Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Sto lat LO. Polecam. C.K. Norwid
– to hasło promocyjne cyklu spotkań i imprez związanych z pięknym jubileuszem 100-lecia, które w przyszłym roku będzie obchodziło wyszkowskie I Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida. Komitet organizacyjny już dziś zaprasza wszystkich mieszkańców Wyszkowa do udziału w szeregu inicjatyw kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, które rozpoczną się w styczniu 2014 r. Zwieńczeniem obchodów 100-lecia liceum będzie, oczywiście, zjazd absolwentów.
Komitet organizacyjny już zmobilizował ok. stu absolwentów liceum. O szerokich planach jubileuszowych przewodniczący komitetu Karol Pękul i dyr. ILO Władysław Klimaszewski poinformowali 19 czerwca podczas konferencji prasowej. - Chcemy się bardzo mocno przygotować – zaznaczyła prowadząca konferencję Jolanta Grus. - Żeby obchody 100-lecia liceum były szumne, żeby zawirowały w Wyszkowie, zatańczyły w powiecie, zagarnęły województwo.
Władysław Klimaszewski nawiązał do początków szkoły, sięgających 1914 r. - Jako społeczność czujemy się kontynuatorami jeszcze przedwojennego gimnazjum - zapewnił. - Do jego tradycji należy wysoki poziom kształcenia, wychowania, rozwijania talentów i zainteresowań uczniów. 
Na dowód przedstawił ostatnie osiągnięcia uczniów, mówił o sukcesach sportowych i naukowych, wynikach matur, projektach z wykorzystaniem środków unijnych, wymianie między-narodowej uczniów i zagranicznych wizytach studyjnych nauczycieli.
- Każdy, kto skończył liceum, zostawił tu cząstkę siebie. Im bardziej brniemy w życie, tym bardziej chce nam się tu wracać – wyrażając uczucia chyba większości absolwentów, zauważył Karol Pękul.  
Ostatni zjazd absolwentów odbył się 9 lat temu. - Teraz znów chcemy zrobić coś dla szkoły, siebie, mieszkańców Wyszkowa - zapowiedział. - Chcemy pokazać, że było nam tu dobrze i podzielić się tą radością. Chcemy, żeby dumni byli wszyscy, którzy chodzili do liceum, Wyszków – że ma taką szkołę, a ościenne miasta – żeby nam jej zazdrościły.
Kalendarz imprez pozostaje na razie tajemnicą. Wiadomo, że na pierwszą komitet organizacyjny zaprosi w styczniu 2014 r. Ma być artystycznie, sportowo i rekreacyjnie. - Stworzyliśmy fantastyczny zespół, wierzymy, że nam się uda. Pracujemy już ładnych parę miesięcy – w imieniu kolegów i koleżanek z komitetu zapewnił Karol Pękul. Wierzą, „że jubileuszowe wydarzenia i spotkania nie tylko podkreślą święto szkoły, ale przede wszystkim wpłyną na integrację społeczności lokalnych.”
Wkrótce komitet przekształci się w stowarzyszenie. – Przedsięwzięcie wymaga bardzo dużych pieniędzy. Stowarzyszenie pozwoli pozyskać środki, po które jako komitet organizacyjny nie moglibyśmy sięgnąć – wyjaśnił jego szef.
Podczas konferencji prasowej zaprezentowano logo 100-lecia ILO i hasło promocyjne: „Sto lat LO. Polecam. C.K. Norwid”.
SB 

2014 rokiem stulecia liceum
O planach Komitetu Organizacyjnego 100-lecia Liceum w Wyszkowie rozmawiamy z jego przewodniczącym Karolem Pękulem, który już po raz drugi pełni zaszczytną, ale i odpowiedzialną funkcję szefa jubileuszu liceum. Jubileusz ma być zrobiony z rozmachem. Już dziś przy organizacji wszystkich zaplanowanych przedsięwzięć pracuje ponad 100 osób!

Kto zainicjował organizację obchodów 100-lecia wyszkowskiego liceum?
- 100 lat to wielka data, wielki jubileusz, fantastyczny. Do szkoły, która wiek funkcjonuje w Wyszkowie, uczęszczało wielu wspaniałych ludzi. Takiego jubileuszu nie można nie zauważyć. To dyrektor szkoły, któremu bardzo zależało na tym, żeby kontynuować tradycję, zainicjowaną 20 lat temu I zjazdem absolwentów, nas zebrał, zaraz po wakacjach w tamtym roku. Najpierw w grupie kilku osób. Szczególną rolę w zorganizowaniu naszych działań odgrywa Roman Grus, jest mózgiem całej operacji. Wprowadził nowoczesne narzędzia, jeśli chodzi o planowanie wydarzenia. Sporo fajnych ludzi zaprosił ze swojego grona znajomych. Nasza organizacja rośnie, pojawiają się wciąż nowi ludzie z pomysłami. Już dziś przy organizacji wszystkich przedsięwzięć pracuje ponad 100 osób!
 
Jak planujecie zorganizować jubileusz 100-lecia liceum, czy jak poprzednie dwa, czy inaczej?
-  Z poprzedniego wydarzenia bierzemy wszystko to, co najlepsze, i dokładamy to, czego nie było, a powinno się znaleźć, szczególnie, jeśli chodzi o promocję wydarzenia. Pójdziemy o wiele szerzej. Będą nie tylko dwa dni zjazdowe, jak 10 lat temu, ale planujemy szereg wydarzeń, które będą prowadziły do finału – zjazdu absolwentów we wrześniu 2014 r.  Tak naprawdę cały rok 2014 będzie rokiem 100-lecia liceum ogólnokształcącego. Zależy nam na tym z wielu powodów. Po pierwsze, żeby odpowiednio wypromować wydarzenie i to święto. Po drugie, żeby zyskać jak najszerszą akceptację dla tego wydarzenia. Również ze względów finansowych, bo chcemy wszystko zrobić dobrze i z rozmachem. A to, niestety, sporo będzie kosztowało. I tutaj apel do wszystkich tych, którzy poczuwają się do wspólnoty z liceum, kochają swoją szkołę, chodzili do liceum lub z innych powodów czują sentyment, żeby nam wiernie kibicowali i włączyli się w organizację tej imprezy. A także uczestniczyli w imprezach, które będą po drodze. 
 
A do kogo kierujecie planowane wydarzenia, bo jest już zarys tych obchodów rozłożonych w czasie?
- Kierujemy naszą ofertę do każdego. Szczególnie nam zależy na tym, żeby uaktywnić absolwentów liceum, a także młodych ludzi, którzy dziś do tej szkoły uczęszczają, środowisko pedagogiczne również. Poza tym naszą propozycję kierujemy do mieszkańców Wyszkowa, bo chcemy, żeby całe miasto żyło tym świętem. Chcemy też przy okazji 100-lecia albo dzięki temu jubileuszowi doprowadzić do tego, że o liceum ogólnokształcącym w Wyszkowie będą wiedzieli wszyscy.
 
Jakie korzyści mogą mieć szkoła, miasto, powiat z tego wydarzenia?
- Myślę, że bardzo duże. W mieście będzie się działo wiele ważnych wydarzeń kulturalno-rozrywkowo-integracyjnych za darmo dla ich odbiorców. Liczymy, że władze miasta będą chciały w odpowiedni sposób włączyć się w nie, bo to będzie promocja nie tylko liceum, ale i Wyszkowa, ale organizację, pomysł, realizację i odpowiedzialność bierzemy na siebie my. Powiat, jako organ prowadzący szkołę, mamy nadzieję, zauważy i doceni liceum jako szkołę z ogromnym potencjałem, jako taką perełkę w koronie. 

Dlaczego warto uczestniczyć w tych wydarzeniach?
- Chociażby z tego powodu, że Wyszków, będąc miastem, w którym się żyje bardzo wygodnie, ale ludzie się mijają. Chcemy przy okazji jubileuszu liceum w inny sposób zintegrować społeczność miejską, żeby wszyscy razem mieli satysfakcję z tego, że mają taką szkołę.
Ostatni zjazd pokazał, że najsłabszym ogniwem są młode roczniki (z ostatnich dziesięciu uczestniczyło w nim tylko kilkadziesiąt osób). To może świadczyć, że po opuszczeniu bram szkoły w pierwszym odruchu chcą o niej zapomnieć. Ale może też o tym, że nie potrafiliśmy 10 lat temu do nich dotrzeć we właściwy sposób. Nie przygotowaliśmy dla nich odpowiedniej oferty.
      
Czyli liczymy, że w jubileuszu 100-lecia wezmą udział różne roczniki, od najstarszych do najmłodszych.
- Tak, a dla tych najmłodszych mamy specjalne oferty.
 
Może coś zdradzisz z planów Komitetu Organizacyjnego?
- Powiem tak, wydarzeniami, które łącznie opisujemy jako rok stulecia liceum ogólnokształcącego w Wyszkowie, będzie żyło całe miasto. Będzie o nich słychać i będzie je widać wszędzie; na ulicach, płotach, w placówkach kultury, szkołach, na stadionach, placach zabaw. Tak przygotowujemy te oferty, żeby trafiły do każdego, również do tych, do których 10 lat temu nie dotarły. Rozpoczniemy w styczniu  i co miesiąc zaproponujemy mieszkańcom  w różnym wieku i dla różnych środowisk coś bardzo atrakcyjnego, co na pewno nie umknie ich uwadze. I na tyle będzie przekonujące, że ludzie będą chcieli w tym wziąć udział. I taką kroczącą ścieżką - co miesiąc wydarzenie - będziemy dochodzić do finału. I coraz więcej ludzi będzie obchodami zainteresowanych. Taki mamy plan. Mamy również inne pomysły, o których dzisiaj jeszcze za wcześnie mówić, takie, które być może pozwolą dobre imię szkoły i w ogóle szkołę, Wyszków rozsławić w Polsce. 
 rozmawiała Elżbieta Borzymek 

Komitet Organizacyjny:
Piotr Adler, Barbara Bernat, Elżbieta Borzymek, Jolanta Grus, Roman Grus, Cezary Jezierski, Adam Lamparski, Robert Pawłowski, Marek Napiórkowski, Karol Pękul, Dorota Piotrowicz, Dorota Smółkowska, Wojciech Smółkowski, Ewa Wyszyńska, Andrzej Wojciechowski, Katarzyna Urbaniak, śp. Andrzej Zaorski
 
Obszar Artystyczno-Programowy, 
lider Piotr Adler
I Zjazdowcy,  Balowicze: Marek Napiórkowski (bal), Karol Pekul (zjazd), Tomasz Abramczyk, Barbara Bernat (Mech), Anna Kwiatkowska (Czyżewska), Jolanta Wiśniewska (Głowacka), Władysław Klimaszewski, Dorota Piotrowicz 
II Harcerze: śp. Andrzej Zaorski, Agnieszka Głowacka (Wróbel), Joanna Adler (Matey), Honorata Piotrowska (Grzelak), Adam Zawadzki, Grzegorz Karpiński
III Plastycy: Wojciech Smółkowski, Adam Lamparski, Irena Filipowicz (Lipska), Violetta Wysocka, Hanna Płochocka (Kozłowska), Rafał Bielski
IV Wydawcy: Elżbieta Borzymek (Kowalczyk), Elżbieta Szczuka, Teresa Przygoda, Agnieszka Głowacka (Wróbel),  Adam Mickiewicz, Anna Zimny (Grzybowska),  Krzysztof Arbaszewski, śp. Adam Raca 
V Muzycy: Adam Szczerba, Irena Zdunek (Jeż), Bartłomiej Adler, Filip Abramczyk, Maciej Kowalski, Michał Deptuła
VI Sportowcy: Kamil Grzybowski, Andrzej Gałązka, Grzegorz Piotrowski, Piotr Wierzchoń, Ilona Wyszyńska, Damian Pawłowski, Krzysztof Ostrowski, Bartłomiej Adler
VII Scenarzyści: Piotr Płochocki, Blanka Malinowska (Wiśniewska), Marta Adler, Maciej Czyżewski, Anna Chmielak (Mikołajczyk), Ewa Zielińska, Karol Śliwka, Tomasz Trzaska
VIII Filmowcy: Bartłomiej Krupka, Patryk Jusiński, Agnieszka Banaszek
 
Obszar Komunikacja i PR, 
lider Jolanta Grus
Elżbieta Kacprzyńska – rzecznik prasowy Krystyna Szczuka-Wiśniewska, Agnieszka Łuczyńska.
 
Obszar Finanse,
liderzy Adam Lamparski i Barbara Bernat
Mariola Jezierska-Foremniak, Marzena Mroczek (Paczkowska), Edyta Gołębiewska (Gierałtowska), Adam Ponichtera
 
Obszar WWW
Sylwia Bardyszewska, Adam Ponichtera, Kornelia Wiśniewska, Marta Adler
 
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2013-06-28 14:36
~Zachar
Drogi "Absolwencie LO", zauważ że może ci Panowie pracowali już nad organizacją tego zjazdu i ich wkład pozostanie, mimo tego że niespodziewanie odeszli. Niesmakiem byłoby usunięcie ich nazwisk z tej listy.
2013-06-28 12:20
~Absolwent LO
Czy Andrzej Zaorski i Adam Raca będą zza światów uczestniczyć w pracach Komitetu organizacyjnego?????? W kompyterze treść można zmienić,ale w wydanej gazecie pozostał.Pozostaje niesmak
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa było przyczyną wypadku, do którego doszło w środę 15 czerwca na skrzyżowaniu ulic Zapole wczoraj Sikorskiego w Wyszkowie....
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa