39
~zigzag
Zobaczymy, czy Burmistrzowie i inni notable z okazji obchodzonej 70 rocznicy Powstania w Getcie odwiedzą wogóle pomnik na kirkucie i czy dadzą się tam sfotografować? P.S. Jeśli odwiedzicie to miejsce to oprócz kwiatów nie zapomnijcie Panowie zabrać ze sobą narzędzi ogrodniczych, murarskich, narzędzi do sprzątania, worków na śmieci, gumowców, itp.
2013-04-17 07:52
~Sowa
70 rocznica powstania w Getcie ,ale rowniez wspomienie o walczacych i poleglych na ziemii wyszkowskiej z kazdej prawie rodziny , w czasie drugiej wojny /lata 1939-45/. Zastanawia - jaki poziom niedbalstwa i zaniedbania moze byc tolerowany? Jakos nie trzeba przypominac zeby urzednik wynagrodzenie wyplacane z naszych podatkow pobieral !
2013-04-17 01:41
~xxx
Dokładnie!! Popieram przedmówcę!
2013-04-15 12:59
~oruid
Może Burmistrz i podlegli mu urzędnicy uporządkowali by z okazji tej rocznicy okolice pomnika poświęconego obywatelom tego miasta na dawnym żydowskim cmentarzu (kirkucie). Pomnik ten wymaga gruntownej naprawy a okolica uporządkowania, zwłaszcza przed tą rocznicą i zwłaszcza kiedy chce się ją świętować. Tablice odpadają, syf jaki tam jest uwłacza pamięci ofiar warszawskiego Getta i Treblinki. To wstyd dla Wyszkowa. A Burmistrz nic sobie z tego nie robi.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa było przyczyną wypadku, do którego doszło w środę 15 czerwca na skrzyżowaniu ulic Zapole wczoraj Sikorskiego w Wyszkowie....
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa