Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA BRAŃSZCZYK: Ich walka częścią naszej tożsamości
Na terenie Domu Pomocy Społecznej niegdyś znajdował się dwór Adolfa Rudzkiego. W czasie powstania styczniowego działał tu szpital polowy, zmarło w nim 50 powstańców, zostali pochowani na brańszczykowskim cmentarzu parafialnym. By uczcić powstańców, na terenie DPS umieszczono tablicę pamiątkową, której uroczyste odsłonięcie i poświęcenie odbyło się 21 czerwca. 
Na obelisku umieszczono symbol powstania: połączone herby Polski, Litwy i Rusi na trójdzielnej tarczy, w tle na murze widnieje grafika autorstwa Piotra Karszni, przedstawiająca dawny dwór. Odsłonięcia tablicy dokonali Bożena Żelazowska z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, starosta Bogdan Pągowski, wójt Mieczysław Pękul, płk Kazimierz Pogorzelski oraz dyrektor DPS Danuta Ziomek. Pod tablicą złożono kwiaty. 
O znaczeniu wydarzeń sprzed 150 lat mówili goście i gospodarze, podkreślali znaczenie uczestnictwa w uroczystości młodzieży, która poprzez to uczy się szacunku dla bohaterów przeszłości i symboli narodowych.
– Powstanie było potrzebne, Puszcza Biała była teatrem wielu działań powstańczych – Bogdan Pągowski przypomniał styczniowy objazd miejsc pamięci narodowej, po którym zapadła decyzja o umieszczeniu tablicy pamiątkowej – Dzisiejsza uroczystość jest godnym upamiętnieniem rocznicy.
O znaczeniu i potrzebie pielęgnowania historii, także regionalnej, mówił wójt Mieczysław Pękul.
– Nawet jeśli będziemy mieli wszystko, zadamy sobie pytanie: kim jesteśmy? Bez historii trudno będzie odpowiedzieć - podkreślił.
Radość z powodu tej inicjatywy wyraził płk Kazimierz Pogorzelski.
– Składam wyrazy uznania wszystkim, którzy przyczynili się do wydobycia z niepamięci odległych wydarzeń i przekucia w ten materialny dowód hołdu – mówił. 
Po zakończeniu oficjalnej części delegacja uczniów Gimnazjum Publicznego w Brańszczyku zapaliła znicz na powstańczej mogile na cmentarzu. Młodzież, przygotowana przez Joannę Suchenek i Edytę Różańską przedstawiła program artystyczny o tematyce historycznej. Wystąpiły orkiestry: wojskowa oraz „Darmanista”. 
W organizacji uroczystości udział mieli także m.in. ks. proboszcz Paweł Stachecki (udostępnił archiwalne zapiski z kroniki z czasów powstania), Kazimierz Pogorzelski, Zdzisław Niziński (podarował kamień, na którym umieszczono tablicę). 
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Marian Krupiński, radny sejmiku wojewódzkiego, pochodzący z Brańszczyka płk Kazimierz Pogorzelski i płk Ryszard Karpiński ze Stowarzyszenia Lotników Polskich, kompania honorowa 23. bazy lotnictwa taktycznego z Mińska Mazowieckiego z por. Damianem Krawczykiem oraz orkiestra wojskowa z Dęblina z kpt. Andrzejem Gresztą.
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa