Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Podążaliśmy śladami św. Pawła Apostoła
Pielgrzymka z Parafii Świętej  Rodziny wyruszyła16 kwietnia, by przez 9 dni (do 25 kwietnia) podążać śladami św. Pawła Apostoła po Macedonii i Grecji. Organizatorem wycieczki i opiekunem pielgrzymów był proboszcz ks. Kazimierz Wądołowski.
Drugiego dniu stanęliśmy na miejscu szczególnym – w Filippi, u kolebki chrześcijaństwa w Europie. Miasto leży w Macedonii i było pierwszym doświadczeniem misyjnym św. Pawła na Zachodzie. Tu ochrzcił pierwszą osobę w Europie, kobietę z miasta Tiatyry, imieniem Lidia. Została później świętą.
Nad brzegiem rzeki, przy której przyjęła chrzest św. Lidia, przeżyliśmy Mszę św., wzruszeni i wdzięczni, że Bóg pozwolił nam stanąć po prawie 2 tysiącach lat w tym miejscu. Tamże św. Paweł został uwięziony i pobity, a bramy więzienia otworzyło silne trzęsienie ziemi. 
Odwiedziliśmy również Thesaloniki (Saloniki), które znamy z listów pasterskich skierowanych do mieszkańców tego miasta. Tutaj wielu uwierzyło słowom św. Pawła, który przez trzy szabaty dyskutował w żydowskiej synagodze, nauczając, iż: „Mesjasz musiał cierpieć i zmartwychwstać. Jezus, którego wam głoszę, jest tym Mesjaszem”. Św. Paweł nie zarzuca swojej metody zwracania się najpierw do Żydów. Jednak najczęściej wywołuje  ich oburzenie i protesty. Toteż większość nawróconych, stanowiących jądro Kościoła lokalnego, to Grecy. 
Zwiedzaliśmy zabytki sakralne średniowiecza. Podziw budzą Meteory – zbiór bizantyjskich klasztorów, zbudowanych przez mnichów na niedostępnych skałach. Rzadko który klasztor jest czynny, a i to skromniutka liczba zakonnic i zakonników.
Dalsza droga zawiodła nas do Delf. Niezwykłe, fascynujące miejsce! Na stromym stoku ogromnej, osypującej się góry, położone są obiekty starożytnego miasta: stadion, teatr, liczne świątynie, m.in. Apollina ze słynną wyrocznią delficką. 
Po drodze z Delf zwiedziliśmy Ossis Loukas – średniowieczny klasztor św. Łukasza, w którym znajdują się dwa kościoły (z X i XI w.) w stylu bizantyjskim. Maleńkie, ale piękne – z mozaikami, koronkowymi okienkami, niezwykłymi wotami w kształcie trybularzy kościelnych. Polichromie złocone, liczne stare ikony dopełniają piękna kościółków.
Następnym etapem pielgrzymki były Ateny. Na Areopagu, w mowie do ateńczyków – filozofów, uczonych – św. Paweł wyjaśniał, że głosi prawdę o „Nieznanym Bogu”, któremu Grecy poświęcili ołtarz. Ateńczycy nie przyjęli Apostoła zbyt życzliwie.
Oczywiście we wszystkich miastach zwiedziliśmy zabytki: akropole, rzymskie rynki, ruiny greckich i rzymskich świątyń. Niezapomniane wrażenie robi monumentalny Panteon na akropolu ateńskim.
Przez Półwysep Peloponeski droga pielgrzymia przywiodła nas do Koryntu. Msza św. w miejscu, w którym św. Paweł założył największą wspólnotę chrześcijańską, była szczególnie wzruszająca. Bo najbardziej chyba pamiętany jest Pierwszy List św. Pawła do Koryntian – list o miłości, przypomniany przez nas w tym szczególnym miejscu. Ponieważ najczęściej czytany jest przy sakramencie małżeństwa, kojarzy nam się z miłością małżonków. Chodzi jednak o miłość braterską (bliźniego) w Chrystusie, jaką okazywali sobie pierwsi chrześcijanie (z greckiego agape).
Jako dzwonki w trakcie całej Mszy św. służyło nam ptaszę, wyśpiewujące na sośnie.Całe Forum Romanum porośnięte było wonnymi rumiankami, wśród których pięknie odznaczały się kępy purpurowych maków.
Serca przepełniało nam wzruszenie i radość, że to, co było nazwą, listami liturgicznymi, czytanymi w kościele, stało się czymś realnym, namacalnym, naszym, dodatkowym wzmocnieniem w wierze.
Po liturgii wyruszyliśmy nad malowniczy Kanał Koryncki (23 km szerokości, 6352 m długości, głęboki na 80 m), a potem na dwudniowy rejs promem po Morzu Jońskim między wyspami: Kefalomą, Itaką, Lefkaolią, Corfu – do Triestu. Niezapomniane wrażenia, widoki, a przede wszystkim wzruszenia i przeżycia religijne, dopełniane codziennie przez Eucharystię, modlitwę w autokarze, pieśni religijne i patriotyczne. 
Był też wieczór grecki i polski, gdzie nasze pląsające panie podziwiane były za talent przez Greków i Turków.
Pielgrzymka była dobrze zorganizowana przez wyszkowskie biuro Orbit Travel; pilotka miła i kompetentna, hotele dobre.
Mogliśmy obserwować charakter Greków, np. ateńska przewodniczka była taką patriotką (mimo iż wychowana i wykształcona w Polsce), że to co greckie, mocno akcentowała, a do rzymskich zabytków odnosiła się sceptycznie. Wszystko co greckie, jest dla niej najlepsze, najpiękniejsze. Grecy niezbyt dbają o ruiny rzymskie. A własnych mają niezbyt wiele. To jednak marginalne sprawy!
Wróciliśmy nasyceni widokami zabytków, gór, gajów oliwnych, cytrynowych, pomarańczowych i laurowych, a co najważniejsze – wdzięczni Opatrzności i ks. Kazimierzowi Wądołowskiemu za przeżycia duchowe i atmosferę ciepła i miłości braterskiej, którą umiejętnie, z wielkim oddaniem i serdecznością stworzył.
Jeszcze raz wyrażamy mu naszą wdzięczność i mówimy: Bóg zapłać.
Uczestnicy pielgrzymki „Śladami św. Pawła”
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa