Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


O krótkich formach i tym, co najważniejsze
Lubi pisać i czytać krótsze teksty, ceni wzbogacające życie wartości. Chętnie bawi się słowami, zestawiając z nich niezwykłe ciągi, czytanie których ćwiczy umysł i język. Małgorzata Strzałkowska 12 września spotkała się z młodymi czytelnikami w wyszkowskiej bibliotece.
Autorka znana jest głownie z wierszyków, które w zabawnej, żartobliwej formie przynoszą dzieciom podpowiedzi, typu: jak zdobyć i zatrzymać kolegów, jak postępować w trudnych sytuacjach domowych i szkolnych, jak i dlaczego dbać o przyrodę. Pisarka tworzy też wierszyki-łamańce językowe, pełne szalonych zestawień, rymów, doskonalących wymowę, będących jednocześnie dobrą zabawą. 
Spotkanie było też okazją do odczytania fragmentów książek autorki. Dzieci oczywiście zadawały też pytania.
– Trzeba wybierać interesujące książki i mieć wyobraźnię – mówiła Strzałkowska. – Wyobraźnia jest niezbędna w życiu, przydaje się we wszystkim.
Pisarka dotąd napisała 146 książek, pierwsze wiersze zaczęła tworzyć jeszcze w dzieciństwie. W 1987 r. „Świerszczyk” opublikował jej wiersz „Dżdżownica”. W swoim dorobku ma teksty piosenek (m.in. dla „Sylaby”) i scenariusze dobranocek. Największy sentyment czuje do „Leśnych głupków”, których bohaterowie wbrew pozorom są całkiem mądrymi stworkami. 
– Nie wiem, skąd przychodzą pomysły, chyba zewsząd – mówiła. – Pisanie to ciężka praca, dobieranie słów, walka z blokadą, ale to przyjemna męka.      
W dyskusji pojawił się temat wartości  – czym są, czemu są niezbędne w życiu. Zebrani doszli do wniosku, że zaspokajają ważne potrzeby, np. wiedzy, spokoju, bezpieczeństwa czy miłości. Pieniądze nie są wartością, ale pomagają realizować np. potrzeby edukacyjne czy kulturalne. Rozmowa dotknęła też wartości propagowanych przez media, m.in. gwiazdy. Zgodnie uznano, że nie zawsze reprezentują one prawdziwe wartości. 
Dzieci bawiły się też w odgadywanie, z czego Małgorzata Strzałkowska tworzyła kolaże, ilustrujące jej książki. Są to fragmenty fotografii najróżniejszych przedmiotów, zestawionych w zaskakujący sposób, dzięki czemu tworzą nowe jakości. 
Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Biblioteka Akademią Przyszłości”.  Uczestniczyli w nim uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Lucynowie, kl. II SP nr 5 oraz laureaci konkursu plastycznego „Z książką do przyszłości”.
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
- do swoich rówieśników zwraca się licealistka Katarzyna Kamińska, która 3,5 miesiąca temu uległa poważnemu wypadkowi. Z szerokim uśmiechem na ustach...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa