Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Inicjatywa ważna gospodarczo
Jak wygląda polski i ukraiński rynek i co może zrobić samorząd, by ułatwić przedsiębiorcom rozwój? – odpowiedzi między innymi na te pytania dało I Regionalne Forum Gospodarcze, które odbyło się 29 maja w Szkole Wyższej im. P. Włodkowica w Wyszkowie. Organizator, gmina Wyszków, zaprosiła nie tylko polskich i ukraińskich samorządowców różnego szczebla oraz przedstawicieli organizacji wspierających przedsiębiorczość, ale przede wszystkim firm szukających kontaktów na zagranicznym rynku. - To niecodzienne wydarzenie – podkreśliła Weronika Marczuk, która poprowadziła forum wraz z dyrektorem WOSiR Markiem Wiśniewskim.
- Witam państwa w przyjaznym mieście Wyszkowie. Mam nadzieję, że czujecie się państwo jak u siebie w domu – otwierając forum, burmistrz Grzegorz Nowosielski zwrócił się szczególnie do gości z Winnicy, partnerskiego miasta na Ukrainie. - Życzę owocnych obrad i rozmów biznesowych.
Przyłączając się do tych życzeń, minister w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński i wojewoda Jacek Kozłowski podkreślili, że relacje między samorządami i mieszkańcami budują zaufanie i przyjaźń, ważne dla współpracy gospodarczej. Wojewoda przypomniał, że samorząd mazowiecki podpisał z Ukrainą umowę o współpracy regionalnej. - A Wyszków ją wypełnia – dodał.
Inicjatywę Wyszkowa, która na prak-tyczny poziom przenosi deklaracje polityków, pochwalił Jacek Piechota, prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej. - Zanim popełnicie błędy na Ukrainie, skontaktujcie się z kimś, kto zna tamtejsze realia – mówił, zapraszając do współpracy z Izbą.
Zgromadzonych na forum przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji i samorządów powitali również zastępca przewodniczącego Obwodowej Administracji Państwowej w Winnicy Maksym Borowski, wicemarszałek województwa Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący rady obwodu winnickiego Sergey Tatusyak, zastępca mera Winnicy Valery Korowij i poseł Andrzej Halicki.
Wyszków – miasto z ambicjami
Forum podzielono na trzy sesje tematyczne. Pierwszą, Mazowsze i Obwód Winnicki – regiony otwarte na inwestorów, od prezentacji naszego miasta rozpoczął burmistrz Nowosielski. Podkreślił, że Wyszków chce wrócić do dawnych lat świetności, kiedy był centrum przemysłu i usług. Już teraz „na zgliszczach upadłych w latach 90. zakładów pracy powstają nowe”, np. jedna z największych w Europie drukarni QuadGraphics w miejscu dawnej FSO.
To miasto atrakcyjne dla inwestorów ze względu na doskonałe położenie (układ dróg, bliskość Warszawy i lotnisk, linia kolejowa), rozbudowę dzielnicy przemysłowej, zmianę planów zagospodarowania (dzięki temu powstał np. Cynkomet), szybkie wydawanie decyzji administracyjnych, przydzielanie przedsiębiorcom w urzędzie indywidualnych opiekunów, bezpieczeństwo (rozbudowa monitoringu), wzrost inwestycji i atrakcje turystyczne.
- Wyszków to znakomite miejsce, by tu zamieszkać, inwestować i odpoczywać. Mamy większe ambicje niż bycie tylko sypialnią Warszawy – podkreślił Grzegorz Nowosielski.
Przedstawicielka urzędu marszałkowskiego mówiła o inicjatywach mazo-wieckiego samorządu służących rozwojowi współpracy międzynarodowej, natomiast Szkoły Wyższej im. P. Włodkowica – o kompetencjach samo-rządu w kontekście sfery działalności gospodarczej, Winnicy – o centrum biznesowym Ukrainy, fundacji „Energia dla Europy” – edukacyjnym wymiarze relacji polsko-ukraińskich. Przybliżono też działania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
W drugiej części goście z Ukrainy oraz Jacek Piechota mówili o walorach gospodarczych i możliwościach inwes-towania w Winnicy, klimacie inwes-tycyjnym na Ukrainie w kontekście gospodarczej współpracy z Polską oraz rynku polsko-ukraińskim. Przykłady tej współpracy przedstawiły firmy „Cynkomet” i „Agrochimzbut” oraz Nordea Bank.
Samorząd z myślą o przedsiębiorcach
W ostatniej części mówiono o tym, jak samorządy mogą wspierać przedsiębiorców.
- Prawo nie wyznacza samorządom zadań związanych z gospodarką. W praktyce jednak każdy wójt czy burmistrz czuje się odpowiedzialny za kreowanie możliwości rozwoju gospodarczego na swoim terenie – zauważył minister Olgierd Dziekoński. - Środki finansowe samorządów pochodzą z podatków. Jeśli nie ma działalności gospodarczej – wpływy do budżetu gminy są mniejsze, rejon staje się mniej konkurencyjny.
Samorząd powinien przywiązywać wagę przede wszystkim do jakości świadczonych usług. - Porównując to do jazdy figurowej na lodzie, to tzw. jazda obowiązkowa. Tym się nie wygrywa, ale to warunek konieczny – obrazowo wyjaśnił minister. Mówił też o przyjaznej atmosferze ze strony administracji lokalnej, zaufaniu między administracją a przedsiębiorcami, przewidywalności działań samorządów, które pozwolą na inwestycje długofalowe, budowaniu poczucia bezpieczeństwa w wymiarze finansowym (gospodarka odpadami, podatki, infrastruktura wodno-ściekowa) i dostępie do informacji, który znacznie zwiększa szanse na rozwój.
O praktycznej stronie działań wspierających przedsiębiorczość, na przykładzie gminy Wyszków, mówił zastępca burmistrza Adam Mróz.
Forum zakończył panel dyskusyjny z udziałem stron Polski i Ukrainy. - Państwo jesteście bardzo aktywną gminą. Takich gmin jest w Polsce 20 – 25% - Wyszków pochwalił Mirosław Odziemczyk z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Szczególne znaczenie przypisał specjalnym strefom ekonomicznym: - Wyszków ma strefę, która bardzo szybko zajęła tereny inwestycyjne. Problemem jest pozyskanie nowych terenów i włączenie ich do specjalnej strefy ekonomicznej.
Burmistrz przyznał, że mieszkańców – pracowników, a tacy stanowią największą grupę wyborców, trudno przekonać do działań wspierających przedsiębiorców, tzn. do niewygórowanych stawek podatkowych, kiedy to konieczne – umarzania ich, zmian planów zagospodarowania. - W przyszłości zaowocuje to zwiększonymi wpływami z podatków, nowymi miejscami pracy – podkreślił. - Wybór jest trudny, choćby ze względu na 4-letnią kadencyjność. A cóż to jest 4 lata w gospodarce? Uważam jednak, że do odważnych świat należy.
Nie tylko gospodarka
Forum zakończył Koncert Przyjaźni ukraińskiego zespołu „Barvinok” i wyszkowskiej „Sylaby” (czyt. na stronie 4).
Ponad czterdziestoosobowa delegacja z Ukrainy (samorządowcy, urzędnicy, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych z Winnicy i Obwodu Winnickiego) gościła w Wyszkowie od 27 do 31 maja. We wtorek, 28 maja jej reprezentacja  z burmistrzami Grze-gorzem Nowosielskim i Adamem Mrozem odwiedziła marszałka województwa Adama Struzika. Na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego wzięła udział w Święcie Samorządności.
Przed wyjazdem zainteresowani zapoznali się z system ochotniczych i zawodowych straży pożarnych, odwiedzili jednostki OSP w Kamieńczyku, Lucynowie i Rybnie oraz Komendę PSP w Wyszkowie. Byli pod wrażaniem zarówno umundurowania, wyposażenia, tradycji, jak i systemu działania straży.
                                           SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2013-06-08 15:05
~sołtys
Ludzie !! Jak śpita znaczy na wszystko się godzita.Robio z Wami co chco kiedy chco i jak chco.Trza wżać sprawy w swoje ręce.
2013-06-08 07:43
~wawa
W Szwecji nie było wojny panie krematorze a tu niejedna.Ciepło ze zwłok co za bzdura.Chyba masz na myśli dwie pieczenie na jednym ogniu.Smacznego.
2013-06-07 22:40
~?
w Oświęcimiu i Treblince, też odzyskiwali ciepło?
2013-06-07 21:37
~*~~~~~~
A czemu nie do pomyślenia? W stolicy Szwecji, obok metra jest nowoczesne krematorjum, ciepło ze spopielanych zwłok jest odzyskiwane do ogrzewania okolicznych domów (Stare Miasto) i stacji metra, nikt nie protestuje.
2013-06-07 17:36
~***
Krematorium w granicach miasta.To jest nie do pomyślenia i zaakceptowania.
2013-06-07 17:21
~...
Ale różowy balonik i egipski senator polansowali się w sołtysówce, pojedli kawiorku i popili wódeczki. Jest git, zaje...iście! Sortownia śmieci, cynkownia i krematorium! Żyć, nie umierać!
2013-06-07 11:57
~laki
pierdu, pierdu. Kasa wydana, ELYTA zaliczyła kolejny lansik i już ....... , a wszystko zatrzyma się na granicy. kto jechał ten wie pozdr. dla oszołomów
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotniej, 18 czerwca, Gali Muzyki Disco. Największe tłumy przybyły na stadion miejski wieczorem, na koncerty gwiazd wieczoru,...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa