Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA DŁUGOSIODŁO: O historii dla potomnych
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Długosiodle 25 października obchodzi 30. rocznicę nadania imienia. Wtedy również upamiętniona zostanie postać pierwszego kierownika szkoły w niepodległej Polsce – Waleriana Majkowskiego.  
Obchody rozpoczną się Mszą św. o godz. 9 w kościele NMP w Długosiodle, po której uczestnicy przejdą ulicami Długosiodła i złożą kwiaty pod pomnikami Tadeusza Kościuszki oraz na grobie Waleriana Majkowskiego. Ok. godz. 11 na sali gimnastycznej rozpocznie się program artystyczny w wykonaniu uczniów. Po nim przedstawiony ma być rys historyczny szkoły, później odsłonięta tablica poświęcona Walerianowi Majkowskiemu. 
Z inicjatywą umieszczenia jej w szkole, na prośbę ostatniej żyjącej córki Majkowskiego, na początku tego roku wyszedł przyjaciel rodziny Majkowskich, p. Nowik, który po wojnie pomagał córkom pp. Majkowskich. 
– Mam honorowy obowiązek to załatwić, w stosunku do rodziny Majkowskich mam duże zobowiązanie – mówił, prezentując losy rodziny Majkowskich i zachowane materiały archiwalne. Walerian Majkowski z Syberii przybył do Długosiodła ok. 1918 r. W 1927 r. został p.o. kierownika szkoły w Długosiodle, niedługo potem został pierwszym kierownikiem, mianowanym przez polską administrację. W czasie wojny, wspólnie z córką i zięciem – lekarzem Zdzisławem Żmudzińskim, działał w konspiracji. Żmudziński w 1945 r. został aresztowany przez NKWD i zamordowany. Drugi zięć, Andrzej Leonard Nitsch, po wojnie był architektem i kierował pracami przy modernizacji i budowie kilkudziesięciu szpitali. Rodzina Nitschów w czasie wojny przechowała pierwiastki radu i polonu z Instytutu Lubelskiego im. Marii Cürie-Skłodowskiej. O historii tej mówiła też dyrektor szkoły w Długosiodle Urszula Kmoch. Placówka posiada kronikę, pisaną od lat 20., której fragmenty zaprezentowała. 
– To pan Majkowski był pierwszym kierownikiem, mianowanym przez władze polskie, wtedy powstał ten murowany budynek – mówiła. – Prace nad nim rozpoczęto w 1931 r. i zakończono w 1938 r. 
Został mianowany nauczycielem 1 sierpnia 1919 r., wtedy była to pełna, siedmioklasowa szkoła podstawowa. Dzięki jego staraniom i osobistemu wkładowi finansowemu placówka w 10 rocznicę uzyskania niepodległości szkoła otrzymała sztandar (nie wiadomo, co się z nim stało). Kronika szczegółowo opisuje jego wygląd, w okresie II wojny światowej mógł zostać zniszczony lub ukryty. W 1923 r. założył bibliotekę szkolną, był inicjatorem wielu uroczystości patriotycznych, m.in. obchodów imienin Józefa Piłsudskiego, Ignacego Mościckiego. Podczas jednej z uroczystości przy remizie strażackiej posadzono dwa dęby, pod jednym z nich zakopano butelkę z podpisami osób, które  posadziły drzewa, miejsce to jest nawet dokładnie opisane. Dyrektor Majkowski w 1935 r. przeszedł na emeryturę. W kronice jest wiele innych ciekawych faktów historycznych, dotyczących np. kolejnych kierowników szkoły. Jej obszerne fragmenty są publikowane na stronie internetowej szkoły (www.pspdlo.superszkolna.pl). Przysłuchujący się rozmowie wójt Stanisław Jastrzębski zaproponował utworzenie w szkole izby pamięci, na korytarzach zaś umieszczenie portretów wszystkich dyrektorów placówki, od pierwszego do współczesnego.
E.E. 
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2013-10-21 22:41
~I
I do tego, ku przestrodze umieszczenie w specjalnej izbie portretów wszystkich zdrajców, UB eków kapusiów, donosicieli i TW z Długosiodła i okolic, od pierwszego do współczesnych.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Prawie 90 osób wzięło udział w zorganizowanym 11 czerwca przez Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji spływie kajakowym rzeką Bug. Mimo początkowych obaw, pogoda...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa