Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA BRAŃSZCZYK: Tym, którzy sieją, orzą, zbierają (foto)
Krzysztof Kasowski, artyści z ukraińskiego Złoczowa i zespół „RAF” bawili przybyłych 1 września na dożynki powiatowo-gminne do Brańszczyka. Jak każe tradycja, uroczystości rozpoczęły się Mszą św. i dzieleniem się chlebem.
– To jedyny zawód, który otrzymał od Boga dar pomnażania chleba – o tych, których święto obchodzono tego dnia, po zakończenie liturgii mówił starosta Bogdan Pągowski.
Po przejściu barwnego korowodu dożynkowego z Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP z Wyszkowa na plac zebranych powitali starosta Bogdan Pągowski i wójt Mieczysław Pękul. Mówili o związku pracy i odpoczynku oraz zakorzenieniu obrzędu dożynkowego w naszej kulturze. 
– Przypomina on o tym, co najprostsze, a zarazem najbardziej podstawowe w ludzkim życiu – stwierdził starosta wyszkowski. – To przede wszystkim święto rolników. Jesteśmy wam winni wdzięczność i szacunek.
O innym darze wsi – pamięci o tradycji – wspomniał Mieczysław Pękul.
– Od wieków polska wieś była ostoją narodowej tożsamości, patriotyzmu i wartości takich jak szacunek dla tradycji, umiłowanie ojczystej ziemi i praca, by zachować tę ziemię dla przyszłych pokoleń – zauważył.
Włodarze powiatu i gminy poświęcili też czas zmianom, jakie przechodzi polska wieś, zastanawiali się, czy nie niszczą tego, co w niej najlepsze.
– Jest gospodarna i oszczędna, gościnna i solidarna, nowoczesna i otwarta na świat, ale zarazem strzegąca wielowiekowych tradycji i obyczajów – mówił wójt gminy Brańszczyk. – Przede wszystkim piękna, bo żyjąc w zgodzie z naturą, ocalono piękną przyrodę.
Starostowie dożynek – Hanna i Tadeusz Błońscy – przekazali chleb staroście i wójtowi, którym ci podzielili się z przedstawicielami pozostałych gmin, następnie przełamano się chlebem z wszystkimi uczestnikami święta. Goście, nie kryjąc wzruszenia, mówili o poczuciu więzi z ziemią wyszkowską.
– Jechałem do siebie, to mój powiat, pomimo posłowania nadal orzę, sieję, zbieram. Kłaniam się szczególnie rolnikom, którzy sieją, orzą, zbierają – podkreślił Jarosław Kalinowski. – Chleb to najważniejsza potrzeba, różne rzeczy można sobie darować, ale bez chleba nie da się żyć.
– Cieszę się, że mogę być waszym drugim „ziomalem” – zażartował Bartłomiej Bodio. - Reprezentuję was w polskim parlamencie. Nie urodziłem się tutaj, ale przyjechałem tu z miłości do żony i tej ziemi. Jestem z wami, życzę wiele sukcesów.
O uniwersalizmie dożynek wspomniał radny sejmiku wojewódzkiego Marian Krupiński, jako istotne cechy wymienił radość z zakończenia ciężkiego trudu i uzyskania jego owoców. Na scenie pojawił się też starosta złoczowski Piotr Leskiw. Część oficjalną zakończyło wręczenie odznaczeń państwowych i branżowych. 
Odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali rolnicy, którzy wynikami w gospodarstwie, postawą społeczną oraz wiedzą i zaangażowaniem przyczyniają się do podniesienia poziomu gospodarstw rolnych, są to: Piotr Abramczyk i Hanna Błońska z gminy Brańszczyk, Wiesława i Alfred Budkowie z gminy Długosiodło, Renata Krawczyk i Zbigniew Wierzchoń z gminy Rząśnik, Stanisław Siemieniewski z gminy Somianka, Jadwiga Ickiewicz i Robert Nerwiński z gminy Wyszków, Grzegorz Paź i Leszek Więch z gminy Zabrodzie. 
Dyplomy i nagrody pieniężne w imieniu prezesa firmy„Mleks” Jerzego Księżaka wręczyła Agnieszka Dusińska. Otrzymało je trzydziestu rolników, w tym dwunastu z naszego powiatu: Stanisław Świercz (Nowe Płudy), Sylwester Kuchta (Jasieniec) i Katarzyna Świercz (Barcice) z gminy Somianka, Waldemar Kulesza, Jacek Olbryś (obaj z Poręby Średniej) i Sylwester Łada (Dudowizna) z gminy Brańszczyk, Edward Skwarski (Przykory) i Wojciech Mościcki (Mościska) z gminy Zabrodzie, Sławomir Wróbel (Gulczewo) z gminy Wyszków, Andrzej Żebrowski (Plewki), Karol Kania (Augustowo) i Jan Szyszkowski (Znamiączki) z gminy Długosiodło.  
Dyplomy za wieńce dożynkowe otrzymali przedstawiciele poszczególnych gmin oraz delegacji wieńcowych z sołectw gminy Brańszczyk: Niemiry, Turzyn, Tuchlin, Stare Budy, Trzcianka, Ojcowizna, Nowy Brańszczyk, Nowa Wieś, Udrzynek, Knurowiec, Budykierz i Brańszczyk. Wszystkie zaprojektowano i wykonano tak, by nawiązywały do symboliki religijnej i specyfiki pracy rolnika. Najczęściej znajdowały się w nich symbole religijne, tj. krzyż, ryby, hostia, elementy wskazujące na charakter uroczystości – chleb, zboża. 
Na scenie wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Wyszkowa, potem artyści ze Złoczowa. Podziwiano występy czterech tancerek, solistek oraz kilkunastoletniego chłopca, grającego na akordeonie. Gwiazdą imprezy był Krzysztof KASA Kasowski. Bawiono się przy muzyce zespołu „RAF”. 
E.E.


Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2013-09-05 14:20
~;/
czy muzykanci tegorocznych dożynek byli najważniejszymi osobami, a ich występy najważniejszymi wydarzeniami na święcie plonów? Zastanawiam się, dlaczego o tym wspomniano, jako o najważniejszej części artykułu? Brawo!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Na naszym terenie doszło do kolejnych oszustw na starszych osobach. Dwie rodziny zostały oszukane przez osoby podające się za policjanta i pracownika pomocy społecznej. W...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa