Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Osiedla z nowymi przewodniczącymi
Trwają zebrania wyszkowskich osiedli. Po upływie 4-letniej kadencji zarządów, przeprowadzane są wybory. Rafał Leszczyński, Rafał Salwin i Mariusz Księżak to nowi przewodniczący osiedli nr 5, 4 i 6. Swoją funkcję nadal będzie pełnił Jerzy Prusinowski, przewodniczący osiedla nr 3.

Osiedle nr 5: kłopotliwe parkowanie
Na zebranie osiedla nr 5, 10 kwietnia, przyszło 16 mieszkańców os. Ogródki. Uczestniczył w nim też zastępca burmistrza Adam Mróz. Ryszard Wężyk, który zarządowi osiedla przewodniczył 16 lat, nie zdecydował się na kolejny start w wyborach. Jedyny kandydat na przewodniczącego - Rafał Leszczyński – otrzymał 16 głosów. Również tyloma głosami do zarządu osiedla wybrano: Mariusza Wężyka, Marię Elward i Mateusza Ledera. 
– Szesnaście lat temu moim podstawowym celem było zrobić drogi na os. Ogródki – przypomniał Ryszard Wężyk. – Udało się, potem pracowało się nad infrastrukturą, tj. kanalizacja, wodociągi. Ruch podporządkowano bezpieczeństwu mieszkańców, poprzez m.in. zbudowanie garbów spowalniających.
Wspomniał o kilku incydentach, tj. kradzież kratek ściekowych. Podkreślił bardzo dobrze układającą się współpracę z władzami samorządowymi. Zależy mu na usunięciu niepotrzebnych słupów telefonicznych i zbudowaniu placu zabaw dla dzieci. 
Adam Mróz zapowiedział dalsze prace m.in. na ul. Drzewieckiego i podkreślił dobrą współpracę z mieszkańcami. Gmina m.in. w tym roku przy wszystkich szkołach podstawowych w ramach „Radosnej Szkoły” zbuduje place zabaw, udostępniane również po zamknięciu szkoły. Jest to lepsze rozwiązanie niż place na osiedlach, często dewastowane i zaśmiecane. 
Ryszard Wężyk zaproponował rozpatrzenie możliwości przyznawania radom osiedlowym funduszu, podobnego do sołeckiego. Mieszkańcy zgłaszali: zapadnięte drogi i auta pozostawione na ulicy, przeszkadzające w przejeździe. 
– Musimy integrować społeczeństwo, nie je skłócać, jestem zwolennikiem dialogu, nie złości – mówił Ryszard Wężyk, apelując o taką drogę rozwiązywania lokalnych problemów. 
 
Osiedle nr 4: problemy Dworcowej
58 osób przyszło 11 kwietnia na zebranie osiedla nr 4.
W swoim sprawozdaniu Marian Sieńkowski przypomniał skargi mieszkańców ul. Pułaskiego na azbestowo-cementowe rury wodo-ciągowe, które przyczyniają się do zachorowań na nowotwory. PWiK przedstawiło ekspertyzę, z której wynika, że takie rury używane są jeszcze w całej Polsce i nie zagrażają zdrowiu. Obecności azbestu nie stwierdzono również w próbkach wody. Niemniej jednak, podczas naprawiania awarii, PWiK stopniowo wymienia rury.
Na bałagan skarżą się mieszkańcy ul. Dworcowej, nie tylko przy targowisku, ale i CKP. – Złożyliśmy pismo do dyrektora, śmieci sprzątnięto natychmiast, ale stoją jeszcze dwie wiaty szpecące ulicę – relacjonował przewodniczący.
Efektu nie przyniosły natomiast starania o podłączenie osiedla do miejskiej sieci ciepłowniczej. PEC wskazuje na zbyt duże odległości między zabudowaniami oraz brak zainteresowania ze strony wszystkich mieszkańców.
W wyborach na przewodniczącego osiedla zgłoszono cztery kandydatury. Najwięcej - 21 - głosów zdobył Rafał Salwin, 18 – Marian Sieńkowski, 10 – Janina Piórkowska, 9 – Marek Owsianka.
Nowego przewodniczącego wspomagać będzie zarząd w składzie: Marek Owsianka, Przemysław Garbarczyk i Ilona Gromek.
Nowe władze będą musiały podjąć starania m.in. w kwestii nierespektowanego przez kierowców samochodów ciężarowych zakazu wjazdu w os. Matejki. – Policja miała wzmóc kontrole – zauważyli mieszkańcy.
Kolejnym problemem - mieszkańców ul. Dworcowej i sąsiednich uliczek – są samochody w dni targowe blokujące wjazdy na posesje. Mieszkańcy dziwią się, dlaczego gmina po remoncie ulicy nie postawiła ponownie zakazu zatrzymywania się. Zdzisław Mikołajczyk, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej zapowiedział, że jeśli wpłynie pismo od mieszkańców, urząd ponownie przyjrzy się sprawie.
Innym problemem jest plaga szczurów na ul. I AWP, Dworcowej i Sowińskiego. – Są szczury wielkości kotów – skarżyli się mieszkańcy. – Przychodzą z targowicy, wychodzą z kanalizacji. Gmina musi się w tej sprawie skonsultować z sanepidem. – Jeśli stwierdzi stan zagrożenia, to trujemy – zapowiedział Zdzisław Mikołajczyk.
Mieszkańcy domów jednorodzinnych odnieśli się do propozycji spółdzielni „Przyszłość”, która wnioskuje, by w przypadku budynków wielorodzinnych opłatę śmieciową obniżyć o 30%. – Proponuję podjąć uchwałę, wystosować petycję, żeby w naszym przypadku podatek też był mniejszy – zaproponował Marek Owsianka.
Zdzisław Mikołajczyk poinformował, że samorząd nie planuje zmiany stawek. Będą natomiast ulgi dla rodzin wielodzietnych.
Mieszkańcy ul. Kopernika wnioskowali o poprawienie chodnika, 
który jest tak zniszczony, że nawet odśnieżać było go trudno. Zgłoszono też szereg wniosków o poprawę zniszczonej po zimie nawierzchni osiedlowych uliczek.
 
Osiedle nr 3: śmierdzący zakład
Głównie mieszkańcy ul. Wspólnej, 19 osób, wzięli udział w zebraniu osiedla nr 3 (14 kwietnia). Jak zauważył przewodniczący Jerzy Prusinowski, budowa tej ulicy była jedną z głównych inwestycji mijającej kadencji. – Jest też piękny chodnik przy ul. Leśnej, nowa nawierzchnia. Wiele dobrego się dzieje – podkreślił.
Z kolei burmistrz Grzegorz Nowosielski przypomniał o inwestycjach na ul. Lipowej, Graficznej, Zakolejowej, Leśnej i przy „Komforcie”. - W sumie inwestycje na waszym osiedlu kosztowały ok. 4 mln zł – podkreślił.
W tym roku zaprojektowany zostanie drugi odcinek ul. Zakolejowej, wykonanie planowane jest na przyszły rok. Wówczas wykonane zostanie również skrzyżowanie z ul. Wspólną, o co wnioskowali mieszkańcy. Planowana jest także budowa chodnika przy Leśnej (od ronda) oraz od Biedronki w kierunku ul. Sosnowej.
Wybory na przewodniczącego ponownie wygrał, zdobywając 14 głosów, Jerzy Prusinowski. Na jego kontrkandydatkę, Danutę Pawlicką, zagłosowało 5 osób. W skład zarządu weszli: Teodor Sakowicz, Danuta Pawlicka i Marian Sobolewski.
Największą bolączką mieszkańców ul. Wspólnej jest sąsiedztwo zakładu zajmującego się przetwórstwem śmieci. Samochody ciężarowe niszczą nową ulicę, palone są kable i śmieci, teren jest nieutwardzony. – Niech funkcjonuje, ale prawidłowo – twierdzili.
Przyszłość małych firm zajmujących się odbiorem odpadów zweryfikuje ogłoszony przez gminę przetarg na świadczenie tych usług po zmianie ustawy śmieciowej. Jak zapowiedział burmistrz, wymagania będą wysokie, a konkurencja duża.
Mieszkańcy Wspólnej nie zgadzają się też na wprowadzenie w ich planie zagospodarowania przemysłu uciążliwego. - Jeśli chcemy tworzyć miejsca pracy, to na handlu dłużej nie pojedziemy. Musimy tworzyć zakłady pracy, nie mówię, że uciążliwe. Ale strach ma wielkie oczy – przekonywał burmistrz.
 
Osiedle nr 6: rekordowa frekwencja
Aż 98 osób wzięło udział w wyborach władz osiedla nr 6, które odbyły się 12 kwietnia. W wyborach nie wziął udziału dotychczasowy przewodniczący Jerzy Krasoń.
Podsumowując swoją działalność w ciągu minionych 4 lat, mówił m.in. o protestach przeciwko powstaniu cynkowni, a potem wiatraków, ułożeniu kostki na ul. Zielonej, chodnika i nowej nawierzchni na ulicach Zakręzie, uzupełnianiu oświetlenia i wyrów-nywaniu dróg gruntowych i żwirowych. Obecnie mieszkańcy wnioskują m.in. o budowę chodnika na ul. Modrzewiowej.
Nowym przewodniczącym został Mariusz Księżak (67 głosów). 17 osób zagłosowało na Piotra Kowalskiego, 
11 – Jadwigę Szymanik, 3 – Aleksandrę Blicharz. W skład zarządu weszli: Zbigniew Przybysz, Piotr Kowalski 
i Piotr Mościcki.
SB, EE
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2013-05-13 13:42
~Parafianka św Idziego
Ludzie Bójcie się BOGA co wy chcecie od tego młodego, ambitnego, człowieka czytam i aż nie mogę uwierzyć jaka jest w tym co piszecie nienawiść, zazdrość, tak negatywnie jesteście do tego Mariusza nastawieni czy on wam coś zrobił, a dopiero wam pokarze co dokona przez te 4 lata i ciekawe co wtedy będziecie pisać, jestem już stara ale wieżę we wnuka mojej sp.koleżanki ,a ty panie ZIGI pilnuj swojej Żony,i córki co robią... Ja z rodziną i koleżankami kółka różańcowego trzymamy kciuki za tego Mariusza i resztę wybranych,,,
2013-04-23 20:16
~polonus
owsianka niech nie proponuje obniżki podatku bo i tak do tej pory płacił połowę tego co pozostali od posesji. Powinien zniknąć ze sceny a nie wspomagać pożądnego Rafała. Więcej będzie wstydu niż korzyści
2013-04-22 16:38
~zigi
Panie Przybysz pilnuj Pan tego Księżaka. Historię Nikodema Dyzmy mi to przypomina.
2013-04-20 07:10
~Czytelnik
Niestety "vvv" mylisz podstawowe pojęcia to nie demokracja tak działa tak działa pajdokracja co oznacz nie mniej ni więcej a rządy ludzi niedojrzałych zarówno umysłowo jak i emocjonalnie, w przenośni rzady dzieci. W demokracji takie działania są natychmiast przez społeczeństwo rozpoznawane i z odrzucane. Powyższe zjawisko to prawie klasyczny przykład pajdokracji.
2013-04-18 18:20
~zigi
Mariusz Księżak? Boże drogi....
2013-04-18 17:36
~vvv
Niestety tak działa demokracja, trzeba działać a nie siedzieć i czekać aż ktoś zagłosuje. Efekt widać 67 głosów.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Od 25 czerwca gmina i Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na plażę przy moście samochodowym. Woda w Bugu pozytywnie przeszła badania sanepidu. Wkrótce...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa