Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Potrójne święto w "Koperniku"
Zespół Szkół nr 2 w Wyszkowie w piątek 24 maja obchodził potrójne święto – dziesięciolecie istnienia, pięciolecie nadania imienia Mikołaja Kopernika oraz nadanie tego imienia III Liceum Ogólnokształcącemu. 
Uroczystość, prowadzona przez Annę Walczak i Krystiana Ochmana, była okazją do wspomnień, życzeń oraz gratulacji. 
Placówka została powołana 1 września 2002 r. Jej patronem wybrano astronoma Mikołaja Kopernika - rada powiatu 27 lutego 2008 r. podjęła uchwałę nadającą jego imię Technikum nr 2 i Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 2. Uroczystość odbyła się 21 maja, szkoła otrzymała sztandar, wykonano po raz pierwszy pieśń szkoły, której autorem jest nauczyciel Wojciech Karpiński. Dokument podpisali rodzice chrzestni – przewodnicząca rady powiatu Małgorzata Ślesik-Nasiadko i starosta Bogdan Pągowski. 
24 maja 2013 r. imię Mikołaja Kopernika otrzymała najnowsza szkoła ZS nr 2 - III Liceum Ogólnokształcącemu. Klasa tej szkoły - o profilu bezpieczeństwo publiczne - wraz z wychowawcą Ireneuszem Elwardem, wystąpiła w mundurach.. 
Historię placówki i jej związki z patronem przypomniała dyrektor Grażyna Kalinowska. Podkreślała wszechstron-ność uczonego (m.in. dowodził obroną Olszytyna) i jego umiłowanie wiedzy.
– Szkoła rozwija się prężnie – w tym momencie dyrektor wymieniła liczne osiągnięcia i projekty, w których ZS nr 2 uczestniczy. – Można mieć tylko życzenie, by za pięć lat spotkać się ponownie - w nowej sali gimnastycznej - dodała. 
Na uroczystość przybyło wielu gości, m.in. przewodnicząca rady powiatu Justyna Garbarczyk, przedstawicielka zarządu powiatu Teresa Trzaska, radni powiatowi z przewodniczącą komisji oświaty Marzenę Dyl, dyrektor delegatury kuratorium oświaty w Ostrołęce Teresa Michalak, wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębskio, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Małgorzata Ślesik-Nasiadko, mjr Dariusza Żerka z Wojskowej Komendy Uzupełnień,  zastępca komendanta powiatowej PSP Marek Czestkowski, podkomisarz Dariusz Świderek z Komendy Powiatowej Policji, reprezentujący „Pomel” - Paweł Gomoliszek i VOLVO Polska - Łukasz Zieliński. Goście na ręce dyrektor składali życzenia, kwiaty i upominki. 
– Ta szkoła wpisuje się w idee Kopernika – mówiła Teresa Michalak. – Może być przykładem dla innych szkół.
Chwalił decyzję wydzielenia ZS nr 2 Stanisław Jastrzębski: – Obserwuję z podziwem wasze działania. Ta placówka wrosła na stałe w środowisko powiatu – podkreślił. 
Ciepło i z nostalgią o szkole mówiła Małgorzata Ślesik-Nasiadko, niegdyś pracująca w niej jako nauczycielka. 
- To jest również moja szkoła – wyznała. – Praca w niej jest jednym z najpiękniejszych okresów w moim życiu. Życzyła, by patron był dla uczniów wzorem pięknego i odpowiedzialnego życia. 
Wagę wychowania patriotycznego podkreślił Konrad Wróbel, prezes wyszkowskiego koła Związku Piłsudczyków RP. 
Najważniejszym momentem uroczystości było nadanie imienia III Liceum Ogólnokształcącemu. Uchwałę odczytała przewodnicząca rady powiatu Justyna Garbarczyk i przekazała ją dyr. Grażynie Kalinowskiej. 
Okazało się, że wśród pracowników szkoły jest wielu jej absolwentów: Radosław Baczewski, Sławomir Błoński, Ireneusz Elward, Irena Kowalska, Przemysław Ochmański, Danuta Przybysz, Rafał Salwin, Danuta Siankowska, Tomasz Składanek, Adam Szczęsny, Zbigniew Witkowski, Jarosław Zalewski. 
Nagrodę Kapituły „Serce za Serce” otrzymał przewodniczący Rady Rodziców Krzysztof Łoń, a dyplom z podziękowaniem Andrzej Grajczyk, który prowadzi zajęcia z młodzieżą liceum. 
W części artystycznej uczniowie w strojach z epoki renesansu wykonali taniec pawana. Wiersze poświęcone patronowi szkoły deklamowały Paulina Kalinowska i Agata Dylewska. Na trąbce zagrał Filip Balicki (z Młodzieżowej Orkiestry „Darmanista” w Brańszczyku). W minikoncercie wystąpiły harfistka Natalia Ostrowska i skrzypaczka Agnieszka Kłosiewicz.  Pokazy naukowe zaprezentowali pracownicy Centrum Nauki Kopernik oraz uczniowie, przygotowani przez nauczyciela fizyki Sławomira Błońskiego.
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2013-05-30 17:15
~bruno
Ale, że co? Heliocentryzm? Taka idea? Czy może, że gorszy pieniądz wypiera lepszy?
2013-05-30 00:13
~leszek
To sobie poczytaj. Ja też po Norwidzie (lata 70-e) i rozumiem o co chodzi. Bardziej mnie martwi komiczne przebranie dyrekcji i nauczycieli (patrz galeria).
2013-05-29 23:35
~bruno
\"Ta szkoła wpisuje się w idee Kopernika\" to znaczy co? Może ja głupi, po Norwidzie, pewnie dlatego nie wiem, ale co to jest ta idea Kopernika???
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Trwa zbiórka środków na zakup protezy dla licealistki z wyszkowskiego „Norwida”, Katarzyny Kamińskiej, która w tragicznym wypadku straciła...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa