Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Debata o bezpieczeństwie na ulicach
Okazją do zgłoszenia problemów związanych z poruszaniem się po mieście była zorganizowana przez policję i urząd miejski debata dotycząca bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Spotkanie, które odbyło się 20 września w Szkole Podstawowej nr 2, zainicjowało wyszkowski „Weekend bez Samochodu”. Wzięli w nim udział komendanci wyszkowskiej policji, władze miasta i powiatu, dyrektorzy samorządowych jednostek i nieliczni mieszkańcy. - Za dużo wolnych miejsc – zauważył wicestarosta Zdzisław Bocian.
Punktem wyjścia było przedstawienie przez naczelnika wydziału ruchu drogowego KPP asp. szt. Zenona Osowieckiego tegorocznych statystyk obrazujących sytuację panującą na naszych drogach (czyt. niżej). 
- Przez powiat wyszkowski przebiega 297 km dróg powiatowych, ok. 60 km dróg krajowych, kilkadziesiąt kilometrów dróg wojewódzkich – uzupełnił wicestarosta. - Największe natężenie panuje na trasie S-8. Ul. Kościuszki częściowo została odciążona, ale bardzo niebezpieczny jest odcinek do Ostrowi Maz. Budowa drugiej nitki ma się rozpocząć w 2015 r.
Mówiąc o poprawie infrastruktury drogowej, Zdzisław Bocian nawiązał do projektu, który lokalny samorząd i policja będą realizowali dzięki środkom Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy (informowaliśmy już o tym na łamach NW). Na przyszły rok planowany jest zakup radiowozu oraz szkolenia w Szwajcarii. 1 mln zł zostanie przeznaczony na poprawę infrastruktury drogowej, powstaną przystanki, wysepki, zatoczki. Starostwo wytypowało 10 miejsc: skrzyżowanie dróg powiatowych w Brańszczyku, skrzyżowanie drogi powiatowej z drogą prowadzącą do szkoły w Białymbłocie Kobyla, przejście dla pieszych przy cmentarzu w Długosiodle, skrzyżowanie dróg gminnej i powiatowej w Plewkach, skrzyżowanie przy Urzędzie Gminy w Rząśniku, przejście dla pieszych przy szkole w Porządziu, wykonanie zatok autobusowych, chodników i przejść dla pieszych w Ochudnie i Leszczydole Nowinach, skrzyżowanie w rejonie szkoły w Woli Mystkowskiej oraz odcinek drogi przy szkole i Urzędzie Gminy w Zabrodziu.
- Bezpieczeństwo to podstawowa potrzeba człowieka. Samorząd miejski stara się wzmacniać jego poczucie, wspierając nie tylko policję, ale i straż pożarną, pomoc społeczną, starając się przeciwdziałać klęskom żywiołowym – dodał burmistrz Grzegorz Nowosielski. - W kwestii bezpieczeństwa na drogach statystyki niepokoją, zwłaszcza jeśli chodzi o wypadki powodowane przez nietrzeźwych kierowców. 
 
O przejściach, światłach i rondach
Urzędnicy i policjanci mieli okazję zapoznać się z uwagami mieszkańców. Jedna z nich wskazywała na konieczność budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Sowińskiego i Prostej. Burmistrz zapewnił, że gmina planuje w tym miejscu budowę świateł lub ronda (choć nie jest powiedziane, że w najbliższym roku), o wyborze zdecyduje planowana analiza tego skrzyżowania. – To środek miasta, przebiega tamtędy mnóstwo instalacji – mówił Grzegorz Nowosielski. – Na budowę ronda potrzeba więcej miejsca, ale ono upłynnia ruch, a w Wyszkowie jest coraz ciaśniej.
Budowę przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Okrzei zasugerowała kolejna uczestniczka debaty. Zwróciła uwagę na młodzież chodzącą tamtędy na dworzec PKS. – Przejścia nie można wyznaczać tam, gdzie jest najkrótsza droga – odparł burmistrz Nowosielski. – Przejście jest 15-20 m dalej, ale młodzież przechodzi na ukos przez skrzyżowanie. Tam przejścia nie jesteśmy w stanie wymalować.
Wiele miejsca poświęcono przebiegającej przez miasto, będącej w fatalnym stanie drodze krajowej. – Dla mnie to niezrozumiałe, żeby nikt nie mógł nic zrobić – mówił radny Jan Abramczyk. – To czekanie na tragedię. Czy tę ulicę trzeba zablokować?
- Nie do serc, ale kieszeni decydentów trzeba dotrzeć – skomentował burmistrz Nowosielski, podkreślając starania samorządowców zarówno miasta, jak i powiatu.
Wnioskowano też m.in. o budowę oświetlenia na ul. Kościuszki. – Na przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu z ul. 11 Listopada skierowane są trzy lampy ledowe. Ze względu na dzieci chodzące tamtędy do szkoły to dla nas newralgiczne miejsce – zapewnił zastępca burmistrza Adam Mróz.
Poruszono też kwestię przechodzenia przez ul. Kościuszki osób wychodzących z kościoła św. Wojciecha. – To największe przejście dla pieszych w mieście – powiedział jeden z uczestników spotkania.
Jak zauważył Zdzisław Bocian, wbrew pozorom w tym miejscu nie dochodzi do kolizji: – W soboty i niedziele ruch tranzytowy jest niewielki, kierowcy wiedzą już, co się dzieje. Trudno, żeby radiowóz stał przy każdym przejściu. Nie popadajmy ze skrajności w skrajność.
Sołtys Lucynowa Dużego wskazał, jako jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc, zjazd z obwodnicy w Tumanku. Sugerował wyznaczenie w tym miejscu „czarnego punktu”. Naczelnik wydziału ruchu drogowego zapewnił, że odcinek jest przez policjantów stale monitorowany. Po ubiegłorocznych wypadkach śmiertelnych GDDKiA, odpowiadając na sugestie policji, ograniczyła w tym miejscu prędkość do 100 km/h.
Radny miejski Wojciech Chodkowski skierował uwagę nie tylko na kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu, ale i narkotyków. Policja dysponuje testerami, jeśli dadzą wynik pozytywny, od kierowcy pobierana jest krew.
Radny odniósł się także do decyzji sądów, które nie zawsze w przypadku sprawców wypadków śmiertelnych stosują areszty. - Robimy wszystko, żeby sprawca poniósł karę. Czasami też tymi decyzjami jesteśmy rozgoryczeni – przyznał zastępca komendanta mł. insp. Sylwester Gąsiewski.
 
„Nie zabijaj”
- to hasło zainicjowanej podczas debaty kampanii społecznej. Potrwa ona do końca roku, a realizowana jest ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- To odpowiedź na statystyki, diagnozę zagrożeń – podkreśliła Kamilla Puławska, w gminie Wyszków zajmująca m.in. sprawami uzależnień. – Ta kampania ma zmienić pewne postawy, sposób myślenia, wiedzę. 
Jednym z jej celów jest edukowanie kierowców i przyszłych kierowców. Ma też dać odwagę do reagowania, gdy widzimy pijanego wsiadającego za kierownicę. W efekcie ma wpłynąć na zmniejszenie liczby pijanych kierowców. 
W ramach kampanii wydrukowano ulotkę obrazowo odnoszącą się do wypadku, w którym zginęło dziecko. – Zróbmy wszystko, by takie zdjęcia były tylko inscenizacjami – apelował zastępca burmistrza Adam Warpas.
Ulotka będzie wykorzystywana m.in. przez policjantów w ich codziennej pracy. Poza tym uczniowie ZS nr 3 i Technikum Poligraficzno-Usługowego wezmą udział w warsztatach „Trzeźwa jazda”, planowana jest także współpraca z ośrodkami szkolenia kierowców. Z myślą o nietrzeźwych kierowcach specjalną grupę terapeutyczną utworzono w Gminnym Punkcie Promocji Zdrowia i Profilaktyki (budynek biblioteki miejskiej). – Liczymy na współpracę z sądem, prokuraturą, policją – dodała Kamilla Puławska.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2013-09-29 20:51
~sołtys
Wieś nie popierała wejścia do U.E. a najwięcej na tym zyskała.Róbta co chceta a kurp zawsze za Psisem.
2013-09-27 21:28
~wawa
Sowińskiego i Prosta i każde inne wewnątrzmiejskie skrzyżowanie powinno być za wszelką cenę przerobione na rondo.Brak kosztów utrzymania poza okwiecaniem corocznym.Kierowcy tirów nie muszą jeżdzić po mieście.
2013-09-27 14:59
~do ole
Może nie jestes dobry w soim fachu.
2013-09-26 11:12
~ole
tym darmozjzdom to bym dał po 1500 na rękę to by im te gęby inaczej wyglądały- działacze cholera do nabijania swojej kabzy .festynki srynki dożynki, pogadanki szczanki a my roboty nie mamy
2013-09-25 22:09
~????????
g.???
2013-09-25 21:34
~dodo
I jak zwykle pogadały se chłopaki i se na obiad do domu poszły. Wyszło z tego tyle co zawsze, czyli g...
2013-09-25 21:08
~wawa
Rybles.Pozdrawiam.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa