Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Oddaliśmy hołd lotnikom (foto)
7 września świętowano w Wyszkowie 95-lecie lotnictwa polskiego, 110-lecie lotnictwa światowego oraz 80. rocznicę przelotu Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk. Finałem obchodów był  koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym, przy grobie dwóch kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari: płk. Tadeusza Stefana Bylińskiego i por. pil. Stefana Stanisława Okrzei, w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych i Orkiestry Wojskowej SP. Poczty sztandarowe wystawiły wyszkowskie szkoły oraz szkoła (nosząca imię Stefana Okrzei) w Kręgach.
- Zebraliśmy się dziś na cmentarzu parafialnym, aby oddać hołd wszystkim lotnikom polskim, którzy walczyli na wszystkich frontach, nie szczędząc życia, krwi i sił. Wnieśli swój nieoceniony wkład w zwycięstwo i przywrócenie wolności i niepodległości Polsce oraz narodom Europy – mówił prowadzący uroczystość płk dr inż. Henryk Czyżyk. 
Powitał licznie przybyłych gości na czele z gen. dyw. pilotem Janem Śliwką, dowódcą Centrum Operacji Powietrznych, pilotem klasy mistrzowskiej.
- 5 listopada 1918 r. polscy lotnicy: por. pil. Stefan Bastyr i por. obserwator Janusz de Beaurain wykonali swój pierwszy lot bojowy w obronie Lwowa, w wojnie polsko-ukraińskiej. Wymienię kolejne trzy nazwiska pionierów Lotnictwa Polskiego: kpt. pil. Franciszek Żwirko i inż. Stanisław Wigura (28 sierpnia minęła 81. rocznica ich zwycięstwa w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge; zginęli kilkanaście dni później w katastrofie lotniczej na Śląsku Cieszyńskim) oraz płk pil. Stanisław Skarżyński – mówił płk pil. Janusz Decewicz z Oddziału Warszawsko-Mazowieckiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, współorganizatora uroczystości. - Było wielu synów tej ziemi, którzy rozsławili Skrzydła Polskie na całym świecie. W czasie II wojny światowej nie zabrakło ich w pierwszych szeregach nie tylko nad Polską, ale i nad innymi przestrzeniami powietrznymi świata. 
Modlitwę nad grobami odmówił ks. dziekan Zdzisław Golan, Kompania Reprezentacyjna SP oddała  salwę honorową, przy dźwiękach werbli delegacje, m.in. lotników, seniorów lotnictwa, samorządowców, Związku Piłsudczyków, złożyły kwiaty pod pomnikiem por. Okrzei. Orkiestra zagrała Marsz Lotników – hymn Sił Powietrznych.
Na wyszkowskim cmentarzu spoczywa czterech lotników, którzy powrócili na ziemię swego dzieciństwa z różnych stron świata. Są to: mjr pil. Jan Mioduchowski - kawaler Orderu Virtuti Militari, przylatujący ze zrzutami dla walczącej Warszawy w sierpniu 1944 r., płk pil. Jerzy Brzosko - szkolący nowe kadry lotników, por. nawigator Kazimierz Knobel - zginął śmiercią lotnika w czasie szkolenia, Marian Figlak - mechanik pokładowy walczący w czasie II wojny światowej. Na ich mogiłach również złożono kwiaty.
 
Uwielbiał lotnictwo
Po uroczystości na cmentarzu pochód prowadzony przez wojskową orkiestrę i kompanię reprezentacyjną przeszedł na teren Gimnazjum nr 2.  Tu uczestników uroczystości powitała dyrektor szkoły Agnieszka Deptuła. 
- Propozycja wyboru terenu naszej szkoły jako miejsca umieszczenia pamiątkowej tablicy jest dla naszej szkolnej społeczności wyróżnieniem i doskonale wpisuje się w patriotyczny program wychowawczy naszego gimnazjum – podkreśliła.
Rozpoczynając swoje wstąpienie, burmistrz Grzegorz Nowosielski zacytował Leonarda da Vinci: „Ktoś, kto raz doznał lotu, zawsze już będzie chodził z oczami zwróconymi ku niebu. Gdzie był i gdzie pragnie powrócić”.
- Zagłębiając się w przepiękny życiorys Stanisława Skarżyńskiego, trudno oprzeć się wrażeniu, że on wciąż spoglądał ku niebu. I jako pasjonat lotnictwa, ten, który jako pierwszy Polak przeleciał Atlantyk, i jako żołnierz, pilot Wojska Polskiego, który nie wahał się stanąć do walki, gdy wolność i spokój ojczyzny były zagrożone. (...) Na takich życiorysach wychowujmy kolejne pokolenia, ucząc młodych ludzi, że trzeba być odpowiedzialnym za swoją ojczyznę, ale też trzeba wałczyć o swoje marzenia - godnie i z pasją.  
Życiorys i czyny płk. pilota Stanisława Skarżyńskiego omówił fundator tablicy jemu poświęconej - Konrad Wróbel, prezes Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie.
Stanisław Skarżyński urodził się 1 maja 1899 r. w Warce. Był spokrewniony ze Skarżyńskimi z Rybienka, bywał w ich pałacu. Od najmłodszych lat pasjonowało go lotnictwo. W latach 1916-17 działał w Polskiej Organizacji Wojskowej. W listopadzie 1918 r. ochotniczo wstępuje do wojska polskiego, rozbraja Niemców. Bierze udział w wojnie polsko-bolszewickiej, otrzymuje order Virtuti Militari. 16 sierpnia 1920 r. w bitwie pod Radzyminem, w okolicach wsi Mokre, zostaje ciężko ranny w nogę. Rekonwalescencja trwa prawie 3 lata, w efekcie utyka na nogę. Przekreśla to plany służby w piechocie, jedyną szansą pozostania w wojsku jest lotnictwo. Kończy Szkolę Pilotażu w Bydgoszczy i dostaje przydział do 1 Pułku Lotniczego w Warszawie. Jego pasją stały się dalekie przeloty wojskowe. W 1931 r. z por. Andrzejem Markiewiczem na polskim samolocie PZL Ł.2 wykonał rajd dookoła Afryki. 8 maja 1933 r. na jednomiejscowym samolocie polskiej konstrukcji RWD-5bis jako pierwszy Polak przeleciał przez Atlantyk. Przelot trwał 20 godz. 30 min., z czego 17 godz. 15 min. nad oceanem.
- Zdziwienie jest ogromne, nikt nie spodziewał takiego samolotu i nie wierzył, że mógł on przelecieć taki szmat drogi. A co dziwniejsze – człowiek, który wysiadł z tego samolotu, był w garniturze. Brazylijscy dziennikarze zapytali się go, co sprawiało mu trudność, odpowiedział jednym zdaniem: Dla Polaka nie ma trudnych rzeczy. 
Stanisław Skarżyński zapisał też piękną kartę w okresie II wojny światowej. 
Zginął 26 czerwca 1942 r. w czasie powrotu z wielkiego nalotu na Bremę. Leciał jako pilot w składzie załogi bombowca. Trafiona w silnik maszyna musiała wodować na Morzu Północnym. Skarżyński utonął jako jedyny członek załogi. Pośmiertnie został awansowany do stopnia pułkownika.
Pamiątkową tablicę ku czci Stanisława Skarżyńskiego odsłonili: burmistrz Grzegorz Nowosielski, wiceprezes Oddziału Warszawsko-Mazowieckiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP płk pil. Janusz Kowalski oraz prezes wyszkowskich Piłsudczyków Konrad Wróbel. Tablicę poświęcili ks. Paweł Stachecki, kapelan Piłsudczyków i ks. Zdzisław Golan. Delegacje złożyły przy tablicy wieńce i kwiaty.
List do prezesa Konrada Wróbla przesłał Maciej Skarżyński, syn słynnego lotnika. Odczytał go Michał Kulesza, uczeń Gimnazjum nr 2,
- Uwielbiał lotnictwo i zawsze mówił, że wtedy jest silne, gdy ma dobrych pilotów i doskonałe samoloty. Ale naprawdę wtedy jest wielkie, gdy ma swoja legendę. I sam twórcą tej legendy został, która przez dokonania naszego lotnictwa trwa po dzisiejszy dzień – napisał w nim, dziękując za kultywowanie pamięci ojca i za piękną inicjatywę.
Na zakończenie tej części uroczystości okolicznościowy program przedstawili uczniowie Gimnazjum nr 2, zaśpiewała też Karolina Eychler, laureatka ubiegłorocznego Przeglądu Pieśni Legionowej.
 
Przy pomniku w Kręgach
Trzeci przystanek to pomnik por. pil Stefana Okrzei w Kręgach. Ma kształt zarytego w ziemię śmigła samolotu, gdyż niedaleko tego miejsca zginął 5 września 1939 r. pilot Okrzeja.   
Historię pomnika krótko przypomniał płk dypl. Janusz Olszanowski oraz fakt, że 7 lat temu szkoła w Kręgach otrzymała imię por. pil. Stefana Okrzei. Jej uczniowie opiekują się pomnikiem i utrwalają pamięć o patronie szkoły. Delegacje przy wtórze werbli złożyły wieńce, orkiestra zagrała „Marsz lotników”.
 
Niech gra orkiestra
Ostatnia cześć obchodów święta lotnictwa odbyła się w hali WOSiR. Gospodarzy i gości powitał dyr. Marek Wiśniewski, gospodarz obiektu.
Zarys historii lotnictwa polskiego interesująco przedstawił płk dr hab. Izydor Koliński, który był w Kręgach w 1961 r. na odsłonięciu pomnika ku czci pil. Stefana Okrzei.
Decyzją Ministra Obrony Narodowej Złoty Medal Za Zasługi dla Obronności Kraju otrzymał burmistrz Grzegorz Nowosielski – wręczył mu go gen. dyw. pil. Jan Śliwka. Od seniorów lotnictwa wojskowego burmistrz otrzymał piękną statuetkę.
Generał Jan Śliwka w imieniu Dowódcy Sił Powietrznych podziękował burmistrzowi za kształtowanie moralnych i patriotycznych postaw, wręczył mu list Dowódcy SP. 
Decyzją Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Ciechanowskiego Medal „Pro Patria” (za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej) otrzymali: płk pil. Janusz Decewicz, redaktor naczelna „Nowego Wyszkowiaka” Elżbieta Borzymek oraz nauczycielka historii w Gimnazjum nr 1 Krystyna Szczuka-Wiśniewska. Medale przypinał przedstawiciel Kierownika Urzędu płk Artur Frączek. 
A potem zaprezentował się, gorąco oklaskiwany przez publiczność,  Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Orkiestra koncertowa pod dyrekcją Grzegorza Mielimąki, wspaniale zaprezentowali się  soliści: Roman Kogut, Wiktor Szymonowicz i Natalia Kaczorowska. Śpiewali pieśni i piosenki różnych etapów najnowszej historii Polski, a także musicalowe przeboje.
Elżbieta Szczuka
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2013-09-13 18:17
~kk
To jest jeszcze śmieszniejsze: "Podczas uroczystości -lecia Ligi Morskiej i Rzecznej wręczono Złote Krzyże Zasługi dla Inwalidów Wojennych: Nadbużańskiemu Bractwu LMiR, Janinie Czerwińskiej, Janowi Dąbkowi i Danucie Kmiecik. Medalem Nike odznaczono Tadeusza Stoszewskiego. Medalami uhonorowano: kmdr Bożenę Szubińską, buristrza Grzegorza Nowosielskiego, płk. Leszka Wieczorka oraz sierż. Mariana Pogłoda. W uznaniu zasług kształtowania patriotyzmu, zwłaszcza wśród młodzieży i umacnianiu obronności kraju oraz za zasługi dla LMiR odznaczono: kmdr. Juliana Bielawskiego, ks. Waldemara Krzywińskiego, kapelana LMiR, Elżbietę Kasińską, Pawła Różańskiego i Marcina Płochockiego.
2013-09-13 16:39
~FRED
Najśmieszniejsze jest to ,że burmistrzowi nadano ZŁOTY MWDAL ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚSCI KRAJU.Kiedyś też się tak odznaczali,czyli nic się nie zmieniło
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa było przyczyną wypadku, do którego doszło w środę 15 czerwca na skrzyżowaniu ulic Zapole wczoraj Sikorskiego w Wyszkowie....
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa