Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA SOMIANKA: Święto radości po całorocznej pracy (foto)
Słoneczna, ale nie upalna pogoda towarzyszyła gminnym uroczystościom dożynkowym w niedzielę 25 sierpnia. Po wieloletniej przerwie odbyły się one w Woli Mystkowskiej.
Mszą świętą, koncelebrowaną przez ks. bp. Janusza Stepnowskiego oraz ks. Tadeusza Staniaszka, honorowego obywatela Gminy Somianka rozpoczęły się w Woli Mystkowskiej gminne obchody święta plonów. Poczty sztandarowe wystawili strażacy z OSP w Somiance, Barcicach i Popowie Kościelnym. Ksiądz biskup wygłosił kazanie, pobłogosławił wieńce dożynkowe, przyjął od parafian dary z tegorocznych zbiorów: chleb, kwiaty, owoce.
Właśnie tego dnia, 25 sierpnia, swoje 90. urodziny obchodził ks. Tadeusz Staniaszek, przez prawie 50 lat proboszcz parafii św. Izydora w Woli Mystkowskiej. Od parafian otrzymał serdeczne życzenia i kwiaty. 
Po Mszy św. barwny korowód dożynkowy, prowadzony przez ubranych w piękne szlacheckie stroje starostów dożynek: Marka Zgleca z Kozłowa i Joannę Gorczyńską z Woli Mystkowskiej oraz zespół „Przepióreczka” z Jackowa Górnego, przeszedł na pobliski plac. Starostowie dożynek przekazali wójtowi Andrzejowi Żołyńskiemu pszeniczny bochen chleba z tegorocznego zboża.
- Ten chleb jest także symbolem wielkości polskiego chłopa, jego miłości do ziemi, szacunku do pracy oraz chłopskiej rzetelności. Niech te wartości staną się drogowskazem waszej pracy, niech budują zgodę i jedność w gminie Somianka – mówił starosta.
- Podzielcie się z nami, drodzy gospodarze, tym chlebem z miodem. I niech z dzieloną kromką przez wasze ręce spłynie na nas miłość i dobroć - uzupełniła starościna.
Wójt podziękował za chleb i obiecał dzielić go sprawiedliwie. A potem wraz ze starostami  dożynek i przewodniczącym rady dzielił się tym chlebem z uczestnikami święta. 
- Tradycyjnie chcę wam, rolnikom, mieszkańcom naszej gminy, podziękować za trud włożony w zbiór plonów, którymi obrodziła ziemia - mówił wójt Żołyński. - Ta piękna tradycja uroczystości dożynkowych stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości. 
Podziękował osobom, które podjęły się organizacji dożynek. Rolnikom życzył jeszcze lepszych plonów w przyszłym roku. Szczególnie serdecznie podziękował ks. proboszczowi Tadeuszowi Suchcie, współorganizatorowi dożynek: - Praca z księdzem była przyjemnością - podkreślił.
Potem głos zabrali goście. Jako pierwszy, europoseł Jarosław Kalinowski, mieszkaniec Jackowa Górnego, w latach 1990 – 1997 wójt gminy Somianka, obecnie jej wójt honorowy, od 2004 r. przewodniczący Rady Naczelnej PSL. 
- Zawód rolnika, jak żaden inny, uzależniony jest od łaskawości Bożej, ale od innych sił natury również. Rolnik, orząc siejąc, pielęgnując, nigdy nie wie, czy zwrócą mu się poniesione nakłady i koszty. Efekty pracy zależą również od polityki państwa, a od 10 lat zależą też od wspólnej, unijnej polityki rolnej.
Zaznaczył, że budżet unijny na lata 2014-2020 będzie kwotowo mniejszy od obecnego, ale dwa państwa: Polska i Słowacja będą miały kwotowo budżet większy o kilka miliardów. Ponadto młodzi rolnicy będą mogli uzyskać większe dopłaty bezpośrednie, będzie specjalny program dla małych gospodarstw.
Tadeusz Nalewajk, podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa przekonywał, że polski rolnik może konkurować z rolnikiem z Zachodu, ale mamy problemy demograficzne. 
Marian Krupiński, radny sejmiku mazowieckiego podziękował rolnikom za ich ciężką pracę. 
Wicestarosta Zdzisław Bocian zauważył, że w gminie Somianka leży ponad 60% użytków rolnych, 18% to łąki i pastwiska. 
- Biorąc pod uwagę, że w gminie Somianka statystycznie jest zanotowanych ok. tysiąca gospodarstw, a w gminie jest 5,5 tysiąca mieszkańców, to widać, że ta gmina rolnictwem stoi.
- Wszystkiego dobrego, bawcie się dobrze - tak wójt zakończył część oficjalną. 
Część „rozrywkową” poprowadziła Dorota Piotrowska, dziennikarka Polskiego Radia.
 
Występy i konkursy

W ogłoszonym przez gminę konkursie „Wieniec dożynkowy” cztery równorzędne nagrody otrzymały: Kręgi (wieniec przedstawia ołtarz), Somianka Parcele (wiatrak), Suwin (korona dożynkowa), Wola Mystkowska (ołtarz), zaś Wielątki (przydrożna figurka) – wyróżnienie. Osobiste nagrody pieniężne dla twórców wieńców przyznaje też  Jarosław Kalinowski – wyróżnił grupy wieńcowe z Suwina i Woli Mystkowskiej.
Do konkursu na tradycyjną nalewkę zgłosiło się 15 osób. I nagrodę przyznano Joannie Gorczyńskiej z Woli Mystkowskeij (nalewka z aronii, wiśni i malin), II – Danucie Zglec z Kozłowa Starego, III  - Grzegorzowi Majchrowskiemu z Legionowa. 
W konkursie „Ciasto z przepisów babuni” rywalizowało 12 osób. Jurorom najbardziej smakowało ciasto ze śliwkami Barbary Sucheckiej z Woli Mystkowskiej. Drugie miejsce przyznali Ewelinie Pachulskiej z Ulasku, trzecie – Katarzynie Zdunek z Płudów Starych.
Na scenie zaprezentowało się kilka zespołów. Rozpoczął osiemnastolatek – zespół „Przepióreczka” z Jackowa Górnego, prowadzony przez Aleksandrę Kalinowską. Grupa młodsza przedstawiła tańce ze Śląska, starsza – z Puszczy Białej. Potem wystąpiły zespoły: cygański KAMAF, PARADOX, MIG i MATEO. 
Na placu nie zabrakło kramów oraz atrakcji dla dzieci, tj.: zjeżdżalnia, basen z piłeczkami, kula wodna, karuzela. 
Impreza była dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.
Elżbieta Szczuka
 
Impreza pn. „Skarbnica przysmaków to nasza gmina – impreza dożynkowa” była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013  oraz przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A.

 
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2013-09-02 21:21
~gustlik
Dwudziesty pierwszy wiek i jak w trzynastym,nic się nie zmienia.Wszędzie kler.
2013-09-02 09:59
~olgierd
Wiecej ma ksiondz płoboszcz w prywatnym archiwum :))
2013-08-28 20:17
~Soma
A gdzie więcej zdjęć?
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Trwa zbiórka środków na zakup protezy dla licealistki z wyszkowskiego „Norwida”, Katarzyny Kamińskiej, która w tragicznym wypadku straciła...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa