Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA BRAŃSZCZYK: 810-lecie Turzyna (foto)
Wieś Turzyn 9 czerwca świętowała 810-lecie. Główne uroczystości odbyły się pod krzyżem, który wzniesiono podczas obchodów 800-lecia miejscowości. 
Po koncercie Młodzieżowej Orkiestry „Darmanista” pod batutą Dariusza Pieńkosa nauczycielka ze szkoły w Turzynie Ewa Zdziarstek powitała zebranych, m.in. starostę Bogdana Pągowskiego, księży Pawła Stacheckiego i Krzysztofa Ogrodnika, radnego sejmiku wojewódzkiego Mariana Krupińskiego, mieszkańców, wśród nich najstarszych – Helenę Pakiełę i Kazimierza Rojka, którzy odsłaniali krzyż i kamień pamiątkowy na obchodach 800-lecia, Roberta Boguszewskiego z firmy Lidl. 
Mszę św. odprawiał ks. Paweł Stachecki, jej oprawę muzyczną zapewnił zespół „Boża Nuta”.
– Pierwsze wzmianki o Turzynie są w piśmie Konrada Mazowieckiego z 1.203 r., jednak osada z pewnością istniała wcześniej – opowiadał regionalista Mirosław Powierza. – Przypuszcza się, że nazwa pochodzi od turów, mieszkańcy byli zatrudniani do osaczania zwierząt podczas polowań. 
Wspomniał o legendzie o zapadniętym pod ziemię  kościele, którego dzwony ponoć można jeszcze usłyszeć. Zapraszał do oglądania wystawy, prezentującej mapy, fotografie i dokumenty. Namawiał do zapoznawania młodych z historią zarówno miejscowości, jak i rodzin.
- Dziesięć lat temu stanęły tutaj dwa symbole – mówił wójt Mieczysław Pękul - krzyż, świadczący o tym, że te ziemie były chrześcijańskie,  kamień z niej wydobyty. 
- Dziękuję mieszkańcom Turzyna, że tu są, pracują dla naszej gminy i nie boją się przeciwności - zakończył.
– Gmina ma wspaniałą wieś, mieszkańców – podkreślił absolwent szkoły w Turzynie Witold Pakieła.    
Kwiaty pod krzyżem złożyli wójt Pękul, radna Jadwiga Stoszewska i sołtys Tadeusz Rozenek. 
Obecne były poczty sztandarowe szkoły w Turzynie oraz mazowieckiej drużyny wojów słowiańskich. Uczniowie  zaprezentowali m.in. scenki rodzajowe z przeszłości. Atrakcją była wioska wojów, w której można było podpatrzeć, jak było przed wiekami, kiedy w lasach żyły jeszcze tury. Chętni mogli spróbować sił we władaniu słowiańskim orężem oraz skosztować podpłomyków. Imprezie towarzyszyła wystawa historyczna i poczęstunek.
E.E.

Organizatorzy dziękują uczestnikom, księżom, władzom samorządowym, nauczycielom i uczniom, orkiestrze młodzieżowej, zespołowi „Boża Nuta”, OSP, sponsorom, Grażynie i Wojciechowi Łapińskim, Annie Rozenek, Tadeuszowi Kurowskiemu, Jadwidze Łapińskiej, mieszkańcom Turzyna.


Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Twarzą w twarz, na scenie, a nie w wirtualnym świecie smartfonów spotkały się współczesne dzieci i nastolatki w kolejnym Tanecznym Deptaku. Twórcy...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa