Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Dni Wyszkowa
Tegoroczne Dni Wyszkowa w związku z wydłużonym weekendem trwały już od środy. Udało się zrealizować wszystkie punkty (z wyjątkiem niedzielnego kina plenerowego) bogatego progra-mu. Obchody rozpoczął wspólny koncert zespołów Barvinok i Sylaba, który jednocześnie kończył  polsko-ukraińskie I Regionalne Forum Gospodarcze w Wyszkowie. W czwartek odbył się XX Festiwal Piosenki lat 60. i 70. (piszemy na str. 9). W piątek odbyły się dwa koncerty: w popołudniowym wystąpili mali i młodzi wyszkowianie, w wieczornym – gwiazda muzyczna Dni Wyszkowa, zespół Kombii. Sobota poświęcona była dzieciom – całe rodziny uczestniczyły w bogatym w atrakcje pikniku w parku miejskim. Młodzi węd-karze rywalizowali w zawodach spławikowych na Bugu (s. 23).
Organizatorzy na pewno drżeli o pogodę, bo część z zaplanowanych imprez miała charakter plenerowy. Ale, jak się okazało, niepotrzebnie, tylko niedzielne kino plenerowe w parku ze względu na ulewę trzeba było przenieść na inny termin.  
Barvinok kolejny raz zachwycił
Pięknym finałem I Regionalnego Forum Gospodarczego w Wyszkowie był Koncert Przyjaźni, w którym wspólnie wystąpiły Narodowy Ukraiński Zespół Pieśni i Tańca „Barvinok” oraz Rewia Dziecięca „Sylaba”. Koncert odbył się 29 maja w Hali WOSiR, a do jego oglądania ponad 800 widzów za-prosili burmistrz Grzegorz Nowosielski i pierwszy sekretarz ambasady Ukrainy w Polsce Oleksandr Borysenko.
Burmistrz podkreślił, że Winnicę i Wyszków najpierw połączyła kultura.
- Wydaje się, że od dzieci zaczyna się cała przyjaźń między Ukrainą i Polską – dodał Oleg Borysenko.
Podziękowali kierownikom obydwu zespołów: Irenie Zdunek i Piotrowi Bojko. Wręczyli im kwiaty, dyplomy (w uznaniu zasług dla dyplomatycznej misji budowania dobrych relacji między narodami polskim i ukraińskim oraz miastami Wyszkowem i Winnicą) oraz wyróżnienia (za wybitny wkład w dziedzinie kultury).
Obydwa zespoły powstały w 1984 r. Poznały się 15 lat później, na Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach, gdzie zostały laureatami w swoich kategoriach. Razem wystąpiły jeszcze w tym samym roku w koncercie zorganizowanym przez małżonkę Prezydenta RP, Jolantę Kwaśniewską z okazji konferencji „O uśmiech dziecka w nowym tysiącleciu” z udziałem pierwszych dam świata. W kwietniu 2000 r. „Sylaba” po raz pierwszy wyjechała do Winnicy, a w listopadzie rewizytę złożył „Barvinok”. Potem zespoły spotykały się też na festiwalach i imprezach artystycznych w Europie.  Od maja 2010 r. „Sylaba” co roku występuje  na Międzynarodowym Festiwalu Choreografii Ludowej „Barvinkowe Kruzhalo” w Winnicy, obydwa zespoły dają też wspólne koncerty.
W 2011 r. poznali się szefowie samorządów: burmistrz Grzegorz Nowosielski i mer Winnicy Włodzimierz Grojsman. Rok później wyszkowska delegacja gościła na Święcie Miasta Winnica. W lutym br. Wyszków odwiedził zastępca mera Valentyna Balicka, a w maju -władze Winnicy na czele z merem Grojsmanem.
Słowa ani obrazy nie oddadzą tego piękna, żaru, energii, wdzięku, które na żywo zaprezentowały oba zespoły podczas środowego koncertu. Wyszko-wianie, spodziewając się takiego widowiska, szczelnie zapełnili halę. Zespół „Barvinok” wystąpił w 60-osobowym składzie. Młodzi Ukraińcy tańczyli, grali i śpiewali (po polsku wykonali „Szła dzieweczka do laseczka”, „Miała baba koguta”, „Pieniążki kto ma”, „Sokoły” i w finale „Sto lat”). W jednym z tańców z ostatniej premiery „Sylaby” wystąpiły dziewczęta z obu zespołów.
Rozentuzjazmowana publiczność była zachwycona, czemu dawała wyraz głośnym aplauzem i brawami na stojąco.
- Jestem po raz pierwszy w Wyszkowie i jestem świadkiem wielkiego wydarzenia – ocenił Krzysztof Świderek, konsul generalny RP w Winnicy. - Wielkiego wydarzenia w biznesie polsko-ukraińskim i po wspaniałym występie. Mogę powiedzieć, że przed państwem wystąpił towar eksportowy Winnicy „Barvinok” i ambasador kultury Wyszkowa rewia „Sylaba”.
Bukiety w barwach narodowych Ukrainy (niebiesko-żółte) i Polski wręczył Irenie Zdunek oraz Lubie i Piotrowi Bojkom. Podziękował też burmistrzowi, że dba o miasto i jego promocję. Irenę Zdunek i„Sylabę” zaprosił na Dni Kultury Polskiej 2013 w okręgu winnickim. Natomiast „Barvinok”, za pośrednictwem konsulatu RP, otrzymał zaproszenie na międzynarodowy festiwal folklorystyczny na Dolnym Śląsku.
Kierownicy zespołów otrzymali również kwiaty i podziękowania od mera Winnicy i burmistrza Wyszkowa
- Przyjacielskie kontakty dwóch dziecięcych zespołów zaowocowały współpracą samorządów – przypomniał burmistrz. – W dziedzinie kultury już mamy sukcesy, których świadkami byliśmy przed chwilą. Myślę, że w niedługim czasie będziemy również fetowali sukcesy gospodarcze. Dziękuję za współpracę.
Młodzi na scenę
31 maja na stadionie zaprezentowała się młodzież i dzieci z wyszkowskich przedszkoli i szkół. Publiczność równie gorąco oklaskiwała wszystkich wykonawców: dzieci ze Żłobko-Przedszkola nr 1, Przedszkoli nr 3 i 4, Szkoły Podstawowej nr 2, Zespołów Szkół w Wyszkowie i Leszczydole Nowinach, solistów Studia Piosenki Ireny Zdunek z WOK Hutnik i pary w tańcach standardowych i latynoamerykańskich ze Szkoły Tańca „Image”. Najmłodsi wystąpili w żywiołowych układach tanecznych, nierzadko z rekwizytami, podkreślającymi charakter utworów.
Koncert, prowadzony przez Małgorzatę Wyszyńską i Kornelię Wiśniewską z „Hutnika”, rozpoczęła  Ewa Antoniak ze Studia Piosenki, która 24 maja odebrała III nagrodę na Mazowieckim Festiwalu „Tulipanada” w Warszawie. Zaśpiewały też inne, obiecujące podopieczne Ireny Zdunek: Izabela Abramczyk, Klaudia Jaszewska, Natalia Ogrodnik, Ewa Rapacz i Kasia Dutkiewicz. Cztery utwory wykonał młody zespół rockowy „Prospector” (Błażej Marzoch, Kacper Zyśk, Michał Skurzewski, Nikodem Borzycki i Patryk Gryszkiewicz).
Wyszków wczoraj - lata powojenne
Plenerową wystawę fotografii „Wyszków wczoraj - lata powojenne burmistrz Grzegorz Nowosielski otworzył w piątek 31 maja. Drugi raz na placu przy fontannie przy ul. gen. Józefa Sowińskiego możemy oglądać zdjęcia dawnego Wyszkowa. Rok temu były to zdjęcia przedwojennego miasta, na obecnej znalazły się zdjęcia Wyszkowa po II wojnie światowej.
Przybyłych powitała Elżbieta Kwaśniewska, przedstawicielka miejskiej biblioteki.
- To kolejna wystawa fotografii dawnego Wyszkowa, przygotowała ją biblioteka miejska przy wsparciu Burmistrza Wyszkowa. Nadzór merytoryczny sprawował Mirosław Powierza.
- Wystawa, która była w tamtym roku, cieszyła się bardzo dużym zaintere-sowaniem mieszkańców – zauważył burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Wydaje się, że znaleźliśmy prosty, ale ciekawy  sposób, aby promować i uczyć historii Wyszkowa, budować tożsamość.
Pogratulował twórcom wystawy pomysłu i realizacji. Uznał, że historia lokalna jest równie ważna, jak historia narodowa, a być może dla zwykłego obywatela bliższa. 
- Fotografie, które widzimy na wystawie, zostały nam udostępnione przez niezawodne wyszkowskie rody - poinformował Mirosław Powierza. - W czasie II wojny światowej Wyszków prawie doszczętnie został zniszczony. Na fotografiach zobaczymy ten Wyszków, który z wielkimi trudnościami był przez mieszkańców odbudowywany, zobaczymy twarze ludzi, którzy nie poddawali się i podjęli wyzwanie odbudowy miasta, którzy uczestniczyli czynnie w życiu miasta.
Zdjęcia pochodzą nie tylko ze zbiorów Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida , ale także: Marii Bułeckiej, Marka Filipowicza, Adama Karpińskiego, Sławomiry Lewandowskiej, Martyny Orłowskiej, Mirosława Powierzy, Elżbiety Szczuki, Grażyny Żebrowskiej-Wróbel, Konrada Wróbla, Józefa Wasilewskiego, rodzin: Jaworskich, Płochockich, Napiórkowskich, Rosińskich i Ryszewskich.
Już kilka minut po otwarciu wystawy przy fotografiach zatrzymywali się przechodnie, komentowali zdjęcia, rozpoznawali znajome twarze. Dzięki tym zdjęciom możemy też łatwiej zauważyć, jak bardzo na korzyść zmieniło się w ostatnim czasie nasze miasto.
„Kombii” gwiazdą Dni Wyszkowa
„Nasze randez-vous”, „Black and white”, „Słodkiego miłego życia” – największe polskie przeboje można było usłyszeć podczas piątkowego koncertu na stadionie miejskim w wykonaniu gwiazdy tegorocznych Dni Wyszkowa - zespołu „Kombii”.
- Bawmy się, świętujmy razem – wyszkowian powitał burmistrz Grzegorz Nowosielski, zapraszając jednocześnie na scenę legendarny polski zespół.
Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk z towarzyszącymi muzykami wykonali zarówno te najstarsze, jak i nowsze przeboje zespołu. Publiczność wraz z nimi śpiewała refreny piosenek, m. in. „Pokolenie” i  „Myślę o tobie”.
Rodzinnie w parku
W parku miejskim w sobotnie popołudnie z okazji Dnia Dziecka odbył się Profilaktyczny Piknik Rodzinny. Przyszło wiele rodzin z dziećmi. 
Na scenie występował profesor Pytajko, który zapraszał do udziału w różnego rodzaju grach i zabawach edukacyjnych i ekologicznych, np. konstruowania postaci z warzyw. Swoje umiejętności taneczne zaprezentowały dzieci ze Szkoły Tańca „Deptak” Jolanty Wiśniewskiej (Grupa „Perełki”, Mała Formacja, Grupa Hop-Slip, Formacja Latynoamerykańska) oraz Studia Tańca MB Martyny Busławskiej (Grupy: A, B, Apropo, Wyszkowski Teatr Tańca). Tajniki kuglarstwa przed chętnymi odkrywał Piotr Błaszczak. Pokaz dała grupa „Sztukmistrze Wyszków”. W parku równocześnie trwały zajęcia, zgodnie z hasłem imprezy, skierowane do całych rodzin. Katarzyna Słowikowska z wyszkowskiej biblioteki prowadziła warsztaty plastyczne, dzieci  rysowały wszystko, co im kojarzyło się z rodziną i przyrodą: barwne domy, rodzinne portrety, wizje wakacji, zwierzęta, także smoki. Na stoisku grupy animacyjnej Z`ORIENTuj się czekały bajecznie kolorowe szaty, chusty i farbki, służące do malowania masek. W namiocie można było poszerzyć swoją wiedzę o kulturze Orientu (nawet próbować pisać po arabsku i w języku hindi lub przymierzyć  orientalny strój).
Uczestnicy pikniku mogli wygrać nagrodę, przekazując datki na fundusz stypendialny „Talenty Wyszkowa”. Zabawę fantową (każdy los wygrywał) prowadziło Stowarzyszenie „Pro-menada” i OPS. Spragnieni mocniejszych wrażeń, zjeżdżali kolejką linową, wspinali się na 10-metrową ściankę wspinaczkową, uczyli się chodzić na jumperach (specjalne szczudła).
Innego rodzaju odwagi wymagało wykonanie pomiaru tkanki tłuszczowej.
Nie zabrakło innych atrakcji, tj. zabawa chustą animacyjną, konkurs na największą bańkę mydlaną i najwyższą wieżę z klocków, nauka robienia balonowych zwierzaków, malowanie twarzy, walki sumo w specjalnych strojach. Kusiły też: tram-polina, beczki śmiechu (dmuchane kulo-piłki), pneumatyczna zjeżdżalnia i plac zabaw.
             ES, E.E., SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Zobacz także


Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2013-06-07 19:18
~dociekliwy
Burmistrz Wyszkowa i sołtysi zapraszaja 9 czerwca do Leszczydołu na świeto leszczyny. Wśród atrakcji jest występ Zespołu "NadbuRZanie". Wstyd!!!!!!
2013-06-05 23:56
~Czytelnik
Jak zwykle za dużo pisaniny za mało fotek...
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Od 25 czerwca gmina i Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na plażę przy moście samochodowym. Woda w Bugu pozytywnie przeszła badania sanepidu. Wkrótce...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa